Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Andrzejkowy wieczór

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1387 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Człowiek często myśli o tym, co go jeszcze w życiu spotka. Każdy planuje, marzy, fantazjuje, a szczególnie wtedy, gdy zbliża się wigilia Andrzeja, a z nią andrzejki i andrzejkowe wróżby.
Dawniej wierzono, że cały okres końca jesieni i początku zimy to czas, kiedy dusze krążą blisko ziemi. Z bliskością zmarłych wiązała się dla żywych możliwość dowiedzenia się swej przyszłości. Można powiedzieć, że wróżby w wigilię św. Andrzeja pozostawały w pewnym związku z duszami zmarłych. Jednak dawniej nie na całej ziemi dobrzyńskiej były w tym dniu znane. Tam, gdzie zwyczaj wróżenia w ten wieczór był znany, praktykowały go wyłącznie dziewczęta. Za pomocą wróżb usiłowały odkryć swoją przyszłość, głównie matrymonialną.

Ewa Szymańska
Szkoła Podstawowa w Chalinie

Człowiek często myśli o tym, co go jeszcze w życiu spotka. Każdy planuje, marzy, fantazjuje, a szczególnie wtedy, gdy zbliża się wigilia Andrzeja, a z nią andrzejki i andrzejkowe wróżby.

Z naszego regionu...
Dawniej wierzono, że cały okres końca jesieni i początku zimy to czas, kiedy dusze krążą blisko ziemi. Z bliskością zmarłych wiązała się dla żywych możliwość dowiedzenia się swej przyszłości. Można powiedzieć, że wróżby w wigilię św. Andrzeja pozostawały w pewnym związku z duszami zmarłych. Jednak dawniej nie na całej ziemi dobrzyńskiej były w tym dniu znane. Tam, gdzie zwyczaj wróżenia w ten wieczór był znany, praktykowały go wyłącznie dziewczęta. Za pomocą wróżb usiłowały odkryć swoją przyszłość, głównie matrymonialną. W Chrostkowie puszczały wianki na miednicę z wodą, wyciągały też garstkę słomy z dachu, licząc czy jest para i lały wosk, patrząc, co się ulało. Dziewczyny z Młyńca kładły pod talerz kartki z imionami znanych chłopców albo pod talerze książeczkę do nabożeństwa, lalkę, pierścionek Wyciągnięcie książeczki oznaczało pójście do zakonu, lalki – nieślubne dziecko, pierścionka – rychłe zamążpójście (Rogowo). Natomiast w Płonczynie ustawiały buty w rzędzie i przestawiały, który pierwszy dojdzie do progu, liczyły też sztachety w płocie, nasłuchiwały, z której strony pies zaszczeka. Panienki z Witowąża i Rogowa przerzucały bucik za siebie, patrząc, czy obróci się czubkiem w stronę drzwi. W Zbytkowie dziewczęta ustawiały pod łóżkiem naczynie z wodą, na nim układały most z patyków, a pod poduszką kładły karteczki z imionami chłopców. Ów „most” miał wywołać we śnie postać narzeczonego. Rano wyciągały karteczkę z jego imieniem. Rzadko w zabawach i wróżbach brali udział chłopcy (Młyniec). Mieli oni czasem osobny dzień wróżb na św. Katarzynę.

Podtrzymujemy tradycje ludowe...

Chciałabym przedstawić scenariusz uroczystości andrzejkowej, który przygotowałam razem z uczniami naszej szkoły.

Uczniowie stoją w kręgu, do środka wchodzą dwie wróżki ubrane w piękne, długie suknie. Elfy zasiadają w „kącikach wróżb”. Sala udekorowana jest złotymi gwiazdami, kolorowymi butami, kluczami różnej wielkości, na tablicach wiszą horoskopy: księżycowy, chiński, numerowy. Okna przystrojono niebieską bibułą.

Wróżka I
Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe, rozpoczynała się niegdyś na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres zabaw i wróżb. Szczególnym dniem był 29 listopada – wigilia św. Andrzeja. Św. Andrzej od andrzejek pochodził z Bestaidy w Galilei. Był rybakiem i uczniem Jana Chrzciciela, a potem poszedł za Chrystusem. Przyprowadził też do Niego swojego brata Szymona Piotra. Przedstawiał Jezusowi pogan, którzy chcieli Go poznać. Podróżował po wielu krajach, założył kościół w Bizancjum. Zginął ukrzyżowany w Achai.
Wróżka II

Wieczór andrzejkowy zawsze był poświęcony wróżbom matrymonialnym. Często dziewczęta starały się zaskarbić sobie łaskę swojego patrona za pomocą modlitw, postów i innych umartwień. Wiele przysłów ludowych podkreśla znaczenie, jakie panny przywiązywały do św. Andrzeja jako patrona: ”Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”, ”Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”.

Wróżka I
Dzisiaj również przeniesiemy się w świat wróżb i fantazji, do „Krainy Magii”. Aby wejść do magicznego świata, musicie mieć dużo siły i energii. Poczęstujemy was magicznymi cukierkami.
/wróżki i elfy częstują wszystkich uczniów cukierkami zakupionymi przez Radę Rodziców/

Wróżka II
Aby uwolnić się od złych i ponurych myśli każdy głośno wypowie zaklęcie: „Złe i ponure myśli – precz!”

Wróżka I
Wszyscy chcemy, aby wróżby się spełniły, wymówimy kolejne zaklęcie:Hokus – pokus. Czary – mary, aby wróżba się spełniła, złóżmy dary i zatańczmy z Andrzejami

Uczniowie powtarzają zaklęcie. Zaczyna grać muzyka, wróżki zapraszają Andrzejów do tańca. Uczniowie tańczą w kole. Za taniec z wróżką każdy Andrzej otrzymuje batonika.

Wróżka II
Elfy zasiadły już w „kącikach wróżb”, zapraszamy was do wspólnej zabawy – poznajcie swoją przyszłość.

UCZNIOWIE ROZCHODZĄ SIĘ DO WYBRANYCH PRZEZ SIEBIE KĄCIKÓW WRÓŻB.

Kącik I: Wróżba „ Imiona”
Elfy trzymają serca z imionami dziewcząt i oddzielne z imionami chłopców. Uczestnik przebija szpilką serca z wypisanymi na odwrocie imionami. Miejsce przebicia wskaże imię przyszłej sympatii.

Kącik II: Wróżba „Mowa kwiatów”
Na stoliku są rozłożone ilustracje kwiatów. Uczeń losuje kwiat, elf wyjaśnia, co mu kwiat przepowiada:
Ø Aster – uważaj, czekają cię kłopoty
Ø Bez – miłe towarzystwo
Ø Dalie – sukcesy w życiu
Ø Goździk – zazdrość
Ø Jemioła – przyjaźń, wybaczenie i zgoda
Ø Lilia – niewinność i samotność
Ø Narcyz – zakochasz się
Ø Nasturcja – gorąca miłość
Ø Niezapominajki – będziesz tęsknić
Ø Piwonia – szczęście w podróży
Ø Róża – szczęście w życiu, powodzenie
Ø Stokrotka – dobieraj staranniej przyjaciół

Kącik III: Wróżba „Kubki przyszłości”
Przykrywamy osobnymi kubkami obrączkę, pierścionek, różaniec i monetę. Elf odwraca kubeczek wskazany przez uczestnika i przepowiada znaczenie „magicznych przedmiotów”:
Ø Moneta – bogactwo
Ø Obrączka – oznacza w przyszłości małżeństwo
Ø Pierścionek – zostaniesz starą panną lub kawalerem
Ø Różaniec – ciągłe modlitwy

Kącik IV: „Magiczny wosk”
Elf trzyma klucz przez który dzieci „leją wosk” (w obecności nauczyciela). Z cienia ulanego wosku uczniowie odczytują kształt – symbol tego, co czeka ich w przyszłości. Znaczenia symboli zawieszone są na tablicy.
Znaczenia symboli np.:
Ø Dom – udane życie rodzinne
Ø Drzwi – duża zmiana w życiu, np. czeka cię bogactwo
Ø Gwiazda – spełnienie marzeń
Ø Jabłko – niezgoda, pokłócisz się z przyjacielem
Ø Jaskółka – dobra wróżba, nadzieja, pracowitość, pilność
Ø Język – zło, plotka, obmowa
Ø Klucz – symbol powagi i władzy, porządku i rozwagi
Ø Koło – doskonałość, daje bezpieczeństwo każdemu
Ø Korona – władza i potęga, czeka cię pochwała i nagroda
Ø Książka – wiedza, doskonałe wyniki w szkole
Ø Labirynt – zamieszanie, zamęt, sytuacja się skomplikuje
Ø Mrówka – pracowitość, czeka cię pracowity rok. Wykażesz się gospodarnością
Ø Orzeł – szybki, wysoki lot po władzę. Dzięki bystrości i zdolnościom osiągniesz władzę
Ø Róg – atak, triumf, będziesz najlepszy w jakiejś dziedzinie
Ø Samochód – czekają cię podróże
Ø Serce – siedziba życia, czeka cię miłość i szczęście
Ø Słońce – zyskasz chwałę i popularność. Początek kariery.

Kącik V: Wróżba z butami
Elf zachęca wszystkie dziewczęta do zdjęcia lewego bucika. Obuwie ustawiamy w rzędzie i przestawiamy, sprawdzamy, który pierwszy dojdzie do progu. Oznacza to, że właścicielka buta w przyszłości pierwsza wyjdzie za mąż.

Wróżka I
W „Krainie Magii” spożywamy „magiczne potrawy”, które dodają nam sił i energii. Utwórzcie koło - poczęstujemy was cukierkami.

Wszyscy uczestnicy zabawy ustawieni są w kręgu, wróżki i elfy częstują cukierkami zakupionymi przez Radę Rodziców.

Wróżka II
W naszej krainie nie tylko przepowiadamy przyszłość, ale również świetnie się bawimy. Zapraszamy do tańca dziewczyny i chłopców, małych i dużych – wróżki i elfy zatańczą z wami. Ruszajmy w pląs!
Rozlega się muzyka, uczniowie zaczynają taniec .Dyskoteka trwa około godziny.

Literatura
„Z muzą w szkole” praca zbiorowa pod redakcją Elżbiety Gałczyńskiej Wydawnictwo Korepetytor Płock 2001
„Kultura ludowa ziemi dobrzyńskiej” Teresa Karwicka PWN 1979

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie