Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wir schmücken den Weihnachtsbaum

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1663 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Proponuję Państwu scenariusz  lekcji języka niemieckiego, której celem jest wprowadzenie nazw ozdób choinkowych. Scenariusz ten opracowałam z myślą o moich uczniach  III klasy szkoły podstawowej. Zachęcam do przeprowadzenia podobnych zajęć w swojej szkole w  dniach poprzedzających zimową przerwę świąteczną.

            PLAN METODYCZNY
 
 
PRZEDMIOT:  Język niemiecki

KLASA:  III (szkoła podstawowa)

TEMAT:  Wir schmücken den Weihnachtsbaum
 
CELE OPERACYJNE LEKCJI:
WIADOMOŚCI:  A.  Zapamiętanie wiadomości:
 Uczeń pamięta nazwy 8 ozdób choinkowych oraz wyrażenie „ich hänge...". 

B.   Zrozumienie wiadomości    -

 
 UMIEJĘTNOŚCI: 

 C.   Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:

 Uczeń potrafi   zrozumieć nazwy 8 ozdób choinkowych  ze słuchu i z czytania. Potrafi    poprawnie nazywać ozdoby w języku niemieckim.  

 D.   Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

 Potrafi stosować nazwy ozdób choinkowych w wyrażeniu „ich hänge...”

 
POSTAWY:  
 Rozwój kompetencji językowych umożliwia uczniom porozumiewanie się i działanie w środowisku obcojęzycznym. Zabawy, piosenki i wierszyki  motywują   do nauki języka obcego.  Wspólne działania kształtują umiejętność współżycia w grupie rówieśniczej.

 
 
 
 
 
Części lekcji

 
Czynności docelowe uczniów

 
Zadania dydaktyczne uczniów


Czynności nauczyciela
 
Środki dydaktyczne

 
WSTĘPNA
 
Motywacja do czynnego udziału w lekcji.

 
 
Śpiewają piosenkę pt. „Ich bin der kleine Hampelmann”.
Recytują  wierszyk pt. „In der Schule“.


Prezentują  prace domowe.

Odpowiadają na pytanie, czym zajmowali się na poprzedniej lekcji.

 
 
Aktywizuje dzieci do czynnego udziału w lekcji.






Sprawdza i zbiera prace.

Pyta, co dzieci  robiły na ostatniej lekcji.

 
 










Zeszyty przedmiotowe

 
Poznanie celów lekcji.

 
Z pomocą nauczyciela zgadują co, będzie tematem tej lekcji

 
Naprowadza dzieci na temat lekcji, wskazując na znajdującą się w sali choinkę.

 
Choinka

 
GŁÓWNA
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Rozwijanie poprawnej wymowy

 i intonacji nazw ozdób choinkowych.

 
 
Powtarzają za nauczycielem nazwy prezentowanych ozdób choinkowych.

 
 
Pokazuje kolejno ozdoby choinkowe, nazywa je,    prezentując poprawną wymowę i intonację niemiecką. Prosi uczniów o powtarzanie. Koryguje ewentualne błędy.

 
Ozdoby choinkowe

 
Rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu nazw pojedynczych ozdób choinkowych.

 
Wykładają na ławkę swoje papierowe ozdoby choinkowe, które miały przygotować na lekcję. Kolejno podnoszą do góry te, których nazwy słyszą.

 
Wymienia nazwy ozdób choinkowych. Obserwuje dzieci. Czuwa nad poprawnością wykonywanego ćwiczenia.

 
 
 
Papierowe ozdoby choinkowe

 
Rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu nazw ozdób choinkowych w tekście.

 
 
 
Słuchają tekstu z kasety. Zaznaczają w podręcznikach na str. 19 te  ozdoby choinkowe, które pojawiają się w nagraniu.

Wybrana osoba odczytuje zakreślone nazwy ozdób. Pozostali uczniowie sprawdzają swoje odpowiedzi.

 
 
Odtwarza nagranie z kasety.

Prosi jednego ucznia o odczytanie nazw ozdób, które zaznaczył. Ocenia poprawność wykonanego ćwiczenia.

 
 
 
Podręcznik „Eins, zwei, drei do kl. III”, kaseta

 
 
 
 
Rozwijanie sprawności  czytania ze zrozumieniem nazw ozdób choinkowych.

 
 
 
Wykonują ćwiczenie w zeszycie ćwiczeń na str. 26, polegające na wyszukaniu nazw ozdób choinkowych z kolumny różnych wyrazów.

 
 
Objaśnia polecenie. Czuwa nad poprawnym wykonaniem zadania.

Sprawdza prawidłowość wykonanego zadania.

 
 
 
 
Zeszyty ćwiczeń „Eins, zwei, drei do kl. III”

 
 
 
 
 
 
 
Rozumienie zwrotu „Ich hänge....”

 
 
 
Obserwują nauczyciela. Próbują odgadnąć, co mówi.

 
 
 
Wiesza na  choinkę bombkę, mówiąc: „Ich hänge die Glaskugel”

Pyta uczniów, co robi.

 
Bombka

 
 
 
Rozwijanie sprawności mówienia poprzez stosowanie nowego zwrotu „Ich hänge...” z nazwami ozdób choinkowych.

 
 
 
Podchodzą kolejno na środek, wyciągają z worka ozdoby     i wieszają je  na choince. Nazywają wykonywaną czynność po niemiecku.

 
 
 
Trzyma worek z ozdobami choinkowymi i zaprasza dzieci kolejno na środek. Obserwuje, jak wieszają ozdoby. Czuwa nad poprawnym stosowaniem nowo poznanego zwrotu.

 
 
Choinka, ozdoby choinkowe

 
 
 

KOŃCOWA 
 
Podsumowanie zajęć
 
Odpowiadają na pytanie nauczyciela, co robiły na lekcji i czego nauczyły się.

 
Śpiewają piosenkę „O, Tannenbaum”, tworząc krąg wokół choinki na środku sali.

 
 
Pyta się dzieci, co robiły na lekcji i czego nauczyły się.





Zaprasza dzieci do zaśpiewania piosenki pt. „O, Tannenbaum”

 








Choinka, podkład muzyczny do piosenki

 
 
 
 
 
PRACA DOMOWA
                
PODSTAWOWA: Narysować ilustrację do zdania: „Meine Familie schmückt den Weihnachtsbaum”
PONADPODSTAWOWA:     Podpisać 3 ozdoby choinkowe na ilustracji.

PONADPROGRAMOWA:   Wyszukać  w słowniku 3 nowe nazwy ozdób choinkowych i narysować je w zeszycie.  
 


Opracowała:
Dorota Felska  

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie