Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Symbole narodowe .Ojczyzna jedno słowo wiele znaczeń

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4787 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

    Publikowany scenariusz jest częścią składową projektu opracowanego dla klasy VI pt. Polskie symbole narodowe.

Temat lekcji: Ojczyzna -jedno słowo -wiele znaczeń T.Różewicz*** (oblicze ojczyzny)
Cele operacyjne:

 Uczeń:

Ø     wyjaśnia pojęcie ojczyzna,
Ø     tłumaczy pochodzenie nazwy Polska oraz znaczenie terminu Rzeczpospolita Polska,
Ø     potrafi określić na mapie położenie geograficzne Polski,
Ø     wyszukuje  w wierszu wersów i określeń, które tłumaczą czym jest ojczyzna,
Ø     wyjaśnia znaczenie określeń ojczyzny,
Ø     rozumie pojęcie „małej ojczyzny",
Ø     potrafi zredagować  notatkę,
Ø     wskazuje cechy wiersza wolnego.
Cel nieoperacyjny:
Ø     kształcenie właściwych systemów wartości.

Metody:
Ø     praca z tekstem ,
Ø     praca w grupach
Ø     pogadanka
Środki dydaktyczne: wiersz T.Różewicza ***(oblicze ojczyzny) mapa polityczna ; „ Europa po 1989r'" szkolny atlas geograficzny
Tok lekcji:

Część wstępna;
 Odczytajcie  swoje prace domowe.
 Która z prac najbardziej się Wam podoba?
Nauczyciel po konsultacji z uczniami ocenia najlepszą pracę.

Na dzisiejszej lekcji porozmawiamy czym jest Ojczyzna dla współczesnego poety T.Różewicza. Stąd temat naszej lekcji brzmi:
Ojczyzna -jedno słowo -wiele znaczeń T.Różewicz***
Część główna
Nauczyciel czyta uczniom wiersz.

 Przeczytajcie jeszcze raz wiersz po cichu u wyszukajcie fragmentów, które tłumaczą ,czym jest ojczyzna dla podmiotu lirycznego.
 
Na mapie pojęciowej umieścimy efekty Waszej pracy.


  radość           kraj                        przodkowie                  pierwsze
                   dzieciństwa                                                      uczucia
                                                                                    przyroda
      język                                   OJCZYZNA
                                                                                   
                                                                                



              
                     rodzice                                  
                                                                miejsce
                                                            urodzenia



Mapę pojęciową uzupełnijcie i wklejcie do zeszytu.

Wróćmy do tekstu wiersza, wyszukajcie teraz fragmentów odnoszących się do dzieciństwa i dorosłości.

-dzieciństwo -" ojczyzna się śmieje"
młody człowiek poznaje życie .wszyscy się starają by było mu jak najlepiej radośnie, szczęśliwie ,życie upływa na zabawie.
-dorosłość -ojczyzna " krwawi ,boli"-poznaje się historię, przeszłość pełną wojen , niewoli,świadomie i boleśnie przeżywa się utratę kogoś bliskiego

Czy pamiętacie z lekcji historii pojęcie mała ojczyzna?
Uczniowie wyjaśniają jak rozumieją pojęcie.

Wskażcie na mapie Europy Polskę .
Podajcie pełną nazwę naszej ojczyzny (Rzeczpospolita Polska),określcie położenie geograficzne Polski.
Wymieńcie jej sąsiadów .
Przypomnijcie skąd wywodzi się nazwa naszej ojczyzny .
Na mapie fizycznej wskażcie: woj wielkopolskie, miasta-Poznań, Oborniki Wlkp.
Określcie położenie swojej "małej ojczyzny".

Proszę połączyć się w grupy .
Zadaniem dla grup będzie wymyślenie tytułu wiersza T .Różewicza.
Uczniowie wymyślają w dwuosobwych grupach tytuł wiersza, .następnie wybierają najładniejszy i najtrafniejszy (zapisują go).
 
Na podstawie tego co powiedzieliście:

Ojczyzna ma różne oblicze -W dzieciństwie jest to najbliższsza okolica ,która kojarzy się z zabawą, radością i szczęściem . W miarę dorastania ojczyzna też "rośnie" -to już cały kraj z jego historią, przeszłością .wojnami powstaniami.
 A to krwawi i boli.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu.

Przeczytajcie notatkę z podręcznika " Warto wiedzieć ....." i wskażcie te cechy wiersza .które pozwalają nazwać go wolnym.

Część końcowa:
Zadanie domowe : porozmawiaj z rodzicami .dziadkami ,osobami bliskimi ,czym dla nich jest ojczyzna. Zapytaj .które wydarzenia z historii są dla nich ważne i dlaczego . A może opowiesz o nich w klasie?


                                                                       Opracowała
                                                                       Jolanta Majkowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie