Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wzmacnianie mięśni stóp poprzez różnego rodzaju ćwiczenia chwytne

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4660 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to scenariusz zajęć z gimnastyki korekcyjnej dotyczący płaskostopia.
Konspekt zajęć korekcyjnych dla płaskostopia
Temat: Wzmacnianie mięśni stóp poprzez różnego rodzaju ćwiczenia    chwytne.


Cele główne:

  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie krótkie stopy i zginacze palców
  • wzmacnianie mięśni brzucha
Umiejętności:
  • wykonywanie ćwiczeń chwytnych z różnymi przyborami
Wiadomości:
  • znaczenie prawidłowego stawiania stóp w chodzie i podczas biegu
Cele wychowawcze:
  • łączenie przyjemnej zabawy z wykonywaniem ćwiczeń korekcyjnych
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas trwania:45 minut.
Wiek ćwiczących: 8 – 9 lat.
Liczba ćwiczących: 8-10 osób.
Przyrządy i przybory: ławeczka, piłki, szarfy

Metody:
  • zadaniowa – ścisła,
  • Zabawowa,
  • Naśladowczo – zabawowa .
Formy:
frontalna, indywidualna, zespołowa

Rodzaj zadań
Opis ćwiczenia lub zabawy
Czas, powt.
Uwagi organizacyjno-metodyczne
1
2
3
4

Część wstępna


Czynności organizacyjno-porządkowe
Zbiórka, powitanie „ nasze stopy chore są i dlatego ćwiczyć chcą”.Podanie zadań lekcji. Zachęcenie do aktywnego udziału.
2’

 Zabawa ożywiająca
Zabawa ruchowa ”ogonki”.
Wszystkie dzieci mają zatknięte za spodenkami szarfy-ogonki. Berek goni dzieci, zabierając im ogonki. Dzieci, które utraciły ogonki zajmują pozycję skorygowaną w siadzie skrzyżnym, ze skrzydełkami.
Odmiana- rywalizacja 2-3 berków.
3’
Podczas zabawy dzieci powinny utrzymywać postawę skorygowaną.
Ćwiczenia oddechowe
Marsz z szarfą trzymaną oburącz:
Wdech- szarfa w górę
Wydech- szarfa w dół
2’


Część główna


Wzmacnianie mm wysklepiających stopy.

2’

Prowadzący wyróżnia najlepszą baletnicę.
Wzmacnianie podeszwowych mm stóp, rozwijanie czucia głębokiego.
Zabawa „Gąsienice”- dzieci stoją wzdłuż ławeczek. Na sygnał naśladują ruch gąsienicy, przesuwają prawe stopy do przodu, do wyznaczonej linii. Następnie lewe stopy naśladują chód gąsienicy, wracając do ławeczek.
2’

Wyróżnienie dzieci, które najlepiej naśladowały gąsienicę i najwolniej poruszały się w przód.
Wzmacnianie mm wysklepiających stopy, elongacja kręgosłupa.

2’
Prowadzący wyróżnia dzieci, które poprawnie wykonały zadanie, tzn. maksymalnie wyciągnęły się w górę i chodziły we wspięciu na palcach.
Rozciągnięcie mm prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego, wzmocnienie mm brzucha, wzmocnienie mm wysklepiających stopy
Zabawa „Fala”- dzieci podzielone są na dwa równe zespoły. Siadają obok siebie w rzędach, w siadzie prostym w pozycji skorygowanej. Odstępy miedzy zawodnikami wynoszą około 1,5 m. Odległość między drużynami wynosi 3-4 m. Pierwsi zawodnicy drużyn trzymają miedzy stopami piłkę. Na sygnał pierwsi zawodnicy przechodzą do leżenia przewrotnego i przekazują stopami piłkę następnej osobie, która chwyta piłkę stopami i przez przejście do leżenia przewrotnego przekazuje ją dalej. Ostatnia osoba w rzędzie po przyjęciu piłki przechodzi na początek. Zabawa kończy się, gdy zawodnik, który ją rozpoczynał ponownie znajdzie się na początku rzędu.
6’

Ćwiczenia tego nie należy stosować dla pleców okrągłych.
Wzmocnienie mm brzucha, wzmocnienie mm wysklepiających stopy.
Zabawa” traf do kosza nogami”- dzieci siedzą w parach, naprzeciw siebie, oddalone o około 2 m. Jeden zawodnik opiera dłonie o podłogę za sobą i trzyma między stopami piłkę, drugi w siadzie klęcznym z ramion wykonuję koło- „kosz”. Zawodnik z piłką unosi do góry ugięte nogi i prostując je stara się trafić piłką do kosza.
8’
Zawodnik imitujący „kosz” musi mieć ściągnięte łopatki.
Każdy zawodnik wykonuje 10 rzutów.
Elongacja bierna kręgosłupa, wzmocnienie mm brzucha, wzmocnienie mm wysklepiających stopy.
Zabawa „ Rzut piłką stopami”- jedno dziecko z pary stoi w postawie zwieszonej tyłem do drabinek, miedzy stopami trzyma piłkę i na sygnał unosi ugięte nogi w górę i rzuca piłkę do partnera Drugi uczeń stoi naprzeciw w postawie skorygowanej, łapie piłkę i turla ją do swego partnera
8’
Każdy uczeń wykonuje 10 rzutów. Nauczyciel kontroluje prawidłowe wykonanie ćwiczeń.
Wzmocnienie mm brzucha, wzmocnienie mm wysklepiających stopy.
Zabawa „Rower z łańcuchem”- dzieci leżą na podłodze na plecach z nogami ugiętymi i rękoma ułożonymi w skrzydełka. Palcami stóp trzymają końce szarfy. Na hasło „jedziemy na rowerze- dzieci unoszą nogi i zataczają kółka jak przy pedałowaniu. Na hasło „ zatrzymujemy rower”, wracają do pozycji wyjściowej i chwilę odpoczywają
4’
Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.
                                           

Część końcowa


Zabawa uspokajająca
Zabawa „ zdobądź szarfę”- dzieci chodzą na czworakach po sali, na sygnał siadają przy rozrzuconych szarfach i podnoszą je stopami do góry i utrzymują przez  przynajmniej 10 s.
4’
Szarf jest o jedną mniej niż dzieci. Gdy szarfa komuś upadnie, może ją zdobyć inne dziecko. Należy zwrócić uwagę, by dzieci nie wkładały szarf między palce.
Zakończenie
Pożegnanie
Ocena wykonywania ćwiczeń. Odłożenie przyborów na miejsce.
2’

Małgorzata Bar- nauczyciel kształcenia zintegrowanego i gimnastyki korekcyjnej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie