Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Pierwsza pomoc w nauczaniu zintegrowanym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2515 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Tempo współczesnego życia ,rozwój techniki i motoryzacji niosą ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego .Problematyką edukacji dla bezpieczeństwa interesowałam się od dawna . Spostrzegane problemy skłaniały mnie do refleksji i stanowiły punkt wyjścia w poszukiwaniu sposobów realizacji nasuwających się pomysłów. Opracowałam program prozdrowtny z elementami pierwszej pomocy dla klasy 1-3. Do tego programu wykorzystałam podręcznik napisany przez Mariana Stebelskiego pt. ”Mały ratowniczek –podręcznik pierwszej pomocy dla klas 1-3”. Nawiązałam też kontakt z organizacją Polski Czerwony Krzyż i ukończyłam Kurs Pierwszej Pomocy dla realizatorów programu pt. „Bądź bezpieczny”. Moim zadaniem było wyposażenie uczniów z klasy 3 i 4 w elementarne podstawy wiedzy o zachowaniu się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W ramach podjętych działań dzieci zdobyły następujące umiejętności:
- dokonywanie samodzielnych wyborów służących doskonaleniu zdrowia
- przewidywanie ewentualnych niebezpieczeństw i ich skutków
- odpowiedzialność za zdrowie własne i innych ludzi
- alarmowanie o zagrożeniu i wzywanie pomocy
- gotowość niesienia pomocy poszkodowanym i umiejętność udzielania pierwszej pomocy
Zajęcia prowadziłam na dodatkowych lekcjach. Do prowadzenia tych zajęć bardzo pomocne były materiały dydaktyczne które otrzymałam od PCK. Był to podręcznik wydany przez PCK pt. „Ratowniczek pomoże ci pomóc innym – 11 lekcji udzielania pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych”. W tym podręczniku były też ćwiczenia z historyjkami obrazkowymi potrzebne w jednostkach lekcyjnych. Otrzymałam również opracowanie metodyczne dla nauczycieli, które zawierały niezbędne informacje o udzielaniu pierwszej pomocy i zapobieganiu wypadków. Co tydzień prowadziłam lekcje metodami aktywnymi wykorzystywałam różne historyjki obrazkowe, gry symulacyjne. Pytania, polecenia, zagadki i informacje podawane na zajęciach prowadziły uczniów do formułowania samodzielnych opinii, podejmowania ćwiczeń i utrwalanie zachowań pozwalających na humanitarne i fachowe udzielanie pierwszej pomocy. Tematy lekcji, które zrealizowałam:

1. Co to jest pierwsza pomoc?
2. Piłka w głowę – krew kap, kap, kap. Krwawienie z nosa.
3. To, co jest potrzebne na co dzień, może być niebezpieczne. Rodzaje ran.
4. Gorąca herbata się wylała, a ła, a ła. Oparzenia.
5. Uwaga, substancje żrące. Poparzenia wewnętrzne.
6. Noga w gipsie czy rozwaga? – wybór należy do Ciebie. Złamania.
7. Nie za wszystko możesz chwytać, chcesz spróbować musisz spytać. Zatrucia pokarmowe.
8. Krwawy koniec zabawy. Krwotok.
9. Kto się popisuje ten potem tego żałuje. Utrata przytomności.
10. Telefon może uratować życie.
11. Tym możesz pomóc.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w tych zajęciach, bardzo aktywnie włączali się do ćwiczeń praktycznych. Większość uczniów w razie potrzeby deklaruje gotowość niesienia pierwszej pomocy. Wypowiedzi uczniów utwierdziły mnie w przekonaniu, że edukację ratowniczą należy rozpocząć jak najwcześniej. Będzie to niewątpliwie przyczynkiem do podniesienia bezpieczeństwa nas wszystkich. Cykl tego szkolenia wspólnie z PCK zakończyliśmy w mojej szkole, gdzie zorganizowaliśmy lekcje pokazową dla klas 1-3 z udzielania pierwszej pomocy. Tej pomocy udzielały dzieci, które brały udział w szkoleniu. Na koniec otrzymały dyplomy ukończen

Opracowała:
Łucja Skorupka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie