Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sylwetka Ludwika Kohutka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2535 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Niniejsza praca stanowi próbę przedstawienia postaci Ludwika Kohutka jako wybitnego działacza harcerskiego i turystycznego oraz autora licznych książek i publikacji. Głównym jej celem jest omówienie jego życia, pracy społecznej i zawodowej, zainteresowań i pasji, a także znacznego i wielostronnego dorobku pisarskiego. Do pracy dołączono bibliografię podmiotową oraz zestawioną w układzie formalnym i uszeregowaną chronologicznie bibliografię osobowo - przedmiotową Ludwika Kohutka.

Sylwetka Ludwika Kohutka (1902-1985) – publicysty, literata, harcerza i prawnika



Ludwik Kohutek urodził się 30 lipca 1902 r. w Brennej, w wielodzietnej rodzinie - jako syn kamieniarza Józefa Kohutka i Heleny z domu Janik. Swe dzieciństwo spędził w rodzinnej miejscowości matki, w Śmiłowicach na Zaolziu. Tam też ukończył szkołę ludową.
Za radą profesora cieszyńskiego gimnazjum, Franciszka Popiołka, w wieku czternastu lat rozpoczął naukę w szkole średniej. Mimo trudnych warunków materialnych i lokalowych (sam zarabiał na swe utrzymanie udzielając korepetycji, a do szkoły chodził piechotą 15 km), nauka nie sprawiała mu kłopotów. W szkole po raz pierwszy zetknął się z harcerstwem. Wstąpił do I Cieszyńskiej Drużyny Skautowej im. Kazimierza Pułaskiego, rozpoczynając tym swą żywą i owocną działalność w harcerstwie. Uczestniczył w wielu kursach i obozach, założył też i prowadził III Cieszyńską Drużynę Harcerską im. Tadeusza Kościuszki oraz IV Drużynę Harcerską Rzemieślniczą im. Jana Kilińskiego.
Po ukończeniu sześciu klas Gimnazjum Polskiego w 1919 r. i po zdaniu konkursowego egzaminu, Ludwik Kohutek został przyjęty do Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. W 1925 r. otrzymał dyplom jej ukończenia z wynikiem bardzo dobrym oraz posadę instruktora-agronoma w Towarzystwie Rolniczym w Cieszynie.
W latach dwudziestych, kiedy nasilił się konflikt polsko-czeski na Śląsku Cieszyńskim, Kohutek brał dwukrotnie udział w jego obronie. Pierwszy raz zimą 1919 r. jako członek Tajnej Organizacji Wojskowej i Milicji Ludowej kolportował na Zaolziu polskie wydawnictwa propagandowe (został wtedy, 24 grudnia 1919 r., aresztowany przez Czechów i osadzony na szesnaście dni w więzieniu w Morawskiej Ostrawie). Drugi raz w czasie plebiscytu, od 15 sierpnia do 17 października 1920 r. służył w Baonie Wartowniczym, patrolując nowo utworzoną granicę polsko-czeską.
W 1926 r. Ludwik Kohutek wyjechał do Wilna, gdzie po zdaniu egzaminu maturalnego został przyjęty na I rok studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Stefana Batorego. W czasie studiów utrzymywał się częściowo z własnych zarobków (udzielał korepetycji, przepisywał i poprawiał powierzone mu prace pisemne, podejmował prace zlecone itp.), a częściowo ze stypendium (otrzymywał stypendium im. Pawła Stalmacha i Karola Miarki, przyznawane studentom ze Śląska). Pomagał też w miarę możliwości matce i rodzeństwu w Wiśle.
Studia prawnicze Kohutka trwały od 1927 r. do 1931 r. Będąc na III roku studiów wziął udział w konkursie organizowanym przez Wydział Prawa i Nauk Społecznych. Napisana przez Kohutka praca pt.: "Dobra Wielkie Soleczniki" została nagrodzona, a po kilku latach w 1934 r. wydrukowana i przyjęta przez prof. Jerzego Panejkę jako rozprawa doktorska.
Poza nauką i pracą zarobkową Kohutek w czasie studiów zajmował się także czynnie sportem (upodobał sobie zwłaszcza narciarstwo i wielokrotnie w czasie organizowanych zawodów był reprezentantem Wilna) oraz prowadzeniem "Błękitnej Jedynki Żeglarskiej" (BJŻ) - Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta przy Gimnazjum im. Zygmunta Augusta w Wilnie. Poza tym brał udział w zakładaniu Akademickiej Drużyny Harcerskiej, a w 1931 r. był wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej Bratniej Pomocy Studentów Uniwersytetu im. Stefana Batorego.
W Wilnie poznał też swą przyszłą żonę Jadwigę Horbatowską, studentkę farmacji. Ich ślub odbył się 26 sierpnia 1934 r. w Grodnie.
Po otrzymaniu tytułu magistra i ukończeniu studiów w 1931 r., Kohutek pozostał w Wilnie i podjął pracę urzędnika w Okręgowym Urzędzie Ziemskim. Pracował tam przez dwa lata, a następnie przeniósł się do Katowic. Będąc pracownikiem miejscowego Urzędu Ziemskiego, nadal zajmował się sprawami związanymi z parcelacją i komasacją ziemi oraz serwitutami. W 1935 r. - po obronie pracy doktorskiej i otrzymaniu tytułu doktora prawa - przeszedł do Wydziału Administracyjnego Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego w Katowicach na stanowisko referendarza. Do jego obowiązków należał nadzór nad urzędami stanu cywilnego, zajmował się też sprawami konsularnymi, wyznaniowymi i bezpieczeństwa. Równocześnie z podjęciem pracy w Urzędzie Wojewódzkim został zatrudniony jako kierownik w Wojewódzkim Biurze do Spraw Finansowo-Rolnych. Od 1937 r. pełnił funkcję sekretarza Śląskiej Izby Rolniczej, zajmując się jej sprawami administracyjnymi, prawnymi i personalnymi, a ponadto kontrolą szkół rolniczych i ich opieką. Wiosną 1938 r. został przez wojewodę Michała Grażyńskiego zwolniony z zajmowanego stanowiska za krytykę władzy sanacyjnej.
Pracując zawodowo Kohutek zawsze potrafił znaleźć czas na inne zajęcia, m. in. na pracę społeczno-polityczną, działalność w harcerstwie i innych organizacjach oraz na pracę pisarską i publicystyczną. Od 1935 r. należał do Koła Przyjaciół Wsi, w latach 1937-1938 był członkiem i wiceprezesem Koła Inteligencji Ludowej w Katowicach, a w 1935 r. zorganizował Związek Drobnych Dzierżawców Rolnych na Śląsku. Jako prezes tej organizacji zajął się sprawami chłopów i spowodował uchwalenie ustawy o uwłaszczeniu drobnych dzierżawców rolnych. Problemom obszarnictwa, uwłaszczenia, parcelacji ziem i reformy rolnej poświęcił wiele miejsca w swych publikacjach, zamieszczanych w prasie śląskiej - m. in. w: "Kuźnicy", "Zaraniu Śląskim", "Rolniku Śląskim" i in. Interesował się także historią ziem śląskich. W tym celu sam wiele podróżował i zwiedzał, a opierając się na zdobytych informacjach publikował drobne artykuły. Napisał też w ciągu siedmiu lat, monografię Pawłowic, wsi w powiecie pszczyńskim. Poświęcając wiele czasu na pracę zawodową i społeczną nie zaniedbywał swych obowiązków w Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP). W latach 1933-1939 pełnił funkcję komendanta Hufca Męskiego w Katowicach i w Orłowej, organizował obozy szkoleniowe, kursy żeglarskie, wystawy i zimowiska, także dla Harcerstwa Polskiego w Czechosłowacji.
Po zwolnieniu z pracy Kohutek przez kilka miesięcy był bezrobotny. W okresie tym utrzymywał siebie, swą żonę i córeczkę Janinę urodzoną 13 czerwca 1935 r., pobierając zasiłek dla bezrobotnych i pracując dorywczo jako prelegent w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Pobierał też wynagrodzenie autorskie za pisane do prasy artykuły o tematyce społecznej, ekonomiczno-administracyjnej i oświatowej. Jesienią 1938 r. otrzymał stała posadę. Został zatrudniony przez inż. Władysława Michejdę na stanowisku kierownika oddziału administracyjno-prawnego w Generalnej Dyrekcji Koncernu Węglowego Orłowa-Łazy na Zaolziu i pracował tam do chwili wybuchu wojny.
We wrześniu 1939 r. Ludwik Kohutek zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego. Kampanię wrześniową odbył jako kanonier w 3 Baterii 40 Polskiej Armii Ludowej (PAL), należącej do dywizji gen. Bernarda Stanisława Monda w armii "Kraków". Jak wielu żołnierzy, dostał się do niewoli niemieckiej z której szczęśliwie zbiegł. Uniknął też więzienia w Orłowej. W Krakowie, gdzie osiadł, działał do 1941 r. w ZWZ, prowadził gospodarstwo rolne i pomagał ludności żydowskiej. Z Krakowa wyjechał z żoną i córką na Podhale. Pracował tam jako dyrektor i nauczyciel w szkołach rolniczych w Ludźmierzu i Nowym Targu, został też działaczem SL ROCH. Zasiadł w podziemnym sądzie, prowadził tajne nauczanie, współredagował konspiracyjny "Głos Podhala". Pod koniec wojny, zimą 1944 r., tropiony przez Gestapo, schronił się w obozie partyzanckim w Gorcach.
Po wojnie Kohutek zamieszkał wraz z rodziną w Krakowie przy ul. Grodzkiej i podjął pracę wizytatora Okręgu Szkolnego Krakowskiego. Do jego obowiązków należało zapewnienie opieki szkołom, które w trudnych, powojennych miesiącach borykały się z licznymi problemami; poprzez udzielanie im pomocy materialnej, nadzór nad przeznaczeniem i wykorzystaniem przyznanych funduszy oraz ocenę pracy funkcjonujących już placówek. Niezależnie od tego współpracował z nauczycielami, pomagał im organizować zajęcia lekcyjne, służył radą, udzielał wskazówek metodycznych.
Reagując zawsze na sytuację polityczną i społeczną w kraju, Kohutek zajął się aktualnym i ważnym po wojnie problemem ziem odzyskanych. W tym celu jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Ludu Mazurskiego w Krakowie organizował zbiórki książek, wycieczki, konferencje oraz pomoc finansową i kulturalną dla Warmii i Mazur. Współpracował też z wojewodą mazurskim dr. Zygmuntem Roblem, pisał artykuły i brał udział w sesjach i spotkaniach poświęconych krainie tysiąca jezior. Miał m. in. kilka odczytów w ramach wykładów powszechnych zorganizowanych przez Uniwersytet Jagielloński: 15 marca 1946 r. poruszył sprawę mniejszości narodowych na Mazurach[1], a 17 maja 1946 r. omówił problemy związane z wcieleniem Mazur do Polski[2].
Latem 1946 r. Ludwik Kohutek został przeniesiony służbowo do Warszawy na stanowisko wizytatora i naczelnika Wydziału Szkół Rolniczych Ministerstwa Oświaty. Zakres jego obowiązków był w zasadzie taki sam, jak w Krakowie. Pełnił je do 1948 r., kiedy to otrzymał z Kancelarii Cywilnej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej propozycję objęcia stanowiska radcy do spraw rolnych w Biurze Studiów Naukowych, instytucji badającej zagadnienia ekonomii, administracji publicznej, kultury i wychowania obywatelskiego. Pracował tam trzy miesiące od 28 lutego do 28 maja 1948 r. W tym czasie zajmował się sprawami samorządu i kontroli prawnej w administracji oraz problematyką związaną z rolnictwem, wsią i spółdzielczością. Duży wpływ na decyzję Kohutka o rezygnacji ze stanowiska w Warszawie miała z jednej strony sytuacja rodzinna (w zniszczonej stolicy edukacja dorastającej córki była bardzo trudna, zwłaszcza że Kohutek wraz z rodziną mieszkał w Miedzeszynie pod Warszawą, lepszej opieki i warunków lokalowych wymagał też urodzony 2 stycznia 1947 r. syn Kohutka - Zdzisław), z drugiej zaś - propozycja inż. Tadeusza Rodkiewicza - rektora Państwowej Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie, który namówił Kohutka do objęcia stanowiska profesora tej uczelni i prowadzenia zajęć z następujących przedmiotów: organizacja oświaty rolniczej, życie młodzieży w środowisku wiejskim, historia wychowania, nauka prawa oraz nauka o Polsce współczesnej. Jednocześnie zaoferował mu też mieszkanie. Kohutek pracował na uczelni niepełny rok (do chwili, gdy została ona przeniesiona do Olsztyna), a następnie został zatrudniony w Zarządzie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Cieszynia-Bobrku. Pracował tam, a także w innych cieszyńskich przedsiębiorstwach jako radca prawny do 1952 r., kiedy to rozpoczął aplikanturę w Zespole Adwokackim. Jako adwokat został w 1955 r. jego członkiem i pełnił swe obowiązki, polegające na udzielaniu porad prawnych, braniu udziału w procesach i prowadzeniu akt sądowych, do 1 maja 1976 r., dnia przejścia na zasłużoną emeryturę.
Stała praca, wygodne mieszkanie w Cieszynie przy ul. Srebrnej 18, zarobki zapewniające utrzymanie teraz już pięcioosobowej rodziny (najmłodsza córka Jadwiga urodziła się 18 kwietnia 1950 r.), sprzyjały pozazawodowej działalności Kohutka. W dalszym ciągu żywo uczestniczył w pracach ZHP, reaktywowanego w 1956 r. W cieszyńskim Hufcu im. Zwycięzców Drugiej Wojny Światowej pełnił funkcję członka Komendy i retmana Hufca. Był drużynowym 37 Harcerskiej Drużyny Wodnej (HDW) im. Mariusza Zaruskiego oraz przewodniczącym Hufcowej Komisji Historycznej. W latach 1959-1977 organizował i prowadził kursy żeglarskie i narciarskie. Wątek harcerskiej działalności Kohutka był nierozerwalnie związany z jego pasjami turystycznymi. Od 1952 r. należał do Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i przewodnika narciarskiego na Tatry i Beskid Śląski. Był także członkiem Ligi Ochrony Przyrody, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Zrzeszenia Prawników Polskich, Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Polskiego Towarzystwa Nautologicznego w Gdyni, Międzynarodowego Instytutu Kultury Morskiej we Fryburgu oraz Klubu Adwokatów-Pisarzy w Łodzi.
Działalność społeczną łączył Kohutek z pracą pisarską. Napisał i opublikował wiele artykułów dotyczących adwokatury i harcerstwa śląskiego, walki narodowowyzwoleńczej ludności cieszyńskiej oraz ruchu oporu na Śląsku Cieszyńskim. Na temat swych prac prowadził bogatą korespondencję m. in. z Kazimierzem Popiołkiem, Józefem Musiołem, Andrzejem Kiszą, Wilhelmem Szewczykiem i Michałem Hellerem oraz z redakcjami czasopism m. in. : "Odry" "Panoramy", "Dziennika Zachodniego", "Palestry" i in. Poza tym - będąc pracownikiem Zespołu Adwokackiego - opracowywał od 1967 r. jego kronikę; zredagował szereg życiorysów zasłużonych adwokatów i notariuszy, np.: Andrzeja Cinciały i Jana Michejdy; wziął też czynny udział w organizowaniu Wystawy Dorobku Twórczego Adwokatów, otwartej 6 grudnia 1978 r. w Łodzi, przesyłając swe prace. Ogółem opublikował przeszło sto artykułów i prac naukowych.
Odrębnym kierunkiem działalności Kohutka były wystąpienia z odczytami na zjazdach i sesjach. Tematy prelekcji dotyczyły nie tylko tematów interesujących go, lecz także spraw aktualnych, ważnych, budzących refleksję. M. in. wziął on udział w Sesji Naukowej dotyczącej adwokatury polskiej w latach 1939-1945 oraz w Sesji Plenarnej z okazji XXXV-lecia utworzenia Głównej i Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Przedstawił na nich referaty dotyczące martyrologii ludności Śląska Cieszyńskiego.
W uznaniu zasług Ludwika Kohutka w pracy zawodowej, społecznej, politycznej i pisarskiej, został on uhonorowany wieloma odznaczeniami. M.in. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi (1957), Złotą Odznakę PTTK (1960), Odznakę "Zasłużony Pracownik Morza" (1972), Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1972), Krzyż Zasługi dla ZHP (1976), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984).
Ludwik Kohutek zmarł 14 stycznia 1985 r. i został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie. Całe jego życie oparte było na solidnej i twórczej pracy, a on sam był człowiekiem niespożytej energii i wyjątkowych zasług. Odszedł z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.



Bibliografia podmiotowa





I. Wydawnictwa zwarte:


1. Dobra Wielkie Soleczniki. Wilno 1934 122 s.
2. Drobni dzierżawcy rolni na Śląsku. Katowice 1935 6 s.
3. Powstania ludu górnośląskiego w XVIII i XIX wieku. Katowice 1935 6 s.
4. Państwowa Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. Katowice 1936 6 s.
5. Parcelacja ziemi czy uczuć narodowych. Chorzów 1937 14 s.
6. Sprawa drobnych dzierżawców rolnych na Śląsku. Katowice 1938 24 s.
7. Pawłowice - monografia wsi powiatu pszczyńskiego. Mikołów 1939.
8. Słownik nazw miejscowych Pomorza Mazurskiego zwanego Prusami Wschodnimi. Cieszyn 1945 178 s.
9. Cieszyn i okolice. Warszawa 1953 35 s.
10. Gdy drzewa szubienic wyrosły. Warszawa 1986 116 s.


II. Publikacje niesamoistne wydawniczo:


1. "Narciarz", pseud.: I Wilno w górach. "Dziennik Cieszyński" nr 22, 23 IX 1927.
2. Harcerze wileńscy w Tatrach. "Kurier Wileński" 1929.
3. "Em-ka", pseud.: Do Trok na nartach. "Kurier Wileński" 14 II 1931.
4. Wolne miasto (Gdańsk) pod znakiem kryzysu. "Kurier Wileński" 1931 nr 8.
5. "Kol", pseud.: W stolicy Danii. "Kurier Wileński" 17 IX 1931.
6. Z Gdańska do Gdynii. "Kurier Wileński" 28 I 1931.
7. Na saling. W: "Błękitna Jedynka Żeglarska - Wileńska Drużyna Harcerska." Red. K. Cynkutis. Wilno 1933 16 s. 1934
8. Problem polsko-czeski na Śląsku Cieszyńskim. "Włóczęga" 1934 nr 7.
9. Dotychczasowy dorobek i zadania powiatowych Urzędów Rozjemczych na Śląsku. "Rolnik Śląski" 1935 R. 51 nr 10 s. 115-116.
10. Drobni dzierżawcy na Śląsku. "Kuźnica" 1935 nr 2/3 s. 12.
11. "Kol", pseud.: Historyczny zlot bez alkoholu. "Kuźnica" 1935 nr 6/7.
12. Jeszcze o drobnych dzierżawcach rolnych na Śląsku. "Rolnik Śląski" 1935 R. 51 nr 38 s, 452-456.
13. "Kol", pseud.: Konstytucja a kartele. "Kuźnica" 1935 nr 2/3 s. 15.
14. "Kol", pseud.: Kuchenne stosunki w archiwach i muzeach na Śląsku? "Kuźnica" 1935 nr 1 s. 22.
15. Lasy państwowe udzielają ulg zadłużonemu rolnictwu. "Rolnik Śląski" 1935 nr 5.
16. Nowe zdobycze na polu oddłużenia rolnictwa. "Rolnik Śląski" 1935 nr 41.
17. Państwo jako producent. "Kuźnica" 1935 nr 6/7.
18. "Kol", pseud.: Pomarańcze. "Kuźnica" 1935 nr 2/3 s. 15.
19. Powiat lubliniecki. "Kuźnica" 1935 nr 4/5 s.14-15.
20. Powstania ludu górnośląskiego w XVIII i XIX w. "Polska Zachodnia" 1935 R. 20 nr 356.
21. "Kol", pseud.: Ruszyć pracę w pożytecznej instytucji. "Kuźnica" 1935 nr 1 s. 23.
22. Serce czarnego Śląska - gospodarcze stosunki powiatu świętochłowickiego. "Kuźnica" 1935 nr 9 s. 8-10.
23. Serce czarnego Śląska - opis powiatu świętochłowickiego. "Kuźnica" 1935 nr 8 s. 10-
24. Sprawa drobnych dzierżawców rolnych na Śląsku. W: Przyjaciel domu - kalendarz dla ewangelików na rok 1936. 1935 s.170-172.
25. Struktura rolna Śląska. "Kuźnica" 1935 nr 1 s. 18-20.
26. Wątpliwości oddłużeniowe rolników. "Rolnik Śląski" 1935 nr 23, 25.
27. "Kol", pseud.: Wybory w Czechosłowacji. "Kuźnica" 1935 nr 4/5.
28. "Bartłomiej Pyrlik", pseud.: Dyrekcja nie tylko opala ale i oświeca Polskę. "Kuźnica" 1936 nr 3 s. 13.
29. Jeszcze o sprawie kredytu rolnego. "Rolnik Śląski" 1936 nr 27.
30. Lisków świeci przykładem. "Powstaniec Śląski" 1936 nr 20.
31. Na podzwonne Konwencji Genewskiej. "Kuźnica" 1936 nr 3.
32. Odwrotna strona medalu (w sprawie upłynnienia obciążeń gospodarstw rolnych). "Kuźnica" 1936 nr 6.
33. Problem Czeski a Czesi. "Kuźnica" 1936 R. 2 nr 4/5 s. 11-13.
34. "Bartłomiej Pyrlik", pseud.: Propaganda karteli czy Sowietów. "Kuźnica" 1936 nr 1 s. 12.
35. Rolnictwo śląskie a Konwencja Genewska. "Biuletyn artykułowy Tygodnia Propagandowego Polskiego Związku Zachodniego" 1936.
36. "Bartłomiej Pyrlik", pseud.: Szlachetczyzna a drobne dzierżawy na Śląsku. "Kuźnica" 1936 nr 9 s. 20.
37. Jak to było w Pawłowicach w zamierzchłych czasach. "Powstaniec" 1937 R. 11 nr 10.
38. O czym powinniśmy wiedzieć przed parcelacją na Górnym Śląsku. "Rolnik Śląski" 1937 R. 53 nr 23 s. 257-258.
39. Państwowa Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie - ambicja Śląska posiadania wyższej uczelni. "Powstaniec" 1937 R. 11 nr 1 s. 15-17.
40. Parcelacja ziemi czy uczuć narodowych. "Powstaniec" 1937 nr 15.
41. Recenzja książki Witolda Sworakowskiego "Polacy na Śląsku za Olzą". "Zaranie Śląskie" 1937 R. 13 s. 260-262.
42. "Bartłomiej Pyrlik": Reforma rolna na Śląsku. "Rolnik Polski" 1 V 1937 nr 83 s. 5-6.
43. Wydawnictwo harcerskie "Na tropie" w Katowicach. "Zaranie Śląskie" 1937 R. 13 s. 50-52.
44. Drobni dzierżawcy rolni zbierają na Fundusz Obrony Morza. "Nasza Ziemia" 1938 nr 6/7.
45. Morze i nasza marynarka wojenna. "Nasza Ziemia" 1938 nr 7/8.
46. Najpilniejsza sprawa Śląska (reforma rolna). "Życie Rolnicze" 1938 R. 3 nr 8 s. 7-8.
47. O naprawę ustroju wsi polskiej. "Powstaniec" 1938 R. 12 nr 8.
48. Położenie włościan na Górnym Śląsku a działalność pruskich komisji inwentarzowych w XVIII w. "Zaranie Śląskie" 1938 R. 14 nr 2 s. 75-79.
49. Sprawa drobnych dzierżawców rolnych na Śląsku. "Zaranie Śląskie" 1938 R. 14 nr 3 s. 197-198.
50. Sprawa reformy rolnej na Śląsku. "Nasza Ziemia" 1938 nr 2 s. 1.
51. Szkolnictwo rolnicze na Śląsku. "Wiadomości Gospodarcze" 1938 nr 1.
52. Z za Olzy. "Powstaniec" 1938 nr 6.
53. Czego nas uczy wojna? "Głos Podhala" 26 XI 1944 nr 10.
54. Nasz stosunek do "Górali". "Głos Podhala" 12 XI 1944 nr 8.
55. O nasze bezpieczeństwo i spokój. "Głos Podhala" 5 XI 1944 nr 7.
56. Postulaty gospodarcze Ruchu Ludowego na Podhalu. "Głos Podhala" 8 X 1944 nr 4.
57. Rozmyślania na czasie. "Głos Podhala" 29 X 1944 nr 6.
58. O zmianę naszej polityki na Mazurach. "Dziennik Polski" 19 X 1945 nr 225.
59. W ćwierćwiecze plebiscytu na Mazurach. "Odrodzenie" 28 X 1945 nr 48.
60. Czy krok naprzód do upowszechniania oświaty rolniczej? "Szkoła Zawodowa" 1946 nr 2 s. 14-18.
61. Mazury a Polska. "Odrodzenie" 1946.
62. Mazury a Polska. "Dziennik Polski" 17 V 1946 nr 135.
63. Polska na Mazurach. "Dziennik Polski" 8-10 VI 1946 nr 157.
64. "Józef Śmiłowski", pseud.: Powszechne szkolnictwo rolnicze na tle sporu o kompetencje między Ministerstwami Oświaty a Rolnictwa. "Szkoła Zawodowa" 1946 nr 1.
65. Ideał wychowania w szkole rolniczej a czynnik społeczny na Ziemiach Odzyskanych. "Oświata Rolnicza" 1947 nr 12 s. 455-459
66. Próba syntezy w sprawie ustalenia zasad nowego ustroju kontroli prawnej. "Państwo i Prawo" 1948 nr 8 s. 22-29.
67. Znaczenie kontroli w administracji publicznej. "Gazeta Administracyjna" 1948 nr 6/7 s. 307-314.
68. Problem wychowania młodzieży górniczej w Polsce. "Przemiany" 3 III 1957 nr 13.
69. Adwokatura na Śląsku Cieszyńskim 1938-1954 r. "Palestra" 1973 R. 17 nr 5 s. 58-81.
70. Początki turystyki narciarskiej w Beskidzie Śląskim. "Ziemia" 1975 s. 125-128.
71. Adwokat dr Jan Michejda (1853-1927). W: Biblioteka Palestry. Szkice z dziejów adwokatury polskiej. Warszawa 1976 s. 64-74.
72. Bohaterowie spod Wałki. "Głos Ziemi Cieszyńskiej" 1976 R. 22 nr 12 s.4.
73. O użyteczności prowadzenia kronik w Zespołach Adwokackich. "Palestra" 1977 nr 6 s. 51-62.
74. Urodziłem się... ."Palestra" 1979 nr 7 s. 64-65.
75. Ciekawostki palestranckie (Adwokaci z Cieszyna). "Palestra" 1983 nr 7 s. 29-32.
76. Walka i straty adwokatury polskiej Śląska Cieszyńskiego w okresie okupacji hitlerowskiej 1939-1945. "Palestra" 1983 nr 8 s. 86-87.
77. Jak redagowałem tajny "Głos Podhala". "Rocznik Podhalański" 1992 T. 5 s. 343-353.


III. Prace nie publikowane:




1. Obecny stan likwidacji serwitutów szałaśniczych w Śląskich Beskidach. Katowice ok. 1935 14 s. maszyn.
2. Serwituty szałośnicze w Ślaskich Beskidach. Katowice ok. 1935 54 s. maszyn.
3. Polska polityka administracyjna na Ziemiach Odzyskanych. Kraków ok. 1946 212 s. maszyn.
4. Problem narodowościowy na Mazurach i Warmii. Kraków 15 III 1946 10 s. maszyn.
5. Pomorze Mazurskie inaczej Prusami Wschodnimi niewłaściwie zwane Cz. 1 Monografia. Kraków - Nawy Targ ok. 1939-1943 272 s. maszyn.
6. Pomorze Mazurskie inaczej Prusami Wschodnimi niewłaściwie zwane Cz. 2 Polityka administracyjna. Kraków - Nowy Targ ok. 1939-1943 181 s. maszyn.
7. Zarys bibliografii Pomorza Mazurskiego. Kraków 1939 78 s. maszyn.
8. Projekt włączenia prywatnego sektora rolniczego do gospodarki planowej. Warszawa 30 IV 1948 35 s. maszyn.
9. Kontrola i nadzór Administracji Publicznej. Warszawa 1949 306 s. maszyn.
10. Planowanie gospodarcze w Polsce a spółdzielczość produkcyjna na wsi. Warszawa 1949 64 s. maszyn.
11. Lubicz - wódz "Szarych Szeregów" w Krakowie. Cieszyn ok. 1960 15 s. maszyn.
12. Spotkanie z bohaterem hm Edwardem Heilem. Cieszyn ok. 1960 34 s. maszyn.
13. U kolebki skautingu na Śląsku Cieszyńskim. Cieszyn ok. 1960 90 s. maszyn.
14. Gdyby nie ci chłopcy - relacja z zimowiska 16 i 17 Cieszyńskiej Drużyny Harcerskiej. Cieszyn 1968 15 s. maszyn.
15. Adwokatura w Cieszynie, powiecie cieszyńskim i na Zaolziu 1938-1945. Cieszyn ok. 1970 112 s. maszyn.
16. Początki harcerstwa na Śląsku Cieszyńskim. Cieszyn ok. 1970 35 s. maszyn.
17. Mój udział w II wojnie światowej i ruchu oporu 1939 do 1945. Cieszyn 1973 20 s. maszyn.




Bibliografia przedmiotowa




1. Błażejewski Wacław: Z dziejów harcerstwa polskiego (1910-1939). Warszawa 1985 s. 301, 315.
2. Daszkiewicz Robert: Harcerstwo polskie poza granicami kraju od zarania do 1930 roku. Lublin 1983 s. 92, 99.
3. "Dzieje Chmurne i Górne". Publikacja okolicznościowa ZHP Komendy Hufca im. Zwycięzców II Wojny Światowej. Cieszyn 1987.
4. Guzior Oswald: Szubienice nad Olzą. "Tak i Nie" 1987 nr 6 s. 16-17.
5. (J. O.): Dr Ludwik Kohutek - nestor śląskiej turystyki. "Słowo Powszechne" 1985.
6. Kohutek Ludwik ("Em-ka", pseud.): Do Trok na nartach. "Kurier Wileński" 14 II 1932.
7. Tenże: Jak redagowałem tajny "Głos Podhala". "Rocznik Podhalański" 1992 T. 5 s. 343-353.
8. Tenże: Mój udział w II wojnie światowej i ruchu oporu 1939 do 1945. Cieszyn 1973 20 s. maszyn.
9. Tenże: Urodziłem się... . "Palestra" 1979 s. 64-65.
10. Kopoczek Tadeusz: Drużynowy Ludwik Kohutek. "Motywy" 1985 nr 8 s.22.
11. Tenże: Przyczynek do dziejów ZHP w Cieszynie. "Na Szlaku Harcerskiego Działania" 1983 marzec s. 7-14.
12. Leczykiewicz Sylwester: Konfederacja tatrzańska. Warszawa 1969 s. 48.
13. Tenże: Tajne nauczanie w powiecie nowotarskim. "Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego" 1964 nr 6 s. 101-103.
14. Recenzja pracy "Dobra Wielkie Soleczniki". "Kurier Wileński" 19 I 1935.
15. Sikorski Eugeniusz: Szkice z dziejów harcerstwa polskiego w latach 1911-1939. Warszawa 1989 s. 81.
16. Sługocki Leszek: Recenzja książki Ludwika Kohutka "Gdy drzewa szubienic wyrosły". "Palestra" 1987 nr 12 s. 98-100.
17. Szczepański Jan Józef: Polska jesień. Kraków 1964 s. 196, 204-205, 257, 260.
18. Szewczyk Wilhelm: Recenzja. "Trybuna Robotnicza" 6-7 X 1973 nr 237 s. 6.
19. Szupina Iwona: 37 Harcerska Drużyna Wodna. "Na Szlaku Harcerskiego Działania" 1986 maj s.8.
20. Udział adwokatów śląskich w walce o narodowe i społeczne wyzwolenie Śląska (wywiad z płk. adwokatem Karolem Wystrychowskim). "Palestra" 1976 nr 7 s. 75.
21. Ukazał się (wreszcie) "Przewodnik po Cieszynie". "Głos Ziemi Cieszyńskiej" 1974 nr 47 s. 8.
22. Zawsze czynny. "Głos Ziemi Cieszyńskiej" 1985 nr 6 s. 5.
23. Z Walnego Zjazdu drobnych dzierżawców śląskich. "Polska Zachodnia" 1938 nr 29 s. 10.

Opracowała: mgr Katarzyna Braszczok

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie