Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Aktywność chemiczna metali

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 10138 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to scenariusz lekcji chemii utrwalającej wiadomości dotyczące procesów i reakcji zachodzących w roztworach i zapoznających uczniów z szeregiem napięciowym metali.
Temat lekcji:  Aktywność chemiczna metali.


Cele lekcji:
- utrwalenie wiadomości dotyczących dysocjacji kwasów, wodorotlenków i soli, własności metali lekkich i ciężkich, procesów redoks oraz reakcji jonowych zachodzących w roztworach

(zobojętnienia, tworzenia słabych elektrolitów, strącania osadu)

- doskonalenie umiejętności zapisu równań chemicznych w formie cząsteczkowej i w formie jonowej

- doświadczalne poznanie kilku reakcji jonowych (metal + kwas,  metal + sól)

- porównanie aktywności różnych metali

- rozwijanie umiejętności prawidłowej obserwacji oraz wyciągania wniosków

- rozwijanie umiejętności samodzielnego wykonywania doświadczeń oraz pracy w grupie

- zapoznanie z szeregiem napięciowym metali.


Metody nauczania:
- pogadanka

- problemowa

- praktyczna – eksperyment uczniowski.


Środki dydaktyczne:
- szereg napięciowy metali

- odczynniki: metale (Zn, Cu, Fe, Mg),  HCl, CuSO4,  ZnSO4
- sprzęt laboratoryjny:  probówki, statyw do probówek, szczypce, palniki

- kartki z poleceniami dla grup.


Przebieg lekcji:
1.  Przypomnienie wiadomości dotyczących dysocjacji kwasów, wodorotlenków i soli, reakcji jonowych zachodzących w roztworach oraz zapisu cząsteczkowego i jonowego równań.

2.  Praca w grupach – każda grupa, zgodnie z poleceniami z kartki, wykonuje takie same doświadczenia:

a) reakcje metali (Zn, Cu, Fe, Mg)  z  kwasem solnym

b) wypieranie metalu z roztworu soli (sprawdzają, która reakcja zajdzie:  Zn + CuSO4  czy 

Cu  +  ZnSO4?).

3.  Po wykonaniu każdego eksperymentu uczniowie sporządzają w zeszytach opisy przeprowadzonych doświadczeń, zapisują obserwacje i wnioski.

Następnie na tablicy przedstawiają równania zachodzących reakcji w formie cząsteczkowej, jonowej i skróconej jonowej. Wskazują (tam, gdzie reakcja zachodzi) – utleniacz i reduktor.

Analizują aktywność badanych metali.

4.  Pogadanka o wypieraniu wodoru z kwasów przez metal, jako kolejnym rodzaju reakcji jonowej, o wypieraniu metalu z roztworu przez inny metal oraz szeregu napięciowym metali.

5.  Praca domowa:  Na podstawie szeregu napięciowego metali ułożyć równania podanych reakcji lub zaznaczyć, że reakcja nie zachodzi.

Opracowała Joanna Skrzeczewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie