Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Charakterystyka metody czytania wprowadzanie w świat pisma I. Mjchrzak

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1471 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Metoda ta jest próba adaptacji do warunków polskich, wypracowanego przez autorkę sposobu nauki czytania, na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji w kontaktach z dziećmi meksykańskich Indian.
 Irena Majchrzak z wykształcenia jest socjologiem, prace z dziećmi rozpoczęła w roku szkolnym 1984/85 odpowiadając na propozycję rządu stanu Tabasco w Meksyku. Powierzono jej opiekę nad czternastoma internatami, decydowała o nauce, odżywianiu, rozrywce 700 uczniów sześciu klas szkoły podstawowej.
I. Majchrzak neguje konieczność kształtowania u dzieci w wieku przedszkolnym świadomości fonologicznej, aby nie wytworzyć u dzieci przekonania, iż każdej głosce odpowiada tylko jeden znak.
Rozumienie słowa powinno wyprzedzać umiejętność jego odczytania, „bo, to nie litery się czyta, tylko sens” .(  I.
 O nabyciu umiejętności czytania decydują umysł i wzrok. „ Od samego więc początku dziecko wchodzi w świat pisma jako w świat znaczeń, a nie izolowanych liter”).
 W metodzie tej brak jest analizy i syntezy słuchowej, czytanie globalne występuje natomiast w bardzo ograniczonym zakresie. Umiejętność głoskowania powinna być wynikiem czytania, a nie jego warunkiem.
Według koncepcji I. Majchrzak nauka czytania rozpoczyna się od inicjacji, od czytania globalnego własnego imienia dziecka, „akt inicjacji to magiczny gest wprowadzający dziecko w świat pisma”(I.Majchrzak „Wprowadzanie dziecka w świat pisma” Warszawa 1995 WSiP s. 17). Ten moment autorka nazywa „nie nauką, lecz darem pisma”.
Autorka uważa, że dziecko uczy się liter poprzez obserwację, proponuje zestaw ćwiczeń wizualnych nazwany „ścianą pełną liter”, jest to metoda, która wiedzie dziecko od odczytywania własnego imienia do umiejętności czytania.
Alfabet dzieci poznają poprzez prezentację kolejno każdej litery, każdego dnia dzieci poznają jedną literę, czas i tempo poznania liter( małych i wielkich) pokazanych tylko raz uzależniony jest od reakcji dziecka i jego wieku. Nie należy dziecka odpytywać z poznanych już liter. W sali powinno znajdować się miejsce do eksponowania czarnych pojedynczych liter na białym tle.
„ Targ liter” to kolejne ćwiczenia rozpoczynające nowy etap nauki pisma. Jest to okres różnych zabaw i gier prowadzonych z wykorzystaniem liter, sylab i wyrazów o prostej budowie, dziecko podczas tych zabaw powinno kojarzyć dźwięk ( głoskę) z jej zapisem graficznym.
 „Gra w sylaby” to etap ćwiczeń odnoszący się do powolnego przejścia do czytania ze zrozumieniem, w przypadku trudności dziecko ma prawo zwrócić się o pomoc do innego dziecka, bardziej sprawnego.
Etap ostatni to „ nazywanie świata” polega na etykietowaniu przez dzieci przedmiotów w sali, jest to zestaw ćwiczeń polegający na przyporządkowaniu odpowiedniej nazwy do wszystkiego, co znajduje się wokół dziecka. Zbiór nazw pospolitych powinien zawierać od 80 do 100 słów oraz tyleż samo ilustracji.
Dziecko powinno już od pierwszej sesji zmierzyć się z co najmniej 10 słowami, nie jest ważne aby dziecko wykonało poprawnie wszystkie zadania, istotna jest możliwość czytania w różnych sytuacjach słów o zróżnicowanym poziomie trudności. Dziecko powinno odczuwać radość płynącą z rozumienia pisma. Od układanek słowno – obrazkowych, gdzie podpis składa się z jednego słowa, uczniowie będą przechodzić do bardziej skomplikowanych tekstów.


Opracowanie: Elżbieta Kowalska
 
LITERATURA
Majchrzak Wprowadzanie dziecka w świat pisma Warszawa 1995 WsiP
K. Kamińska nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym Warszawa 1999 WSiP

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie