Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Krajobrazy ziemi. Co to jest klimat?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4696 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to scenariusz lekcji przyrody do klasy VI szkoły podstawowej opracowany na podstawie programu, podręcza, zeszytu ćwiczen Nowa Era. Secnariusz zawiera treści geograficzne.




Autor scenariusza : Danuta Kontny SP8, Świetochłowice

Scenariusz lekcji przyrody w klasie VI.
PROGRAM. Przyroda, Wydawnictwo ,,Nowa Era”
HASŁO PROGRAMU: Krajobrazy Ziemi
Temat: Co to jest klimat ?
2 godziny lekcyjne
CELE:
poziom wiadomości:
  • uczeń zna pojęcia: pojęcia pogoda, klimat,temperatura powietrza, ciśnienie, opady atmosferyczne, zachmurzenie, wiatr, lato i zima klimatyczne, amplituda temperatury, średnia temperatura, suma opadów;
  • uczeń zna jednostki pomiaru elementów pogody;
  • uczeń zna znaki na mapie pogody i mapie klimatycznej;
  • uczeń zna przebieg pór roku
poziom umiejętności:
  • uczeń czyta mapę pogody
  • uczeń potrafi odczytać dane z wykresu klimatycznego;
    temperatura i opady)
  • uczeń sporządza wykresy klimatyczne
  • uczeń wyjaśnia, w jaki sposób określa się klimat danego obszaru;
  • uczeń wykonuje obliczenia, wykorzystując dane zawarte na wykresach i na ich podstawie określa cechy klimatu
METODY:
pogadanka, praca z mapą pogody, analiza wykresów klimatycznych, wykonywanie wybranych ćw. zeszycie ćwiczeń.
FORMY: praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
materiały przygotowane przez nauczyciela: tabele, podręcznik zeszyt ćwiczeń, linijka kredki.


PRZEBIEG ZAJĘĆ
Przygotowanie: nauczyciel rozdziela uczniom przygotowane materiały i objaśnia metody im formy lekcji.
Przebieg:
1.Nauczyciel wprowadza uczniów w temat poleceniem opisania pogody. 2.Pogadanka o elementach pogody i ich pomiarze, uczniowie uzupełniają tabelęElementy pogody i ich pomiar ( zapis na tablicy i w zeszytach)


Elementy pogody i ich pomiar: a.Element pogody b.urządzenie c.jednostka temperatura powietrza termometr ºC cisnienia atmosferyczne barometr hPa opady deszczomierz mm wiatr wiatromierz m/s, km/h zachmurzenie obserwacja ,, na oko” stopień zachmurzenia nieba

3.Przypomnienie wybranych symboli na mapie pogody oraz ich interpretacja: zeszyt ćwiczeń 1 str. 36
    4. Pogadanka, prowadzenie pojęć: średnia temperatura dobowa, miesięczna, sezonowa, roczna, z wielolecia, suma opadów, amplituda temperatur.





      Ćwiczenia w obliczaniu średniej temperatury, amplitudy temperatur;

    Zadanie: A. Opisz wartości na termometrze co 5ºC oraz zaznacz na termometrze temperatury podane niżej w zadaniu. Rys./ narysuj termometr/





    B. Oblicz średnią temperaturę dla podanego dnia: godz. 7.00 5ºC
      godz. 15.00 13ºC godz. 19.00 3ºC suma temp. = 21ºC :3= 7ºC Odp. Średnia temperatura wynosi 7ºC
    C. Oblicz amplitudę temperatur dla podanego wyżej dnia:
      temp. max. 13 º temp. minim. 3ºC
    13-3= 10
      Odp. Amplituda temperatury wynosi 10ºC


    5.Uczniowie wykonuja samodzielnie ćw. 2 str. 36
    6. Pogadanka o przebiegu temperatury i opadów w Polsce wlatach 1951-1995, analiza tabeli z podręcznika str.117.


      7. Pogadanka: wprowadzenie pojęć lato klimatyczne, zima klimatyczna
      Ćwiczenie : Na podstawie danych w podręczniku (str. 117 ) odczytaj które miesiące w Polsce są latem klimatycznym a która zimą klimatyczną , wyjaśnij dlaczego?
      8.Zapoznanie z budową wykresu klimatycznego na podstawie podręcznika str.117. Analiza wykresu.
        9.Sporzadzenie wykrsu klimatycznego i jego analiza. Wykonanie ćw. 3Str.37
        10. Wykonanie ćwiczenia 4 str.


        Podsumowanie: Pogadanka, praca z tekstem w podręczniku str.118, wspólne zdefiniowanie pojęcia: klimat.
        Indywidualne wykonanie ćwiczenia : zeszyt ćwiczeń str. 39 ćw.4


        MATERIAŁY DLA UCZNIÓW:
        Do ćw. 2
        Elementy pogody i ich pomiar:

        a.Element pogody b.urządzenie c.jednostka




        Danuta Kontny nauczyciel przyrody SP 8 Świętochłowice

        .

        Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

        X


        Zarejestruj się lub zaloguj,
        aby mieć pełny dostęp
        do serwisu edukacyjnego.




        www.szkolnictwo.pl

        e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
        - największy w Polsce katalog szkół
        - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




        Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

        Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




        Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie