Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jestem grzecznym przedszkolakiem - Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 31879 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Czy istnieje złoty środek na uzyskanie widocznych efektów w pracy z dziećmi z zaburzeniami sfery emocjonalnej ? Co pozwoli na zminimalizowanie niepożądanych zachowań? Co może spowodować skupienie uwagi na dłużej przez dzieci nadpobudliwe ? Jak ukierunkować dzieci nieśmiałe, aby same chciały podejmować zadania twórcze, aby wyzwolić u nich aktywność ruchową i słowną? To niektóre z pytań jakie nurtują nauczycieli, którzy stykają się z problemami zaburzeń sfery emocjonalnej takimi jak nadpobudliwość i zahamowanie psychoruchowe. Każdy z nauczycieli próbuje znaleźć sposób na uzyskanie optymalnych efektów w pracy z dziećmi. Moim pomysłem na zminimalizowanie niepożądanych zachowań jest połączenie kilku metod wplecionych w kontekst muzyki.

SUGEROWANE METODY WYKORZYSTYWANE W PRACY Z DZIEĆMI Z ZABURZENIAMI EMOCJONALNYMI

  Czy istnieje złoty środek na uzyskanie widocznych efektów w pracy z dziećmi z zaburzeniami sfery emocjonalnej ? Co pozwoli na zminimalizowanie niepożądanych zachowań? Co może spowodować skupienie uwagi na dłużej przez dzieci nadpobudliwe ? Jak ukierunkować dzieci nieśmiałe, aby same chciały podejmować zadania twórcze, aby wyzwolić u nich aktywność ruchową i słowną? To niektóre z pytań jakie nurtują nauczycieli, którzy stykają się z problemami zaburzeń sfery emocjonalnej takimi jak nadpobudliwość i zahamowanie psychoruchowe. Każdy z nauczycieli próbuje znaleźć sposób na uzyskanie optymalnych efektów w pracy z dziećmi. Moim pomysłem na zminimalizowanie niepożądanych zachowań jest połączenie kilku metod wplecionych w kontekst muzyki. Wykorzystuję więc często metody aktywizujące, ponieważ zachęcają do aktywności twórczej zarówno w sferze ruchowej jak i w sferze tworzenia, techniki relaksacyjne gdyż wpływają na wyciszenie, odprężenie i rozluźnienie całego organizmu, poprawę samopoczucia i pewności siebie oraz rozwijają chęć tworzenia, pedagogikę zabawy, bo dzieci uwielbiają tego typu zajęcia. Muzyka wzmacnia rolę w/w metod. Tło muzyczne wyzwala spontaniczność, odizolowuje od zewnętrznych bodźców, rozwija wyobraźnię. Jej piękno zachwyca i interesuje dzieci, przezwycięża nieśmiałość, budzi aktywność, zainteresowanie przekazywaną treścią, zatrzymuje uwagę. W celu realizacji tych zamierzeń powstał program "W krainie dźwięków ", którego realizacja wspomaga rozwój emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym. Głównym celem tego programu jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu inteligencji emocjonalnej u dzieci na tym etapie rozwoju. Poniżej przedstawiam przykładowy scenariusz zajęć do wykorzystania w pracy  dziećmi.

Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich
Temat:" Jestem grzecznym przedszkolakiem"
Cel główny: kształtowanie poczucia własnej wartości oraz szacunku do rówieśników
Cela operacyjne(dziecko potrafi):
- odczuwać radość z wspólnych zabaw z rówieśnikami
- współdziałać w zabawie
- okazywać emocje adekwatne do sytuacji
- odprężać się i relaksować przy muzyce
- myśleć twórczo posługując się wyobraźnią
- odkrywać własne zalety
- odróżniać dobro od zła w odniesieniu do zachowań
Metody:
- metody aktywizujące(integracja, burza mózgów)
- muzykoterapia
- relaksacja przy muzyce
- słowne(metody żywego słowa)
- oglądowe(pokazu)
- czynne(ćwiczeń)
Formy: praca w małych grupach
praca w całą grupą
Środki dydaktyczne :płyta i kaseta z nagraniami instrumentalnymi, naklejki z uśmiechem dla każdego dziecka, folia , płótno, plastikowe kulki, drzewko z papieru kolorowego na kartonie , wycięte serduszka dla każdego dziecka, klej
Przebieg zajęcia:
1) Rozmowa wstępna
- Czy lubicie chodzić do przedszkola?
- Czy lubicie swoich kolegów?
- Co najbardziej lubicie robić w przedszkolu?
Z waszych wypowiedzi wynika, że jesteście wesołymi przedszkolakami. Ale żeby w miły sposób rozpocząć zabawę zaśpiewamy sobie wspólnie piosenkę.
2) Zabawa integracyjna przy piosence" Powitanie"
3) Zabawa uspokajająca "Prześlij uśmiech"
Ja dzisiaj rano podarowałam wszystkim dzieciom uśmiechy. Mają je dzieci na swoich buziach i na swoich serduszkach( nalepki). Podzielcie się uśmiechem z naszymi gośćmi!
4) Opowiadanie nauczycielki" Jak przestałam się bać?"
Dzisiaj naszej zabawie będzie się przyglądał mój niewidzialny przyjaciel- Roztropek, który siedzi u mnie na ramieniu. Jesteś tam? Mówi, że jest. Posłuchajcie pewnej historii( w tle muzyka).Kiedy byłam mała mama zaprowadziła mnie do przedszkola. Całą drogę strasznie się bałam. Byłam taka mała, cicha i nieśmiała. A najbardziej bałam się chłopca z naszego podwórka, który bił i straszył dziewczynki. Kiedy weszłam do sali pani przywitała mnie uśmiechem i do razu zrobiło mi się weselej. Po śniadaniu poszliśmy się bawić i wtedy podszedł do mnie ten niegrzeczny chłopiec, wyrwał mi zabawkę i głośno się śmiał. Potem podniósł rękę i chciał mnie uderzyć. I wtedy nagle przestałam się bać. Odsunęłam się od niego i powiedziałam głośno. Wcale się ciebie nie boje, spróbuj mnie tylko uderzyć to ci oddam. Wcale bym go nie uderzyła, bo wiem że nie wolno się bić . Jednak chłopiec tak bardzo się zdziwił, że już nigdy więcej nie próbował mnie uderzyć. Inne dzieci też już się go nie bały. Bo skoro wystraszył się takiej małe dziewczynki, to wcale nie jest taki silny.
5) " Do czego służą ręce?"- burza mózgów
- Czego nie mogą robić ręce?
6) Zabawa relaksująca przy muzyce do treści wiersza- ilustrowanie dłońmi treści wiersza
Mój przyjaciel Roztropek mówi, że zna wiele zabaw przy których używamy rąk i zaraz mi na ucho podpowie. Hej, Roztropku pomysłowy co tam przyszło ci do głowy. Pokaż nam to w jednej chwili, abyśmy się już bawili !
Pisze pani na maszynie( w tle muzyka skoczna)
a,b,c przecinek.
Najpierw idą słonie,
potem idą konie.
Idą panie na szpileczkach
z gryzącymi pieseczkami.
Płynie rzeczka.
Tu kreseczka.
Pada deszczyk.
Czy odczuwasz dreszczyk?
7) Zabawa inhibicyjno- incytacyjna przy muzyce "Stonoga"
Co tam mówisz Roztropku? Ojej! Jak się zdenerwował. Mówi, że dzisiaj widział jak jeden chłopiec kopnął dziewczynkę. Na szczęście nie w naszej grupie, bo u nas nie ma takich niegrzecznych dzieci.
- Czy nogi służą do kopania?
-A do czego służą nogi?
Roztropek mówi, że zna śmieszną zabawę do której potrzebne są nogi.
Zabawa "Stonoga"- dzieci przy muzyce ustawione jeden za drugim naśladują chód stonogi reagując na zmianę rytmu poprzez kucanie lub zatrzymywanie się i stanie na jednej nodze.
8) Ćwiczenia logorytmiczne z użyciem niekonwencjonalnych źródeł dźwięków- rymowanki wywołujące uśmiech.
Ojej! Roztropek znowu mi coś skarży. Ktoś dzisiaj brzydko mówił i pokazał język.
- Czy buzia jest po to żeby brzydko mówić?
-Czy język jest po to żeby go pokazywać?
- A do czego służy?
Roztropek chce wam pokazać jak można bawić się naszą mową.
ślimak, ślimak pokaż rogi.
Dam ci sera na pierogi.
Mały miś lubi miód.
Miodu nie ma, misiu schudł.
Chodzę z mamą na spacerek
i podjadam smaczny serek.
Komar zbudził się dziś zły,
bo miał w nocy przykre sny.
 9) Zabawa rozładowująca energię" Hurra!"- podrzucanie kulek plastikowych na płótnie przez wszystkie dzieci zgodnie z dynamiką utworu muzycznego.
Pokażcie jak się cieszycie!
Zbieranie kulek, które spadły.
10) Praca przy stolikach- wykonywanie drzewka szczęścia.

 

Edyta Polańska
nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 36
w Częstochowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie