Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Z plecakiem przez ramię

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1369 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Naturalną potrzeba każdego dziecka jest ruch. Współczesna cywilizacja nie sprzyja zaspokojeniu potrzeby ruchu dziecka, zwłaszcza w czasie wolnym po powrocie z przedszkola. Wspólne wielopiętrowe bloki, ruchliwe ulice, brak placów zabaw, a szczególnie brak należytej opieki rodziców nad zabawą dziecka na świeżym powietrzu ograniczają jego rozwój ruchowy.

Ruch jest niezastąpionym czynnikiem profilaktycznym i terapeutycznym. Dziecko, któremu wypadło żyć w warunkach nowoczesnej cywilizacji, postępu technicznego, komputeryzacji ma bardzo ograniczone możliwości do spontanicznego wyżycia się ruchowego. Jednocześnie świadomość podpowiada nam nauczycielom i wychowawcom, że mimo tych niekorzystnych warunków należy rozwijać motoryczność dziecka, jego siłę, wytrzymałość, wytrwałość gibkość, doskonalić reakcje na różnorodne sygnały, słowem rozwijać ogólną sprawność ruchową.
Naturalną potrzeba każdego dziecka jest ruch. Współczesna cywilizacja nie sprzyja zaspokojeniu potrzeby ruchu dziecka, zwłaszcza w czasie wolnym po powrocie z przedszkola. Wspólne wielopiętrowe bloki, ruchliwe ulice, brak placów zabaw, a szczególnie brak należytej opieki rodziców nad zabawą dziecka na świeżym powietrzu ograniczają jego rozwój ruchowy. Dzisiaj wszelka aktywność ruchowa została wyparta przez takich konkurentów, jak: telewizja czy komputer. Dzieci zbyt wiele czasu spędzają przed ich ekranami. Ograniczenie czasu aktywności i intensywności ruchu dziecka w wieku przedszkolnym jest zjawiskiem niekorzystnym dla jego rozwoju motorycznego, sprawności fizycznej, pociąga za sobą bardzo przykre następstwa- wady postawy, otyłość. Aby zaradzić temu niekorzystnemu zjawisku i zachęcić dzieci do wzmożonego wysiłku ruchowego, a jednocześnie nauczyć je, że ruch może być źródłem radości i satysfakcji stworzyłyśmy w naszym Przedszkolu (Przedszkole nr 21 w Koszalinie) Grupę Turystyczno- Krajoznawczą ,,Dreptusie”. Dzieci 5-6 letnie uczestniczą w rajdach pieszych organizowanych przez PTTK- Koszalin. Współpracujemy ze sobą od 2001 roku. Celem rajdów jest propagowanie spędzania wolnego czasu przez dzieci i ich rodziców, podnoszenie kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej.
Harmonogram rajdów (tras) dostosowany jest do możliwości psychofizycznych naszych przedszkolaków. Dzieci posiadają książeczki Wycieczek Pieszych- PTTK, w których odnotowywane są przebyte trasy.
W ten sposób zdobywają punkty na odznakę turystyczną ,,Siedmiomilowe buty”, zdobycie, której nie jest łatwe, wymaga od dzieci dużo wytrwałości, obowiązkowości, wytrzymałości w dążeniu do konkretnego celu. Przedszkolaki biorą również udział w różnorodnych konkursach przeprowadzanych w czasie wycieczek. Traktowane są na równi z innymi uczestnikami rajdów. Niejednokrotnie zajęły pierwsze miejsce. I tak np., w rajdzie ,,Uciekaj Zimo” (18 marzec 2006r) zajęły I miejsce w konkursie na najładniejszą Marzannę. Otrzymały dyplom i nagrody rzeczowe. Trasa rajdu wiodła przez pola i lasy. Liczyła 10 km. Mimo trudnych warunków atmosferycznych i terenowych dzieci były radosne, pogodne i wykazały chęć uczestniczenia w następnych rajdach. Wspólny posiłek przy ognisku sprzyjał wymianie myśli, spostrzeżeń, zawieraniu nowych znajomości.
W bieżącym roku szkolnym 2005/2006 w ramach pielęgnowania tradycji turystycznych nawiązałam kontakt z naszymi absolwentami, byłymi ,,Dreptusiami”, dzisiaj uczniami klas: I, II, III i zachęciłam do kontynuowania działalności turystyczno- krajoznawczej. Dzieciom i ich rodzicom bardzo spodobał się pomysł. Uczestniczą w wycieczkach w raz naszymi przedszkolakami. Mam nadzieję, że w ten o to sposób zaszczepimy w naszych dzieciach ,,miłość” do pieszych wycieczek turystyczno- krajoznawczych, a tym samym wpłyniemy na ich kondycję zdrowotną i sprawność fizyczną.
Zachęcam koleżanki nauczycieli szczególnie pracujące z przedszkolakami do stworzenia takich grup i wspólnych wypadów za miasto. Gwarantuję, iż dzieci doskonale radzą sobie w pokonywaniu długich tras. Sprzyja to nie tylko podnoszeniu kondycji zdrowotnej, sprawności ruchowej, ale również pozwala na integrację uczestników, ułatwia poznanie nowego otoczenia, wyzwala zapał do pokonywania przeszkód, niweluje napięcie psychiczne i ewentualne stany lękowe związane ze spotkaniem w nowej grupie.

Krystyna Klimek
Przedszkole nr 21 w Koszalinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie