Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Muzyka w dobie elektroniki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 844 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Wiele osób sądzi, ze muzyka elektroniczna jest wynalazkiem ery rock and rolla. Nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że pierwszy oficjalny pokaz instrumentu elektronicznego miał miejsce już w 1906r.Większość znanych dziś instrumentów muzycznych była w użyciu już w połowie wieku XIX. W drugiej połowie tego stulecia coraz szerzej zaczęto wykorzystywać możliwości jakie niosło ze sobą wynalezienie pierwszego modelu silnika elektrycznego.

„Muzyka w dobie elektroniki”  Wiele osób sądzi, ze muzyka elektroniczna jest wynalazkiem ery rock and rolla. Nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że pierwszy oficjalny pokaz instrumentu elektronicznego miał miejsce już w 1906r.Większość znanych dziś instrumentów muzycznych była w użyciu już w połowie wieku XIX. W drugiej połowie tego stulecia coraz szerzej zaczęto wykorzystywać możliwości jakie niosło ze sobą wynalezienie pierwszego modelu silnika elektrycznego.

Brytyjski chemik i fizyk Michael Faraday w 1831 r. skonstruował pierwszy elektryczny silnik, tym samym wprowadzając ludzkość w erę elektroniki. W roku 1895 Amerykanin Thaddeus Cahill skonstruował urządzenie składające się z wielu silników obrotowych oraz słuchawek telefonicznych sprzężonych z klawiaturą. Był to instrument przypominający fisharmonie. Przy każdorazowym zwolnieniu klawisza urządzenie buczało i warkotało, jednak

nie można było modulować tego dźwięku. Urządzenie, które skonstruował Cahill było pierwszym instrumentem uważanym za elektroniczny. Okazało się niestety bezużyteczne, wymagało bowiem współpracujących z nim głośników i wzmacniaczy.

  W latach dwudziestych swój wynalazek zaprezentował Rosjanin – Lew Termen. Jego instrument, który wytwarzał dźwięki przypominające głos ludzki, zdobył pewną popularność

wśród artystów grających muzykę klasyczną. W roku 1929 odbył się pierwszy w historii oficjalny koncert muzyki elektronicznej. Wtedy to Cleveland Symphony orchestra wykonała utwór zatytułowany „ The First Airphonic Suite” (Pierwsza suita aerofoniczna). Lew Tetmen

osobiście zagrał partie solowe. Wykonał je na zaprojektowanym przez siebie instrumencie, który otrzymała nazwę eterofonu. W porównaniu z urządzaniem Cahilla, eterofon był niewielki oraz stosunkowo lekki. Na pierwszy rzut oka przypominał odbiornik radiowy z dwiema antenami. Jedną z nich był metalowy pręt, zaś druga kształtem przypominała pętlę. Dźwięki powstawały w wyniku zmian częstotliwości drgań w obwodach elektrycznych wewnątrz urządzenia. Muzyk jedną ręką poruszał antena w kształcie pręta zmieniając tym samym poziom drgań, drugą zaś przesuwał wzdłuż metalowej pętli, kontrolując głośność dźwięku.

  Dzięki rozwojowi elektroniki nowe brzmienie zyskały instrumenty tradycyjne. Jednym z nich stała się gitara. Sprzężenie gitary z syntezatorem umożliwia wydobycie dźwięków przypominających inne instrumenty. Sama gitara jest w tym przypadku jedynie źródłem impulsów elektrycznych o określonej długości. W latach 80-tych wielu muzyków zrezygnowało z użycia pedałów. Ich funkcje przejął syntezator. Skonstruowano nawet zaopatrzony w klawiaturę instrument, który jedynie kształtem przypominał gitarę. Osiągnięcia w dziedzinie przetwarzania dźwięków powszechnie wykorzystują zespoły punkowe, które często uciekają się do zabiegu zniekształcania linii melodycznej. Bez udziału syntezatorów gitarowych trudno też wyobrazić sobie muzykę heavy metalowa i twórczość większości komercyjnych zespołów rozrywkowych. Jedną z najwybitniejszych osobistości w świecie muzyki elektronicznej jest grecki artysta Vangelis Papathanassiou, który dał się poznać jako wirtuoz instrumentów klawiszowych. Inną znaczącą osobistością świata muzyki elektronicznej w tamtych czasach był niemiecki kompozytor Karl Stockhenhausen. Wraz  z kilkoma innymi kompozytorami był inicjatorem i popularyzatorem „nowej muzyki”. Studiował na wydziale kompozycji w Darmstadt, które do dnia dzisiejszego pozostają miejscem spotkań ludzi związanych ze środowiskiem tego rodzaju muzyki.


Monika Dragan

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie