Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Książka w życiu dziecka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 851 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Wielka wrażliwość na słowa i obrazy w okresie dzieciństwa powodują, że przeżycia te pozostają na wiele lat. Dlatego kontakt z książką ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka. Poprzez nią wzbogacają wiedzę o otaczającym świecie, jednocześnie rozwijając wyobraźnię, uczą mowy ojczystej, budzą poczucie estetyki poprzez wartościowe artystycznie ilustracje. Ale żeby spełniać te role, książka powinna być starannie dobierana przez dorosłych.

Barbara Trzcińska

Książka w życiu dziecka.

     Wielka wrażliwość na słowa i obrazy w okresie dzieciństwa powodują, że przeżycia te pozostają na wiele lat. Dlatego kontakt z książką ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka. Poprzez nią wzbogacają wiedzę o otaczającym świecie, jednocześnie rozwijając wyobraźnię, uczą mowy ojczystej, budzą poczucie estetyki poprzez wartościowe artystycznie ilustracje. Ale żeby spełniać te role, książka powinna być starannie dobierana przez dorosłych. Zwracać musimy przede wszystkim na język literacki, jakim napisana jest książka, na to czy treść jest wartościowa wychowawczo, na czytelność i walory estetyczne ilustracji. U dzieci nieco starszych bierzemy też pod uwagę ich zainteresowania.
     Dla młodszego dziecka 3-4 letniego, w większym stopniu przemawiają ilustracje, toteż zajmują one więcej miejsca niż tekst. Często podkreśla się wychowawczą i kształcącą wartość ilustracji, bo one pełnią ważną rolę w rozwoju dziecka. Sposób odczytywania, rozumienia treści obrazka jest zależny od wieku i zasobu umysłowego dziecka. Małe dziecko wylicza nazwy znanych przedmiotów, osób, zwierząt czy roślin i cieszy się samym faktem rozpoznawania rzeczy znajomych. Nieco starsze potrafią wymieniać czynności przedstawione na ilustracji. Zwracają też uwagę na zachowanie postaci, zauważają więcej szczegółów. Dziecko 5-6 letnie dostrzega już związki między przedmiotami i osobami, rozumie przyczyny zachowań i potrafi zrozumieć całą przedstawioną sytuację. Opowiadania o obrazkach stanowią wartościową metodę rozwijania mowy i myślenia. Uważne oglądanie odpowiednio dobranych obrazków, przedstawiających jakieś zdarzenie, wymaga od dziecka skupienia, wnikliwej obserwacji i pracy umysłu.
     W przygotowaniu do nauki czytania i pisania przywiązuje się wagę do kształtowania procesów analizy i syntezy. I właśnie kolejne obrazki przedstawiające jakąś historyjkę, jakiś logiczny ciąg zdarzeń mogą być tu pomocne.
     W książkach dla starszych przedszkolaków stopniowo tekst zaczyna objętościowo górować nad ilustracjami, a zasłyszana treść coraz częściej staje się tematem rozmów z rówieśnikami i dorosłymi. Czytanie dziecku książki nie może trwać jednorazowo zbyt długo, aby nie było zbyt nużące. Bajki i baśnie zajmują szczególne miejsce wśród książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Pozwalają one nie tylko przenosić się w świat fantazji, ale również umożliwiają przekazywanie pewnych wartości wychowawczych.
     Obok takich czynników wpływających na uczucia społeczne, jak aprobata, pochwała, nagroda czy upomnienie, właśnie bajki i baśnie mogą mieć duży wpływ. Ukazane są w nich obrazy solidarności i współdziałania; czyny dobre są nagradzane, a złe postępki karane. Wywołują one u dzieci uczucia życzliwości i sympatii, a także współczucia dla postaci i zwierząt, które spotkał zły los, oburzenie i protest przeciw krzywdzie wyrządzonej bohaterom. Poziom intelektualny dzieci 6-letnich i ich krytycyzm moralny pozwalają na przedstawianie nie tylko pozytywnych, ale i negatywnych bohaterów. Uczy to dzieci rozróżniania dobra i zła w postępowaniu człowieka.
     Wpływ książek na życie dziecka daje się zaobserwować podczas zabaw tematycznych. Występują w nich zdarzenia i postacie z zasłyszanych opowiadań, przeczytanych bajek i baśni. Literatura dziecięca nie tylko podpowiada tematy zabaw. Ma ona także wpływ na twórczość plastyczną. Rozmawiając o książce, odpowiednimi pytaniami pobudzimy dziecko do zastanowienia się nad losami bohaterów.
     W życiu człowieka na wszystko jest odpowiednia pora. Wtedy to właśnie najlepiej się coś zrozumie i najgłębiej przeżywa. Dlatego, zanim dziecko pójdzie do szkoły, gdzie będzie je obowiązywała poważniejsza lektura, powinno poznać klasykę literatury dziecięcej i osłuchać się z nazwiskami najbardziej znanych autorów książek dla dzieci. Bliskie obcowanie z książką to najwspanialsza okazja do wzbudzania motywacji do nauki czytania.
     Oprócz wszelkich doraźnych korzyści i przyjemności wynikających z kontaktu dziecka z książką, wielką wartością jest również to, że od najmłodszych lat przyzwyczaja się ono do stałego obcowania z literaturą. Bez tego trudno przecież o mądrego, wszechstronnie wykształconego człowieka, otwartego na świat oraz wszelkie przejawy życia.

Barbara Trzcińska
Przedszkole Miejskie nr1 w Rypinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie