Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Problemy ucznia z dysleksją na lekcjach matematyki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 12159 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

W bieżącym roku szkolnym do jednej z klas w których uczę, uczęszcza chłopiec z dysleksją. Zastanowiły mnie jego kłopoty z matematyką, złe oceny z prac klasowych, choć podczas lekcji ma często bardzo dobre pomysły rozwiązania zadań.
Zaczęłam interesować się problemem dysleksji i jej wpływem na zdolność uczenia się matematyki. Chciałabym podzielić się z Państwem zdobytą wiedzą. Może macie Państwo podobne problemy?

I. Pochodzenie terminu – dysleksja

Dysleksja rozwojowa oznacza specyficzne trudności w nauce i/lub pisaniu.
Trudności te są uwarunkowane konstytucjonalnie i występują mimo stosowania odpowiednich metod nauczania dzieci. Dysleksja nie zaburza zdolności rozumowania, rozwiązywania problemów, tworzenia pojęć i krytycznego sposobu myślenia.
Najnowsza definicja została opublikowana w połowie lat dziewięćdziesiątych i brzmi następująco: „Dysleksja jest jednym z wielu różnych rodzajów trudności w uczeniu się. Jest specyficznym zaburzeniem językowym, uwarunkowanym konstytucjonalnie. Charakteryzuje się trudnościami w dekodowaniu pojedynczych słów, co najczęściej odzwierciedla niewystarczające zdolności przetwarzania fonologicznego. Trudności te są zazwyczaj niewspółmierne do wieku życia oraz innych zdolności poznawczych i umiejętności szkolnych.”
Termin dysleksja ma swoje uzasadnienie etymologiczne. Przedrostek
dys- w języku greckim (dis- w języku łacińskim) to brak, trudność, dyskomfort. Natomiast leksis w języku greckim (lexis- w języku łacińskim) oznacza słowo.

II. Częstość występowania przypadków dysleksji

W praktyce nie zawsze spotyka się pełny zakres trudności dyslektycznych. Mogą one występować w postaci izolowanej lub w postaci syndromu zaburzeń. Z reguły problemom
w czytaniu towarzyszą trudności w poprawnej pisowni ale nie zawsze dysortografia występuje
z kłopotami w czytaniu.13-16% uczniów ma problemy z pisaniem a 9-10% z czytaniem. Około 4% uczniów na problemy z graficzna stroną pisma.

III. Typy dysleksji
Dysleksja wzrokowo-przestrzenna: występują trudności w pisaniu ze wzoru, występuje
dobra zdolność w wypowiadaniu się. Dysleksja słuchowo- językowa: występują trudności
w pisaniu ze słuchu, w tym przypadku obserwuje się trudności w wypowiadaniu się. Dysleksja mieszana: uwarunkowana jest zarówno zaburzeniami wzrokowo-przestrzennych jak i słuchowo-językowych, w praktyce można ją spotkać najczęściej. Dysleksja integracyjna: pojedyncze funkcje mogą nie wykazywać zaburzeń (np. wzrokowa, słuchowa) natomiast zaburzona jest ich koordynacja.IV. Dysleksja a matematyka

W początkowym okresie badań sądzono, że dysleksja i trudności w uczeniu się matematyki są ze sobą ściśle powiązane. Nie wykluczano też innych możliwości. W latach
80-tych zauważono, że niektórzy dyslektycy mogą odnosić nadzwyczajne sukcesy w matematyce. Fakt ten stał się zaskoczeniem.
Obecnie przyjmuje się, że 10% dyslektyków jest na wyższym poziomie z matematyki niż można byłoby się spodziewać w stosunku do ich wieku i inteligencji. 30% dyslektyków jest na takim samym poziomie, poniżej średniej z matematyki jest: 10% dyslektyków z powodu problemów
z pamięcią krótkotrwałą, 25% z powodu kłopotów z czytaniem i pisaniem, 25% z powodu dyskalkulii.
Wspólną cechą osób z dysleksją i dyskalkulią są problemy z pamięcią krótkotrwałą. Ale należy zauważyć, że choć cierpiące na dysleksję dzieci mają kłopoty z krótkotrwałą pamięcią, to nie wszystkie dzieci z krótkotrwałym zaburzeniem pamięci są dyslektyczne.
Badania nad tym, jak dysleksja wpływa na zdolności uczenia się matematyki dały następujące wyniki:
- większość dyslektyków ma trudności w matematyce, które mogą być przezwyciężone w rozmaitym stopniu, a w niektórych przypadkach dyslektycy mogą odnosić sukcesy matematyczne,
- dyslektycy mają problemy w natychmiastowym przywoływaniu z pamięci „faktów liczbowych” i mogą stosować np. liczenie na palcach. Mają również problemy z nauką tabliczki mnożenia, łatwo się mylą,
- dyslektycy mogą pogubić się, wykonując działania pisemne, szczególnie te bardziej złożone. Występuje u nich problem „prawa-lewa”, który może negatywnie wpływać na wykonywanie działań np. dodawanie, odejmowanie, mnożenie wykonuje się od prawej, a dzielenie od lewej.
Szczególnie ważne w przypadku dzieci z dysleksją jest to, by uczyli się podstawowych pojęć matematycznych poprzez działanie. Dyslektycy zwykle dłużej uczą się znaczenia symboli. Nawet gdy zdobędą stosowną wiedzę, opanowanie symboli sprawia im kłopot, powoduje niepewność, szczególnie gdy stają wobec rozwiązania bardziej złożonych zadań.

Lidia Dzikowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie