Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Obchody Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5208 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Obchody Europejskiego Dnia Języków (26 września) na dobre wpisały się już w kalendarz imprez w naszej szkole. Sądząc po ilości sprawozdań opublikowanych w Internecie, zjawisko takie zauważyć można także w innych polskich szkołach. Zaprezentowany poniżej scenariusz apelu jest moją propozycją obchodów tego święta. Propozycją sprawdzoną i pozytywnie ocenioną przez uczestników i obserwatorów. Mam nadzieję, że być może wychodząc poza mury naszej szkoły, scenariusz stanie się inspiracją dla innych osób pragnących włączyć się do przygotowywania obchodów EDJ na swoim terenie.

Sprawozdanie z obchodów Europejskiego Dnia Języków w Szkole Podstawowej Nr 65 w Bydgoszczy 
 
 
            Dnia 24.09.2004 odbył się w szkolnej stołówce okolicznościowy apel z okazji Europejskiego Dnia Języków połączony z konkursami na temat języków dla klas IV i V, a także z wystawą prac zgłoszonych do konkursów My view of Great Britain oraz Dlaczego warto uczyć się języków obcych
 
         
             Po uroczystym powitaniu uczniowie obejrzeli trzy scenki odbywające się na plaży za granicą,  w gabinecie szefa oraz w kawiarence internetowej - nawiązujące do różnych sytuacji życiowych, w których znajomość języków obcych może okazać się bardzo przydatna. Uczniowie usłyszeli także o wartości języków obcych przy nawiązywaniu znajomości korespondencyjnych. Część artystyczną zakończyło wspólne wykonanie w rytmie karaoke okolicznościowej rymowanki. W części konkursowej czwartoklasiści określali jaki język słyszą z kasety, a uczniowie klas piątych drużynowo odpowiadali na pytania związane z państwami Europy.
 
          Część artystyczna apelu  przygotowana została przez Annę Lasoń i uczniów klasy VIc, a prowadzeniem części konkursowej zajęły się Anna Lasoń (klasy czwarte) i Katarzyna Mrowiec-Bordewicz (klasy piąte). 

 
Przygotowanie sprawozdania: Anna Lasoń


Europejski Dzień Języków – scenariusz
Przywitanie i sprawdzenie obecności

 
Prowadzący: Czy wiecie dlaczego się tu dziś zebraliśmy? Czy ktoś z Was słyszał jakie wkrótce jest święto? Jeśli ktoś z Was ma wkrótce urodziny to mam dla niego prezent, ale to nie o to śwęto mi chodzi i nie z tego powodu zebraliśmy się na stołówce. Różne osoby i różne instytucje mają swoje dni. 26 maja obchodzimy Dzień Matki, 4 grudnia  Dzień Górnika, a 26 września czyli w najbliższą niedzielę jest Europejski Dzień Języków. Powiecie, po co pamiętać o językach? Po co się ich uczyć? No, właśnie, po co? – Zobaczcie.
 
Scenka I

(W tle leżak z siedzącą na nim dziewczyną. Przed publicznością staje asystent reżysera z klaspsem w ręku. Oznajmia: SCENA I klaps.)
 
Na leżaku opala się sympatyczna dziewczyna. W jej stronę, rozmawiając zbliża się dwóch rówieśników.

 

Chłopak I: Wojtek, spójrz! Ale dziewczyna! O takiej zawsze marzyłem. Włosy jak modelka, spojrzenie pewnie anioła... Zobaczysz, jeszcze dziś zjem z nią obiad! Nie oprze się mojemu urokowi. Patrz i się ucz, tylko nie przerywaj!

(w stronę dziewczyny) Cześć Słonko! A może by tak wspólny obiadek? Rybka, frytki pod palmami..Co powiesz na spotkanie o czwartej?


 
Dziewczyna: (podnosząc się z leżaka i opuszczając okulary przeciwsłoneczne) What? I’m really sorry but I don’t understand you. Do you speak English?
 Chłopak I: He?! Nie..., to znaczy no, to znaczy NO...Wojtek, ratuj!

 
Chłopak II: (do kolegi) Patrz i się ucz! Tylko się nie wtrącaj!

(do dziewczyny) Good afternoon! You look so nice. Can we eat lunch together? I am paying.


Dziewczyna: Oh, yes, with pleasure. I’m Alexis.

(schodzą ze sceny pod rękę mijając osłupiałego kolegę)
 
Scenka II

(W biurze szefa. Po jednej stronie biurka szef, po drugiej osoba ubiegająca się o pracę w jego firmie. Asystent: SCENA II klaps)
 


Szef:
Zdaje sobie na pewno Pani sprawę, że nasza firma gwarantuje pracownikom wspaniałe warunki do działania i rozwoju, ale stawia wysokie wymagania i dba o odpowiednie kwalifikacje zatrudnionych osób. Tak więc, po pierwsze, czy umie Pani obsługiwać komputer? Arkusz kalkulacyjny, tworzenie stron internetowych, pakiet biurowy, pisanie co najmniej 200 znaków na minutę...

 
Kobieta: (przerywając) No, tak trochę..Ale ja bardzo szybko się uczę.

 
Szef: Oj kiepsko, kiepsko. No to zobaczymy dalej – obsługa kserokopiarki, faksu, ekspresu do kawy, odkurzacza piorącego...

 
Kobieta: Tak, tak, wiem gdzie jest włącznik.


 
Szef: (zrezygnowany) No dobrze, a jakie języki obce Pani zna biegle? Angielski? Nemiecki? Włoski? A może rosyjski.... (wstaje i patrzy za okno odwracając się plecami do kobiety, kontynuuje) hmm, przydałyby się też choć podstawy japońskiego.. albo... (w tym czasie kobieta robi ze zdziwienia coraz większe oczy po czym chyłkiem wymyka się z biura)
 


Szef:
(odwracając się) O, znikła! To już dwudziesta w ty tygodniu. Czy ci ludzie nigdy nie pojmą, że to już XXI wiek i Zjednoczona Europa? (wychodzi potrząsając z obużenia głową)
 Scenka III

(W kawiarence internetowej, obok siebie z klawiaturami na kolanach siedzą dziewczyna i chłopak; asystent: SCENA III klaps)
 Ona: Chat jest czadowy.

On: Yeah, Posłuchaj co napisał ten ziomal ze Stanów: „Your English is really good, that is cool.” Ha! Ma się ten talent.

Ona: A ten, wiesz, z Kanady, podesłał mi wszystie triki z jedenastego poziomu.

On: Sciemniasz! No to podeślij mi je mailem asap.

Ona: Jaki asap? Chyba APAP?

On: Nie zgrywaj się! Asap, czyli as soon as possible, to jest tak szybko jak to tylko możliwe.

Ona: Teraz kumam, ale czas lecieć. Czekaj na e-malię. (wychodząc) Nara.

On: Nara.

Scenka IV


asystent: SCENKA IV klaps)


Prowadzący:
(pokazując na mapę Europy powstałą z widokówek pochodzących z różnych europejskich krajów)


Czasem nie potrzeba Internetu, by znaleźć dzięki znajomości języków obcych przyjaciół i znajomych za granicą. Większość widokówek za mną to właśnie efekt takich przyjaźni, które jednak nigdy by nie rozkwitły, gdyby obie strony nie znały tego samego języka. Zapamiętajcią więc, że:

 
(na scenę wchodzą odtwórcy ról ze scenek przebrani za raperów i w rytmie karaoke wykonują rymowankę ułożoną z tej okazji. Przy drugim wykonaniu dołącza się do nich publiczność – wchodząc na salę każdy dostał karteczkę z tekstem rymowanki)
 
Na wakacjach i na czacieI jak myślisz o etacieZa granicą, u rodziny


Lub gdy zdajesz egzaminy


Kto języki obce zna,


Ten się całkiem nieźle ma.
Jakie święto skrywa jesień
Gdy 26 wrzesień?


Wie to każdy z naszych smyków


Europejski Dzień Języków!


 
 
 
Opracowanie scenariusza i rymowanki: Anna Lasoń

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie