Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Załamanie światła

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4859 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt lekcji przyrody dla klasy VI pokazuje proste doświadczenia, które pozwalają wyjaśnić zjawisko załamania światła. Uczniowie pracując w grupach samodzielnie odkrywają prawa optyki. Polecam.
Konspekt lekcji przyrody dla klasy VI

Opracowała :
mgr Dorota Sobala

nauczyciel przyrody

w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie

TEMAT : ZAŁAMANIE ŚWIATŁA

Cele ogólne :
· Pogłębianie rozumienia praw fizycznych z zakresu podstaw optyki

· Opanowanie umiejętności wykonywania doświadczeń z użyciem stolika optycznego

· Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w lekcji

· Wdrażanie do samodyscypliny


Cele operacyjne :

Wiadomości – uczeń zna :

- pojęcie załamania światła

- pojęcie ogniskowej

- działanie soczewki skupiającej i rozpraszającej

Umiejętności – uczeń umie :

- wyjaśnić co dzieje się ze światłem po przejściu przez ośrodki o różnej gęstości

- zaznaczyć na rysunku przebieg promieni świetlnych przechodzących przez płytkę równoległą

- zaznaczyć na rysunku przebieg promieni świetlnych przez soczewkę wklęsłą i wypukłą

- wykonać proste doświadczenie według instrukcji

- zapisać obserwacje

- wyciągać wnioski z przeprowadzonych doświadczeń

Postawy – uczeń potrafi :

- pracować z zaangażowaniem na lekcji

- współpracować w grupie

- ponosić odpowiedzialność za efekty pracy zespołowej


Formy pracy : - praca grupowa, zbiorowa


Metody pracy : doświadczenia, pogadanka, dyskusja


Materiały środki dydaktyczne : stoliki optyczne, soczewki wklęsłe i wypukłe, płytki równoległe, zlewki, plastikowe kubki, patyczki, monety, urządzenia w których wykorzystuje się soczewki


Przebieg zajęć :

I. FAZA WPROWADZAJĄCA

1.Powitanie uczniów.

2. Sprawy organizacyjno – porządkowe.

3. Podzielenie uczniów na zespoły.

4. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć.

Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat poznanych zjawisk optycznych.

5. Nawiązanie do tematu lekcji.

Zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach.

II. FAZA REALIZACYJNA

  1. Uczniowie wykonują w grupach doświadczenie 1a,1b i 1c zgodnie z instrukcją zawartą w karcie pracy. ZAŁĄCZNIK NR 1
  2. Uczniowie zapisują obserwacje, a następnie liderzy grup przedstawiają wyniki.
  3. Wspólnie formułują i zapisują wniosek do przeprowadzonych doświadczeń.
  4. Uczniowie, razem z nauczycielem, zastanawiają się gdzie w codziennym życiu można spotkać się ze zjawiskiem załamania światła.
  5. Analizują rysunki w podręczniku, przedstawiające załamanie światła na granicy dwóch ośrodków o różnej gęstości.
  6. Uczniowie przygotowują do pracy stoliki optyczne (za pomocą przewodów łączą baterie, a następnie tak ustawiają przesłony, aby uzyskać wiązkę trzech promieni równoległych).
  7. Badają przejście promieni światła przez płytkę równoległą zgodnie z instrukcją zawartą w karcie pracy. ZAŁĄCZNIK NR 2
  8. Rysują przejście promieni świetlnych przez płytkę równoległą, obserwują ile razy światło uległo załamaniu i jakie są tego konsekwencje. Następnie zapisują obserwacje i wnioski w karcie pracy.
  9. Uczniowie obserwują przejście światła przez soczewki skupiające i rozpraszające. Wyznaczają ogniskową. Zapisują w karcie pracy obserwacje i wnioski (wykonują odpowiednie rysunki).
  10. Podają przykłady wykorzystania soczewek wypukłych i wklęsłych w różnych urządzeniach. Nauczyciel prezentuje niektóre z wymienionych urządzeń.
  11. Uczniowie odpowiadają na pytanie : Jakie mogą być konsekwencje pozostawienia w lesie butelki lub innego szklanego przedmiotu?

III FAZA PODSUMOWUJĄCA

  1. Podsumowanie i powtórzenie omawianego na lekcji materiału.
  2. Ocena pracy uczniów.
  3. Zadanie pracy domowej.
Zadaniem uczniów jest

- Powtórzenie wiadomości o porach roku

- Zapisanie kilku przykładów urządzeń, w których wykorzystano soczewki

- Dla chętnych : Jakie soczewki w okularach ma krótkowidz, a jakie dalekowidz.

  1. Pożegnanie.


ZAŁĄCZNIK NR 1Karta pracy

Doświadczenie 1a

Przygotuj : zlewkę (szklankę) i ołówek (patyczek, kredkę)

Do zlewki z wodą włóż ołówek.


Obserwacja: .........................................................................................


(Wydaje nam się, że patyk zanurzony w wodzie jest złamany.)

Doświadczenie 1b

Przygotuj : szklankę lub słoik i monetę

Na stole kładziemy monetę i przykrywamy ją pustym słoikiem. Moneta jest dobrze widoczna. Następnie nalewamy do słoika wodę.


Obserwacja: .........................................................................................


(Moneta staje się niewidoczna.)

Doświadczenie 1c

Przygotuj : filiżankę lub kubek, monetę i plastelinę

Monetę wkładamy do pustej filiżanki (mocujemy ją za pomocą plasteliny). Następnie przesuwamy filiżankę tak, aby widzieć tylko brzeg monety i napełniamy ją wodą. UWAGA ! Nie zmieniamy położenia oczu.


Obserwacja: .........................................................................................


(Moneta staje się widoczna)

Wniosek : Światło przechodząc z ................................... (ośrodka


optycznie rzadszego) do .............................(ośrodka optycznie


gęstszego) ulega .......................................



ZAŁĄCZNIK NR 2

Doświadczenie 2

Przygotuj : stolik optyczny, przezroczystą płytkę równoległą, linijkę ołówek, białą kartkę papieru.

Umieszczamy płytkę na stoliku optycznym (na białej kartce papieru) i śledzimy przejście promieni światła przez płytkę. Rysujemy na kartce promienie „wchodzące” i „wychodzące” z płytki.


Obserwacja: .........................................................................................


(Światło przechodząc przez płytkę ulega załamaniu dwukrotnie. )

Wniosek : .............................................................................................


(Światło przechodząc przez różne ośrodki ulega załamaniu.)

Doświadczenie 3

Przygotuj : stolik optyczny i soczewkę wypukłą

Na stoliku optycznym umieszczamy soczewkę wypukłą i obserwujemy załamanie promieni światła.


Obserwacja:


Uczeń rysuje przejście promieni świetlnych przez soczewkę wypukłą.

Wniosek : .............................................................................................


(Soczewka wypukła skupia wiązkę promieni – jest soczewką skupiającą.)

Doświadczenie 4

Przygotuj : stolik optyczny i soczewkę wklęsłą

Na stoliku optycznym umieszczamy soczewkę wklęsłą i obserwujemy przejście przez nią promieni światła.


Obserwacja:


Uczeń rysuje przejście promieni świetlnych przez soczewkę wklęsłą

Wniosek : .............................................................................................


(Soczewka wklęsła rozprasza wiązkę promieni – jest soczewka rozpraszającą.)

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie