Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Cała Polska czyta dzieciom

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1195 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Przedszkole obok rodziny jest „pierwszą szkołą”, która dba o wszechstronny rozwój dziecka. Jednym ze środków oddziaływujących na kształtowanie osobowości dziecka jest literatura. To właśnie poprzez książkę dziecko zdobywa wzorce kulturowe, nowe wiadomości z bliższego i dalszego otoczenia, poznaje nowe słowa i nowe pojęcia.

Głośne czytanie dzieciom w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom’’

Przedszkole obok rodziny jest „pierwszą szkołą”, która dba o wszechstronny rozwój dziecka. Jednym ze środków oddziaływujących na kształtowanie osobowości dziecka jest literatura. To właśnie poprzez książkę dziecko zdobywa wzorce kulturowe, nowe wiadomości z bliższego i dalszego otoczenia, poznaje nowe słowa i nowe pojęcia.
W swojej praktyce rozpoczęłam akcję głośnego czytania dzieciom już
w najmłodszej grupie. Przedsięwzięcie rozpoczęłam od poinformowania rodziców
o prowadzonej przeze mnie akcji. Na spotkaniu z rodzicami przedstawiłam cele przedsięwzięcia, zaznajomiłam rodziców poprzez referat z ważnością głośnego czytania swoim dzieciom. Podkreśliłam, iż spełnia ono ważną rolę w kształtowaniu mowy dziecka i ma ogromne znaczenie dla rozwoju więzi emocjonalnych między dzieckiem
a rodzicami. Opracowałam też ankietę dla rodziców dotyczącą rozwijania zainteresowań czytelniczych ich dzieci. Dążyłam do tego, by zainteresować akcją rodziców – naszych sprzymierzeńców w wychowaniu dzieci. Codziennie czytam dzieciom krótkie opowiadania, wiersze, bajki. Zapraszam chętnych rodziców do głośnego czytania. Organizuję też w ramach akcji głośne czytanie z zaproszonymi gośćmi – Naczelnik Poczty, strażak, policjant, pracownik biblioteki, studentka, radny. Systematycznie uczestniczę w akcji głośnego czytania w bibliotece. Nasze przedszkole uczestniczyło też w lekcji poezji z Wandą Chotomską – poetką, autorką wierszy dla dzieci. Dzieci słuchały wierszy recytowanych przez poetkę odpowiadały na pytania dotyczące losów bohaterów.
W ramach popularyzacji akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowałam zbiór książek dla dzieci, które nie są wykorzystywane w domu, zaś w przedszkolu służą w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych i bogacą kąciki książki w poszczególnych grupach.
Nasze przedszkole zgłosiło się do programu Klubu Czytających Przedszkoli, gdzie pełnię rolę osoby odpowiedzialnej za ten program. Wszystkie grupy zgłosiły chęć realizacji programu zobowiązując się głośno czytać dzieciom 20 minut dziennie.
Rodzice moich przedszkolaków wiedzą jak ważne jest głośne czytanie dzieciom. Dzieci stają się spokojniejsze, wrażliwsze, bardziej wyczulone na potrzeby innych, często odtwarzają w zabawach przygody bajkowych bohaterów.
W mojej grupie głośne czytanie jest ulubionym punktem codziennych zajęć. Dzieci przynoszą z domu swoje ulubione książki i czekają na głośne czytanie. Dzieci lubią książki, istnieje więc szansa, że jeżeli będziemy dużo i systematycznie czytać, to miłość do książek zostanie w nich na całe życie.


Opracowanie: mgr Maria Kranz
nauczycielka przedszkola
Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie