Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dziecko - poeta

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 982 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Pracuję w przedszkolu jako nauczycielka. Przedszkole jako instytucja wychowująca stawia za cel wszechstronny rozwój w aspekcie twórczym jednostki. Interesują mnie twórcze postaw małych dzieci i warunki, jakie muszą być spełnione aby ten potencjał się ujawnił.
Dzieci odczuwają głęboką potrzebę wyrazania swoich uczuć, przezyć i myśli. Odwołuję się często do spontanicznej twórczości dziecięcej, do rysunków, ulepianek, wydzieranek, w których dziecko przedstawia i tworzy własną wizję rzeczywistości, bez przestrzegania przyjętych reguł dotyczących na przykład planu, kompozycji, kolorystyki. Okazuje się, ze podobnym tworzywem jak elementy plastyczne moze być język, który dziecko coraz lepiej poznaje w miarę swego rozwoju.
 Temat rozwoju języka, słownictwa dzieci jest poruszany przez wielu psychologów i pedagogów. Twórczośc poetycka bywa problematyką rzadko poruszaną w publikacjach naukowych. Moim zdaniem niesłuszne jest niedocenianie mozliwości dzieci w tym zakresie.
 Celem moich badań było zbadanie, czy dziecko jest w stanie wypowiadać się w formie poetyckiej.Zachęcone , zainspirowane przez nas samo tworzy opowiadania, piosenki, wierszyki. Uczeni i artyści podkreślają, ze dziecko jest poetą od urodzenia. Tworzenie jest dla niego równie niezbędne jak potrzeba ruchu, zabawy i radości. Mozemy stworzyć dzieciom wiele okazji, by w zabawie poznawały nowe słowa, bogactwo znaczeń, dźwięków i skojarzeń. Na przykład porozumiewając się wymyślonym przez siebie językiem, wymieniając nic nie znaczące zbitki dźwięków, bawiąc się w wyliczanki, dzieci mają okazję do odkrycia, ze dźwięki języka są bogatym tworzywem jak dźwięki muzyki. Przy tym mają okazję do ćwiczeń narządów mowy.
 Śledząc przez wiele lat rozwój dzieci 5, 6, 7 letnich stwierdziłam, ze mają one głęboką potrzebę wyrazania swoich myśli i uczuć, a czynią to w tym okresie rozwojowym w sposób nizwykle spontaniczny i otwarty. Wystarczy dac dzieciom mozliwość wypowiedzenia się, stworzyć odpowiednią ilość ciekawych sytuacji edukacyjnych stymulujących ich rozwój i wyzwalających "samoaktywność". Stosowałam wiele technik pracy zaproponowanych niegdyś przez przez francuskiego pedagoga C. Freineta. Była to przede wszystkim swobodna ekspresja plastyczne, ruchowa i słowna, które z czasem stały się nierozłącznymi elementami kazdego niemal dnia pracy z dziećmi. Działalność plastyczna łączona z ekspresja ruchową, dramatyczną stanowi bazę do ćwiczeń w mówieniu. Począwszy od próby nadawania nazw obrazkom, poprzez inspirowanie dzieci do interpretacji i opowiadania treści rysunku, do bardziej skomplikowanych "wymyślanek słownych" w formie rymowwiczeń słownikowych i słownikowo - frazeologicznych zą nagrywane na taśmie magnetofonowej. Zabawy "słowem" ośmieliły wszystkie dzieci (birące udział w zajęciach) do pisania wierszyków (dzieci, które nie potrafią pisać - nagrywam lub zapisuję sama).
 Innym razem zabawę w "poezjowanie" zainspirował spacer do pobliskiego parku. Zwróciłam uwagę na piękno jesiennej przyrody, bogactwo barw, kształtów, zapachów. Po powrocie do przedszkola dzieci wyrazały sowje odczucia na temat jesieni w ekspresji plastycznej i werbalnej. Tak powstał wiersz Marty pt. "Jesień":
    Jesień, jesień przyszła do nas,
    lecą liście,
    lecą z wiatrem,
    zółte, zielone i czerwone,
    tańczą liście kolorowe.
 Jesień to obfitość bogactwa owoców i warzyw, róznych ich gatunków, odmian, smaków, zapachów. Przyniesione do przedszkola owoce i warzywa pzrydały się do ćwiczenia spostrzegawczości, rozrózniania barw i kształtów, segregowania, liczenia, a przede wszystkim do ćwiczeń językowych. Dzieci wybierały owoce i warzywa tworząc wierszyki:
         "Jabłko"
    Spadło jabłko
    dzisiaj z drzewa
    a na drzewie
    ptak śpiewa.
 Zmieniająca się przyroda dostarcza dzieciom wiele wrazeń. Wzbogaca ich przezycia inspirujac do twórczości poetyckiej. Kiedy dzieci zobaczyły pierwszy śnieg, powstało wiele ciekawych wypowiedzi.
       "Zima"
    Niech zima będzie
    mroźna, a śnieg
    niech będzie puszysty,
    zeby się mogły bawić
    mali i duzi.
 Analiza poezji dziecięcej jest zadaniem niezmiernie trudnym. Wiersze są niepowtarzalne, nieporówywalne ze sobą, osobiste. Kazdy jest uwarunkowany pewną szczególną chwilą przezywania. Utwory przedszkolaków najczęściej związane są z zabawą, elementami baśniowymi, zwierzętami lub prostymi i bliskimi zjawiskami przyrodniczymi. Wielkim powodzeniem cieszą się u dzieci tematy związane z zyciem przyrody. Dominuje radość i zadowolenie.


 Halina Popławska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie