Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
W trosce o kształtowanie postawy dziecka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1376 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Postęp cywilizacyjny przyczynia się do powstawania wielu dysfukcji układu ruchowego. Wiek przedszkolny jest okresem, w którym te dysfunkcje powinno się wyeliminować. Dlatego pragnę zwrócić uwagę nauczycieli na ten problem i uświadomić im konieczność czuwania nad prawidłowym rozwojem fizycznym ich wychowanków.

W TROSCE O KSZTAŁTOWANIE POSTAWY DZIECKA
Okres przedszkolny jest szczególnie pomyślny dla prawidłowego kształtowania cech somatycznych i motorycznych dziecka. Głównym czynnikiem biologicznym stymulującym rozwój i sprawność fizyczną dziecka jest ruch, ponieważ aktywność ruchowa pociąga za sobą doskonalenie czynności i funkcji pracujących narządów. Wzmacnia organizm dziecka, kształtuje i usprawnia wszystkie jego układy, głównie układ ruchowy, nerwowy, wegetatywny i dokrewny.
W dużym stopniu decyduje o zdrowiu dziecka jego postawa. Prawidłowa postawa ciała nie powstaje sama, lecz kształtuje się w miarę rozwoju dziecka przy korzystnym oddziaływaniu środowiska. Z obserwacji wynika, że postęp cywilizacyjny przyczynia się do eliminowania wysiłku fizycznego, co prowadzi do dysfunkcji układu ruchowego. Wielogodzinne siedzenie przed telewizorem, czy komputerem powoduje, że dzieci przyjmują siedzący tryb życia. Trzeba temu przeciwdziałać już w okresie przedszkolnym i odpowiednio intensyfikować wysiłek fizyczny. Wiek ten uważany jest za okres krytyczny dla kształtowania postawy. W tym okresie występują najczęściej różnego rodzaju nieprawidłowości postawy ciała, które rozwijają się i przekształcają w wady, wymagające żmudnych i długich zabiegów, starań w celu ich usunięcia. Do najważniejszych przyczyn ich powstania zaliczyć trzeba: warunki bytowe, ogólne przemęczenie, wielogodzinne siedzenie przed telewizorem, wady wzroku i słuchu, nawykowe przyjmowanie niewłaściwych pozycji, niedostatek ruch sportowego i rekreacyjnego. Wielogodzinny pobyt w pozycji siedzącej, zwłaszcza u dzieci sześcioletnich, których zajęcia podobne są już do zajęć szkolnych są wybitnie szkodliwe dla rozwijającego się organizmu. Dlatego pragnę zwrócić uwagę nauczycielek na ten problem i uświadomić im konieczność czuwania nad prawidłowym rozwojem fizycznym ich wychowanków. Najważniejszym w tej kwestii jest kształtowanie nawyków prawidłowej postawy ciała poprzez korygowanie jej podczas codziennych zajęć w przedszkolu. Dziecko w trakcie rozwoju stara się rozładować nadmiar nagromadzonej energii i my musimy mu to umożliwić. Długie przesiadywanie ogranicza ruch, szkodliwie oddziaływuje na układ kostny i krążenia co jest przyczyną wielu nieprawidłowości w zachowaniu i rozwoju psychomotorycznym dziecka.


Opracowała:
mgr Iwona Łabanowska
nauczycielka Przedszkola Samorządowego
nr 31 w Białymstoku

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie