Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Podróż do Krainy Szczęścia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8082 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Zajęcie to szczególnie polecam do przeprowadzenia w grupie dzieci 6 - letnich. Ma ono pomóc poprzez zabawę rozwinąć w dzieciach świadome poczucie szczęścia. Praca w grupach, wspólne podejmowanie decyzji ma wpłynąć na integrację zespołu.

PODRÓŻ DO KRAINY SZCZĘŚCIA
( Scenariusz zajęć)
Odbiorca: dzieci w wieku od 6-10 lat

Czas trwania: 60 min.
Cele:
-poznanie sposobów poszukiwania szczęścia i dostrzegania go w codziennych sytuacjach,
poznanie samego siebie i własnych pozytywnych odczuć
- integracja grupy, rozwijanie umiejętności współpracy w zespole i podejmowania wspólnych
decyzji, uświadomienie dzieciom sposobów poszukiwania szczęścia;
-stworzenie przyjaznej atmosfery, podkreślenie znaczenia przyjaźni na
drodze do szczęścia.

Formy pracy: grupowa i zbiorowa

Metody pracy: rozmowa, praktyczne działanie

Środki dydaktyczne:
Czapka kapitańska, kolorowe karteczki, worek podróżny(lub walizka), skrzynka, kartki z zadaniami, 3 arkusze papieru pakowego, 2 pary nożyczek, sznurek, taśma samoprzylepna, 3 gazety, kuferek, wyrazy określające cechy osoby szczęśliwej i nieszczęśliwej napisane na pojedynczych kolorowych kartkach( radosny, smutny, zdrowy, chory, lubiany, samotny, koleżeński, milczący, zadowolony, kłótliwy, kochany, pogodny, marudny, towarzyski), karteczki z narysowanymi figurami geometrycznymi � Δ F !, kleje, 4 arkusze papieru, czapka wróżki, różdżka, worek ozdobiony gwiazdkami, rysunki z podobizną: duszka, elfa, krasnala i wróżki.


Przebieg wydarzeń:
1. Przywitanie się z grupą
Dzieci siedzą na krzesłach w kręgu.
Wychowawca wita wszystkich przez pomachanie do dzieci ręką ( dzieci machają do nauczyciela).
Następnie rozmawia z dziećmi na temat nastroju, w jakim przyszły do szkoły.

2. Wprowadzenie
Nauczyciel przedstawia się dzieciom, jako kapitan statku (zakłada kapitańską czapkę) i zaprasza wszystkich w podróż do Krainy Szczęścia. Opowiada, że o Krainie Szczęścia usłyszał od Dobrej Wróżki i, że chciałby tam zabrać wszystkich tych, którzy pragną być szczęśliwymi. Z uwagi na to, że statek jest niewielki, każdy z podróżnych może zabrać ze sobą jedną, najważniejszą dla siebie rzecz. Dzieci chodzą po sali i szukają przedmiotu, który zabiorą w podróż lub zapisują na karteczkach jego nazwę, a następnie wkładają do worka podróżnego. Kapitan zawiązuje worek, wkłada go do ładowni ( układa go np. na wolnym krześle). Informuje wszystkich, że aby dopłynąć do Krainy Szczęścia, należy odwiedzić trzy wyspy i pokonać wszystkie przeciwności oraz wykonać zadania ustalone przez ich mieszkańców. Wszyscy wyruszają w podróż.

3. Zabawa,, Podróżujemy statkiem”
Wszyscy stoją w kręgu, ręce kładą na ramionach kolegów:

-wchodzimy na statek- okrzyk: Hej!

-odpływamy – odchylenie do tyłu, odgłos syreny: Buuu..

-płyniemy – pochylanie się w przód i w tył

-człowiek za burtą, odgłos: Chlap! I pochylenie do przodu

-ratujemy go –wyprostowujemy się

-fale z lewej, prawej strony, z przodu i z tyłu - kołysanie zgodnie z kierunkiem, odgłos: Szu..

-dopływamy- pochylenie do przodu

-wychodzimy na brzeg – machamy dłonią.

Wszyscy siadają na krzesełkach.


4. Pierwsza wyspa,, Dobrego Duszka”
Na pierwszej wyspie znajdują skrzynkę, w której ukryte jest pierwsze zadanie. Po odczytaniu wszyscy muszą wymyślić jeden, wspólny wesoły okrzyk i trzy miłe słowa, którymi powitają Dobrą Wróżkę w krainie Szczęścia. Aby odpłynąć z wyspy, muszą zaprezentować swój pomysł.

5. Zabawa,, Podróżujemy statkiem”...

6. Druga wyspa,, Psotnych Elfów”
Po dopłynięciu do drugiej wyspy, podróżni znajdują list od Elfów. Muszą wspólnie zbudować dom, w którym wszyscy będą mogli przenocować. Materiały do budowy domu powinni sobie znaleźć, ponieważ psotne Elfy schowały je w różnych miejscach(wcześniej nauczyciel rozkłada materiały, które będą przydatne do zrobienia domu tj. 3 arkusze papieru pakowego, nożyczki, taśmę klejącą, gazety, sznurek). Mogą również użyć do tego celu przedmioty zabrane ze sobą w podróż. Po wykonaniu domu wszyscy wchodzą do środka i odpoczywają. Nazajutrz okazało się, że kapitan statku jest smutny, ponieważ wpadła mu do wody jego ulubiona fajka, której nie można wyłowić. Wszyscy postanowili go rozweselić i tańczą

np.,, Labado ”- pląs harcerski. Po chwili kapitan jest już wesoły i wsiada z załogą na statek.

7. Zabawa,, Podróżujemy statkiem”...

8. Trzecia wyspa,, Krasnoludów”
Wychowawca-kapitan ogłasza, że dopłynęli do ostatniej wyspy. Znajdują na niej kuferek
z różnymi słowami napisanymi na pojedynczych kolorowych kartkach. Zadaniem dzieci jest wybranie tych wyrazów, które pasują do osoby szczęśliwej i zabranie ich ze sobą w dalszą podróż.

9. Zabawa,, Podróżujemy statkiem”...

10.Wyspa,, Kraina Szczęścia”
(Nauczycielka zakłada czapkę wróżki i przeistacza się we wróżkę.)
Wszyscy dopłynęli do Krainy Szczęścia. Podróżni witają wróżkę trzema miłymi słowami. Wróżka pyta dzieci, jak czuły się podczas podróży, czy były chwile, kiedy były szczęśliwe? Rozdaje losowo kartki z figurami geometrycznymi i na ich podstawie tworzy cztery zespoły. Wróżka prosi dzieci, aby na podstawie swoich doświadczeń i słów, które przywiozły ze sobą, narysowały,, człowieka szczęśliwego”. Po wykonaniu plakatów przyczepia je do ściany, a nad nimi zawiesza wyrazy określające człowieka szczęśliwego. Następnie proponuje dzieciom, aby znalazły w sobie 3 cechy wspólne z narysowaną postacią(starsze dzieci zapisują je na karteczkach, młodsze wymieniają je słownie). Wspólnie zastanawiają się nad tym, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Wróżka prosi dzieci o włożenie karteczek do ,,magicznego worka” i proponuje, aby wróciły do swojej krainy i podzieliły się swoim szczęściem z innymi. Wszyscy żegnają się z wróżką, wsiadają na statek i odpływają.

11.Zabawa,, Podróżujemy statkiem”...

Opracowała:
Małgorzata Jarlaczyk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie