Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Praca malarska - Wiosna

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 879 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Scenariusz zajęć  plastycznych związany jest tematycznie z Wiosną. W trakcie zajęć uczniowie poznają jedną z technik relaksacyjnych a przy okazji tworzą pracę plastyczną.Scenariusz został przygotowany dla pierwszoklasistów uczęszczających do świetlicy szkolnej, ale może być również wykorzystany na lekcji szkolnej o ile nauczyciel posiada sprzęt do odtwarzania muzyki.


Temat: Praca malarska (ćwicząca) wydłużająca fazę wydechową z użyciem rurek. „Wiosna” – farby plakatowe.
Grupa wiekowa: pierwszoklasiści
Cele dydaktyczno – wychowawcze:
Po zajęciach uczeń powinien:
  ,li>Zapamiętać, co to jest plama barwna
 • Zapamiętać, w jaki sposób rozprowadzać farby(proporcja wody : farby)
 • Rozumieć, na czym polega rozprowadzanie farby wydechem
 • Umieć rozprowadzać farbę wydechem
 • Umieć wymienić jedną z technik relaksacyjnych
Metody i formy pracy z grupą: praca z całą grupą, rozmowa kierowana, działanie plastyczne, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: tekst relaksacyjny „wiejska zagroda”, płyta z muzyką relaksacyjną „Odpoczynek z muzyką i brzmieniem natury – Wiosna”, kartki z bloku technicznego, pędzle, rurki, farby plakatowe

Przebieg zajęć:
 1. Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc w kręgu. Przywitanie dzieci.
 2. Wprowadzenie do tematu poprzez włączenie muzyki relaksacyjnej.Rozmowa w kręgu, np.: „Jakie dźwięki słyszycie?”, „Z jaką porą roku kojarzy się Wam muzyka, którą słyszycie?”
 3. Dzieci kładą się na dywanie. Przeczytanie przez nauczyciela tekstu relaksacyjnego „Wiejska zagroda”. Krótkie ćwiczenie oddechowe (w tle ćwiczenia muzyka relaksacyjna). Opis wrażeń z krótkiej relaksacji np. „Jak się czuliście podczas wysłuchiwania tekstu?
 4. Stworzenie pracy plastycznej. Zadaniem uczniów jest zapełnienie kartki farbami plakatowymi (kolory kojarzące się z wiosną), a następnie poprzez rurkę(wydech) rozprowadzenie farby na całej powierzchni kartki.
 5. Wystawa prac.
 6. Podsumowanie zajęć – rozmowa na temat zajęć – opis wrażeń po udziale w zabawie.
Tekst do relaksacji 

   
  Dzisiaj udamy się w wyobraźni do wiejskiej zagrody. Usiądź lub ułóż się wygodnie. Zamknij oczy. Odpręż ciało i ducha. Wyłącz się zupełnie z otoczenia. Wycisz się wewnętrznie i uspokój.
     Wyobraź sobie zagrodę wiejską. Przespaceruj się po podwórzu. Co widzisz? Wciągnij mocno powietrze w nozdrza, poczuj zapach obory. Jak tam pachnie? Wyjdź z obory. Tuż obok jest ogródek kwiatowy. Podejdź do kwiatów. Znajdź wśród nich swoje ulubione rośliny i powąchaj je. Jaki jest ten zapach? Dotknij delikatnie kwiatu. Poczuj jego dotyk, pogłaszcz płatki . Jakie to uczucie, gdy dotykasz ulubionego kwiatu?
     Pójdź nieco dalej, na łąkę. Zdejmij buty i idź boso po trawie. Czujesz wilgoć rosy?
     Połóż się na łące. Trawa jest miękka i chłodna. Wtul nos w trawę i powąchaj jak pachnie świeża zieleń. Leżysz wygodnie na plecach, słońce ogrzewa cię. Czujesz jak ciepło rozchodzi się po całym ciele. Wieje lekki wietrzyk, chłodzi twoją twarz. Czujesz jak muska twoje policzki. Leżysz spokojnie, jesteś zadowolony i szczęśliwy. Jesteś odprężony i czujesz się doskonale.
     Obserwuj, jak oddychasz. Nie musisz nic robić. Oddychanie następuje samoistnie.
     Wciągnij mocno powietrze. Oddychaj teraz spokojnie i miarowo. Połóż dłonie na brzuchu. Poczuj, jak się porusza przy każdym oddechu. Przy każdym wdechu brzuch lekko się unosi w górę, przy wydechu lekko opada.
     Wsłuchaj się w cichy dźwięk, jaki wydajesz przy każdym wdechu i wydechu. Rozkoszuj się regularnym rytmem wdechu i wydechu. Wróć teraz do rzeczywistości. Poczuj, że masz stopy, poruszaj nimi lekko. Przeciągnij się, wyciągnij, otwórz oczy.

(tekst do relaksacji częściowo pobrany ze strony internetowej http://szkola.uzdrowisko-rymanow.com.pl/praca/dane/rel3.htm)

Opracowała: Agnieszka Terebus
Studentka V roku Pedagogiki Zdolności i Informatyki oraz Nauczania Przedmiotowego Plastyka
Asystent/Stażysta w Zakładzie Metodologii i Pedagogiki Twórczości Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie