Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czytajmy dzieciom

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 985 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubią kontakt z książką. Potrafią być wdzięcznymi słuchaczami, kiedy to nam dorosłym, przypadnie w udziale czytanie im różnych wierszy, bajek czy opowiadań. Umieją słuchać z dużym zainteresowaniem, czasem z zapartym tchem wchłaniają piękno słowa i stają się coraz wrażliwsze na nie.
Dzięki nim dzieci uczą się mowy ojczystej, wzbogacają zasób słownictwa, sposobu wyrażania myśli i uczuć, zdobywają wiele ciekawych informacji, które zadziwiają i fascynują. Na skutek naturalnego dążenia do identyfikacji z poznanym bohaterem, postacią z opowiadania, książki mają wpływ na postępowanie dziecka. Pokazują im wzorce, hierarchie wartości. Książka daje możliwość przeżywania radości, zachwytu, fascynacji, lęku, złości i rozczarowania. Dziecko uczy się nie tylko nazywania tych emocji, ale i radzenia sobie z nimi. Dobra książka uczy jak rozróżniać dobro od zła, bo pokazuje konsekwencję dobrych i złych czynów. Przynosi wzorce pięknych postaw, takich jak: altruizm, tolerancja, odwaga. Niekiedy pozwala przejść przez trudny czas.
Książka, spośród wielu przedmiotów jakie nas otaczają, jest jedynym, który wprowadza w inny świat - świat tajemnicy fikcji i języka. To przekraczanie drzwi, jakie otwierają się w duszy, całkowite poddanie się wyobraźni.
Równolegle zaczyna się kształtować szacunek dla książki i jej twórców oraz zrozumienie, że trzeba ją chronić przed zniszczeniem, bo papier nie jest trwałym materiałem.
W 2004 roku przedszkole w którym pracuję, przystąpiło oficjalnie do ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz do Klubu Czytających Przedszkoli. Jednocześnie realizowany jest program „Rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci w wieku przedszkolnym”. Konsekwencją podjętych działań było między innymi:
- codzienne czytanie dzieciom wspólnie wybranej bajki,
- zajęcia biblioteczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworze,
- obejrzenie wystawy ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży organizowanym przez Jaworski Ośrodek Kultury,
- udział w spotkaniu autorskim z p. Wiloettą Piasecką, pisarką bajek dla dzieci zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną,
- samodzielne tworzenie przez dzieci własnych książeczek,
- zorganizowanie w przedszkolu wystawy nt. „Baśnie pana Andersena”, „Co rodzice czytali gdy byli mali”,
- założenie „Klubu przedszkolnych czytaczy”.
Dzieci znają dużo wierszy i piosenek, w których głównym bohaterem jest właśnie książka. Zaczynają ją traktować jak przyjaciela, z którym nie można się na dłużej rozstawać, do którego należy często wracać, dbać o niego i sznować.
Jeżeli czytanie będzie kojarzyło się dzieciom z radością, a nie z obowiązkiem, przymusem czy nudą oznacza to, że cel został osiągnięty. Rozbudzenie u dziecka pasji czytania jest nieocenioną inwestycją w jego rozwój, z którego będzie zarówno teraz jak i w przyszłości czerpało wiele korzyści.
Opracowanie: Elżbieta Jankiewicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie