Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Unikamy zagrożeń - rozumiemy przestrogi dorosłych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3067 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w grupie dzieci 5 - letnich. W oparciu o bajkę Kogucik Złocisty Grzebyk dzieci poznaja zasady bezpieczeństwa, m.in. ności w kontaktach z osobami obcymi: nie otwieranie drzwi obcym.
Temat: Unikamy zagrożeń – rozumiemy przestrogi dorosłych

Cele ogólne:
-         Poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo dziecka poza terenem przedszkola: rozumienie potrzeby zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi (nie otwieranie drzwi obcym);
-         Odwzorowywanie zbiorów za pomocą liczmanów; doliczanie i odliczanie jako praktyczne czynności dodawania i odejmowania w zakresie 5;
-         Doskonalenie słuchu fonematycznego poprzez tworzenie zestawu wyrazów rozpoczynających się taką samą głoską, dobieranie rymu do podanego wyrazu, dzielenie prostych wyrazów na sylaby.

Cele operacyjne, dziecko:
-         Uważnie śledzi treść bajki pt. „Kogucik Złocisty grzebyk”;
-         Ocenia postępowanie bohaterów bajki;
-         Rozumie zakaz otwierania drzwi obcym osobom;
-         Estetyczni porusza się do muzyki;
-         Rozpoznaje i nazywa figury geometryczne (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt);
-         Dzieli proste wyrazy na sylaby;
-         Naśladuje dźwięki wydawane przez różne zwierzęta;
-         Podaje wyrazy rozpoczynające się określoną głoską;
-         Dobiera rymy do wyrazów;
-         Ocenia sytuacje przedstawione na obrazkach pod względem ich bezpieczeństwa;
-         Rozwiązuje proste zadania z treścią w oparciu o liczmany;
-         Doskonali umiejętność wiązania sznurówek – wiąże „węzeł – kokardkę”.

Metody:
-         Czynne: zadań stawianych do wykonania, problemowe (ocena bohaterów oraz sytuacji pod względem bezpieczeństwa);
-         Oglądowe: teatrzyk, ilustracje;
-         Słowne: rozmowa, objaśnienie.

Formy:
-         Praca zbiorowa;
-         Praca indywidualna: działanie na liczydełkach, wiązanie „kokardy”.

Środki dydaktyczne: teatrzyk ze scenografią lasu, kukiełki (kogut, kot, lis), kartoniki z figurami geometrycznymi, ilustracje przedstawiające sytuacje zagrażające bezpieczeństwu i sytuacje bezpieczne; liczydełka wg propozycji E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, wstążeczki i sylwety – koty, nagrania muzyczne: „Idzie kotek”, „Lis i kury”, „gra na flecie”.

Przebieg:
1.        Teatrzyk kukiełkowy do bajki pt. „Kogucik Złocisty Grzebyk”
2.        Rozmowa nt. bajki
-         Kto mieszkał w chatce w lesie i czym się tam zajmowali?
-         Dlaczego Kot wychodząc z domu zakazał Kogucikowi otwierać drzwi?
-         Jak oceniacie zachowanie Kogucika?
-         Co sądzicie o Kotku?
-         Co możecie powiedzieć o Lisie?
-         Dlaczego nie należy otwierać drzwi nieznajomym osobom?
3.        Zabawa ruchowa ze śpiewem pt. „Idzie kotek”
Idzie kotek, kotek mały
Aż go łapki rozbolały.
Miau, miau, miau, miau, miau, miau
Idzie kotek, miau, miau, miau.
Tam gdzie brzózka szumi siwa
Usiadł w słońcu, odpoczywa.
Miau, miau, miau, miau, miau, miau
Usiadł kotek, miau, miau, miau.
Wtem usłyszał głos z daleka:
Wracaj kotku! Mama czeka!
Miau, miau, miau, miau, miau, miau
Wracaj kotku, miau, miau, miau.
4.        „Zagadki kotka”
Kotek zadał zadania dzieciom do wykonania:
Zadaniem dzieci jest odszukanie kolejnych kartoników umieszczonych wśród innych, różniących się kolorem i ilością figur geometrycznych. Pod wskazanym kartonikiem znajduje się opis zadania do wykonania.
§         Dzielenie wyrazów na sylaby (wyrazy przedstawione są na obrazkach): kotek, kogut, buty, cytryna, lampa;
§         Naśladowanie głosem: kota, koguta, wrony, szumu drzew;
§         Dobieranie rymów do wyrazów: kot (płot), kura (chmura), rak (mak); podawanie własnych przykładów par wyrazów rymujących się;
§         Podanie zestawu wyrazów rozpoczynających się na głoskę „b”.                 
5.        Co powinien zapamiętać Kogucik?
Dzieci analizują treść obrazków i decydują, pod jakim kolorem je przypiąć. Kolor zielony oznacza czynności, które można robić, gdy jest się samemu w domu. Kolor czerwony zabrania wykonywania pewnych czynności.
Kolor zielony
-         Czytać książki
-         Bawić się klockami
Kolor czerwony
-         Bawić się zapałkami
-         Włączać urządzenia elektryczne
-         Otwierać drzwi obcym
6.        Rozwiązywanie zadań z treścią – działanie na liczydełkach
Ø       Kogucik miał 4 ziarenka. Dostał od Kotka dwa ziarenka. Ile miał razem?
Ø       Kogucika miał 5 ziarenek. Zjadł 3. Ile mu zostało?
7.        Zabawa ruchowa wg pedagogiki zabawy Klanza „Lis i kury”
8.        Nagroda dla mądrego Kotka – wiązanie „kokardy” na kotku (sylweta)
9.        Podsumowanie zajęć
-         O czym musimy pamiętać, gdy zostajemy sami w domu?
-         Dlaczego nie należy otwierać drzwi obcym osobom?
O tych przestrogach przypominać wam będzie kogucik, który już wie, że nie należy otwierać drzwi obcym. Rysunek pokolorujecie w domu (karta pracy).
Kogucik Złocisty Grzebyk
W chatce pod lasem mieszkali sobie, kot i kogucik Złocisty Grzebyk. Kot chodził do lasu rąbać drewno na opał. Odchodząc nakazywał kogucikowi:
- Idę daleko, ty siedź sobie cichutko w domu i nie wyglądaj przez okienko, kiedy przyjdzie lisica.
Lisica zauważyła, że kota nie ma w domu, przybiegła pod okienko i woła:
- Koguciku Złocisty Grzebyku
Wyjrzyj przez okienko,
Dam ci grochu ziarenko.
Ciekawy kogucik wysunął główkę przez okienko a lisica chwyciła go w swoje pazury i poniosła do nory.
Krzyczy kogucik:
- Och! Kotku, kotku, ratuj mnie biednego,
Porwała mnie lisica i niesie do lasu ciemnego!
Usłyszał go kotek, przybiegł i odebrał lisicy kogucika.
Następnym razem kot znowu wybierał się do lasu po drewno i znowu nakazuje:
- Koguciku, nie wyglądaj teraz przez okienko, bo idę daleko do lasu i nie usłyszę twojego wołania.
Poszedł, a lisica znowu przybiegła pod okienko i woła:
- Koguciku Złocisty Grzebyku
Wyjrzyj przez okienko
Dam ci grochu ziarenko.
Kogucik siedzi i nie odzywa się, ale sprytna lisica woła dalej:
- Dzieci biegały, pszenicę sypały,
Kury ją dziobały, kogutom nie dały…
Kogucik wystawił głowę przez okienko:
- Ko – ko – ko! Dlaczego nie dały?
Lisica tylko na to czekała, chwyciła go w swoje pazury i poniosła do nory.
Kogucik znów krzyczy:
- Mój miły kotku ratuj mnie biednego,
Porwała mnie lisica i niesie do lasu ciemnego!
Usłyszał kot wołanie, puścił się w pogoń za lisicą. Dogonił ją, odebrał kogucika i wrócił do domu.
Po pewnym czasie kot znów zamierzał iść do lasu. Odchodząc surowo nakazywał kogucikowi:
- Pamiętaj, nie słuchaj lisicy i nie wyglądaj przez okienko, dziś idę bardzo, bardzo daleko i nie usłyszę twojego wołania.
Gdy kot odszedł, lisica znów przybiegła pod okienko i woła:
- Koguciku Złocisty grzebyku
Wyjrzyj przez okienko
Dam ci grochu ziarenko.
Kogucik siedzi i nie odzywa się. Lisica woła dalej:
- Dzieci biegały, pszenicę sypały,
Kury ją dziobały, kogutom nie dały…
Kogucik wciąż siedzi cicho, więc lisica woła dalej:
- Wnet ludzie przybiegli, orzechów sypnęli,
Kury je dziobały, kogutom nie dały…
Kogucik wysunął główkę przez okienko i pyta:
- Ko – ko – ko! Dlaczego nie dały?
Lisica tylko na to czekała. Chwyciła kogucika mocno pazurami i poniosła do swojej nory, za ciemne lasy, za rzeki szerokie, za góry wysokie.
Krzyczał kogucik ze wszystkich sił, wołał o pomoc, ale kot był za daleko i nie usłyszał jego wołania. Wrócił do domu, a tutaj – nie ma kogucika. Pobiegł kot po lisich śladach, aż trafił do lisiej nory. Wyciągną skrzypce i zaczął pięknie grać. Lisica słuchała, słuchała, ale ciekawość wzięła górę i wylazła z nory zobaczyć, kto tak pięknie gra. Chwycił ją kot i dalej garbować jej skórę, aż wzięła nogi za pas. Kot zabrał kogucika i wrócili do domu. I odtąd żyli sobie spokojnie.

                                                                                             Renata Hejnosz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie