Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Poznaj swoje dziecko i jego potrzeby

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1057 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Poniższy referat przedstawiłam na zebraniu z rodzicami na początku roku szkolnego. Mam nadzieję, ze moje spostrzezenia i refleksje w nim zawarte posłużą wielu nauczycielom pracującym w przedszkolu w kontaktach z rodzicami. Zawiera on cenne i pomocne wskazówki dla rodziców jak umiejętnie postępować z dzieckiem przekraczającym po raz pierwszy próg przedszkola niezależnie od grupy wiekowej.

Rodzina i przedszkole są najważniejszymi środowiskami wychowawczymi małego dziecka. Właśnie te środowiska są odpowiedzialne za wprowadzenie go w świat ludzi dorosłych.
Czasami brak czasu, „pogoń” za pieniędzmi odsuwa rodziców od problemów związanych z wychowaniem dzieci. Ciężar wychowania często spoczywa na placówkach oświatowych, które w tym czasie zapewniają dziecku nie tylko opiekę, ale dba również o jego bezpieczeństwo.
Dzieci w grupie III mają już świadomość, że stanowią najważniejszą grupę w przedszkolu. Stosunkowo łatwo udaje się wytworzyć w nich poczucie godności przedszkolaka – starszaka, oraz poczucie odpowiedzialności za właściwe wykonanie podejmowanych zadań.
Wymagania stawiane dzieciom w tej grupie, szczególnie w zakresie zdobywania nowych wiadomości i umiejętności, są nieco podwyższone niż w grupach młodszych. Jednak dzieci chętnie liczą, mierzą, porównują, próbują czytać i pisać, a niekiedy podpisują swoje rysunki imieniem i nazwiskiem. Zabawy ruchowe, śpiew i taniec stanowią nieodzowny element w codziennych zajęciach. Natomiast zabawy tematyczne dzieci często odzwierciedlają pracę rodziców i zachowania ludzi dorosłych.
Zdaję sobie sprawę, że duży wpływ na rozwój fizyczny i umysłowy dzieci mają rodzice. To wy Państwo jesteście przewodnikiem i wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Częste nasze kontakty pozwalają mi na odpowiedni dobór metod i form w pracy wychowawczo – dydaktycznej, oraz realizować niektóre tematy zgodnie z zainteresowaniem dzieci, za co jestem Państwu niezmiernie wdzięczna.
Bądźmy jednak czujni, ponieważ u progu XXI wieku rolę opiekunki dziecięcej w domu przejęły telewizory, komputery i walkmany. Rodzice coraz mniej śpiewają kołysanek swym dzieciom, a sporadycznie się zdarza, że małe dzieci są usypiane z słuchawkami na uszach.
Coraz częściej zdarza się, że rodzice przestają rozmawiać ze swymi dziećmi, po prostu nie potrafią ich słuchać. Umieją zaś jedynie odpytywać na konkretne tematy. Dziecko z reguły odpowiada „tak” lub „nie”.
Rodzice często odbierając dziecko z przedszkola pytają je:
„ Co było na obiad? Zjadłeś wszystko? Byłeś grzeczny?...”.
I choć dziecko, udzielając zdawkowym informacji na zadane pytanie, próbuje opowiadać swe wrażenia z całego dnia, wtrąca to, co było dla niego ważne, rodzic nie słucha i dalej dąży do odpowiedzi na konkretne pytanie.
Mały człowiek, któremu przerywa się wypowiedzi, który nie może być wysłuchany, kiedy zostaje sam ze swymi bolączkami wątpliwościami i problemami, dochodzi do wniosku, że widocznie tak musi być i szybko przestaje się zwierzać. Ponadto nie rozwija swej mowy czynnej a wręcz zatraca umiejętności komunikacji werbalnej. Nie potrafi się wypowiedzieć, ani opowiedzieć. Rodzice powoli tracą kontakt ze swym dzieckiem, nawet tego nie zauważając.
Jeżeli chcemy poznać swoje dziecko i jego potrzeby przyjrzyjmy mu się uważnie, czy wkraczając w przedszkolny a później szkolny świat potrafi:
- mówić tak, że obcy człowiek będzie mógł go zrozumieć a może wyręczasz dziecko w mówieniu, zgadując jego potrzeby, zasypiając go potokiem słów i oczekując tylko kiwnięcia głową ?
- umie zapytać lub prosić o coś, a może zamiast werbalnie zgłaszać swoje możliwości i prośby manifestuje je swoim specyficznym zachowaniem (np. obrażaniem się, płaczem, rzucaniem zabawkami); czy Twoje dziecko bez obaw i lęku nawiązuje kontakty z nowopoznaną osobą, którą Ty obdarzasz zaufaniem, a może jest tak bardzo nieśmiałe, że pozostawianie go z mało znaną osobą powoduje u niego dziwne, wręcz budzące niepokój reakcje.
- umie samo umyć ręce i buzie, a może wyręczasz go w tych prostych czynnościach higienicznych ?
- potrafi się rozebrać i ubrać (oczywiście mówimy tu o zakładaniu kapci, zdejmowanie i zakładanie bluzki bez guzików i haftek lub spodni bez suwaków) a może wyręczasz swoje „malutkie” dziecko i ubierasz je „od stóp do głów” nie dając mu żadnej szansy ?
- czy samodzielnie potrafi powiedzieć, że mu coś nie smakuje lub że prosi o dokładkę.
Pamiętaj, by zgłosić potrawy, których dziecko nie toleruje lub jest na nie uczulone.
- Potrafi się bawić w towarzystwie drugiego dziecka, nie atakuje go, nie zabiera mu zabawi nie odpycha; czy potrafi bawić się wspólnie, rozumie proste polecenia i potrafi je wykonać.
- Ma kredki i kartki, może rysować; a może uważasz, że jest na to jeszcze za mały; może Ty rysujesz za niego bo przecież ono nie potrafi ?
- Ma wystarczająco rozwiniętą koordynację ruchową – potrafi chodzić po schodach, wspinać się na drabinkę, nie spada z huśtawki, przejdzie po mostku trzymając się poręczy ?
- Jeżeli wiesz, że Twoje dziecko w trakcie zabawy może pobrudzić się, daj mu do przedszkola ubranie takie, żeby mogło czuć się swobodnie.

Pamiętajmy również o tym, Drodzy Rodzice, ze począwszy od doboru książek, własny przykład, rozmowy i stały kontakt z dzieckiem rozwijamy jego osobowość. Dziecko lubiące książki więcej wie o świecie, szybciej i łatwiej uczy się czytać, ma szersze zainteresowania, bogatsze słownictwo. Doskonali pamięć, rozwija fantazję. Przyswaja pożądane wzorce zachowań i postępowania. Jest komunikatywne. To wszystko ułatwia start szkolny, a potem wejście w dorosłe życie.
Pamiętamy, że przedszkole nie zastąpi rodziców, nie zdejmie z nich odpowiedzialności za rozwój i wychowanie dziecka, ale zawsze będzie Was wspierać i wspomagać a w razie potrzeby kompensować braki.


Opracowała Zdzisława Szczepańska
Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Kielcach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie