Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dziecko upośledzone w szkole integracyjnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 927 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

   Wzrost liczby szkół w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku nie zawsze wiązał się z ilością placówek kształcenia specjalnego. Mimo że powstały ośrodki szkolno-wychowawcze (szkoła specjalna wraz z internatem), nie wszystkie dzieci mogły korzystać z tego typu placówek. Najczęstszym powodem było nieprzystosowanie emocjonalne. Zamieszkanie w internacie (z dala od rodziny) mogłoby wpłynąć na regres.

Alternatywą dla tego typu dzieci było stworzenie klas specjalnych dla dzieci upośledzonych umysłowo, bądź oddziałów integracyjnych przy szkołach powszechnych. Tego typu rozwiązania od dawna funkcjonują w krajach skandynawskich.

Niewątpliwie tego typu rozwiązania wymagają odpowiedniej bazy lokalowej, wyposażenia w pomoce naukowe oraz w odpowiednie przygotowanie nauczycieli. Należy pamiętać o stworzeniu odpowiedniej atmosfery w klasie. Jest to również sprawdzian wrażliwości dzieci, które są sprawne intelektualnie.

Pod koniec lat 80 i na początku lat 90 ubiegłego stulecia wybudowano kilka szkół przystosowanych do otwarcia oddziałów integracyjnych. Uczą się tam również dzieci niespełnosprawne ruchowo. Ze względu na nie zainstalowano windy, podjazdy, zaplecze sanitarne oraz sale rehabilitacyjne.

Zadaniem szkoły jest między innymi:
-  integracja dzieci upośledzonych z dziećmi w normie intelektualnej
-  przygotowanie do życia w różnych społecznościach
-  rozwijanie indywidualnych cech

 Badania przeprowadzone w krajach skandynawskich wykazały, że dobrze prowadzona
i zorganizowana placówka integracyjna pozytywnie wpływa na dzieci zarówno w normie intelektualnej jak i niepełnosprawne, dlatego też sprawowanie opieki nad uczniami powinno być dostosowane do ich potrzeb i rozwoju intelektualnego oraz sprawnościowego. Zróżnicowane oczekiwania rodziców wynikające z różnorodności osobowościowych uczniów wymaga bogatej oferty programowej, która powinna się cechować otwartością na problemy uczniów niepełnosprawnych i ich rodziców. Dlatego też zajęcia dydaktyczne i wychowawcze muszą być urozmaicone i wszechstronne. Temu powinny też służyć zajęcia pozalekcyjne. Praktyczna realizacja tego celu powinna się wyrażać między innymi:
- umożliwieniem spożywania posiłków
- organizacją zajęć logopedycznych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych, gimnastykikorekcyjnej itd.
- zatrudnieniem nauczycieli wspomagających w oddziałach integracyjnych
- organizowaniem warsztatów i zajęć terapeutycznych
- systemem zapomóg, stypendiów, organizacją różnych form wypoczynku
- prowadzeniem zajęć dydaktyczno – wyrównawczych
- współpracą z innymi jednostkami opiekuńczo – wychowawczymi
- zorganizowaniem zajęć świetlicowych

     Myślę, iż tak zorganizowane sprawowanie opieki i funkcjonowanie szkoły przyczyni się do lepszego rozwoju dzieci upośledzonych umysłowo i fizycznie

     Małgorzata Pałac
     Zespół Szkół Integracyjnych
     im.Piastów Śląskich
     w Legnicy  

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie