Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
W mojej rodzinie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 46696 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam konspekt zajęć z zakresu kształcenia zintegrowanego dla klasy drugiej szkoły podstawowej.Konspekt dotyczy bloku tematycznego "Moja rodzina".

Opracowanie:
Magdalena Piwowarczyk

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Temat bloku : Rodzina
Temat dnia : W mojej rodzinie.


Edukacja przyrodniczo-społeczna :

Członkowie mojej rodziny. Drzewo genealogiczne rodziny.

Stosunek do rodziców.


Edukacja polonistyczna :

Układanie zdań o swojej rodzinie. Ciche czytanie ze zrozumieniem.

Rodzina wyrazów. Czasownik jako nazwa czynności.


Edukacja matematyczna :

Kolejność wykonywania działań.


Edukacja plastyczno-techniczna :

Projektowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.


Edukacja ruchowo-muzyczna :

Zabawy ruchowe przy muzyce.


Cele operacyjne :

Uczeń

- zna historię swojej rodziny,

- zna swoje obowiązki domowe,

- rozpoznaje czasowniki,

- zgodnie współżyje z członkami rodziny,

- układa i zapisuje zdania na dany temat,

- umie czytać cicho ze zrozumieniem,

- tworzy rodzinę wyrazów,

- stosuje reguły związane z kolejnością wykonywania działań,

- dostrzega cechy charakterystyczne wyglądu i przedstawia je środkami plastycznymi,

- szuka ciekawych rozwiązań plastycznych,

- dba o estetykę pracy,

- wyraża siebie w ekspresji ruchowej,

- przedstawia ruchem, gestem, mimiką scenki rodzajowe.



Metody : „burza mózgów”, pantomima, drama, rozmowa kierowana, pokaz,

praca z tekstem, praktycznej działalności, ćwiczenia.


Formy : zbiorowa, grupowa., indywidualna.


Środki dydaktyczne : krzyżówka, zagadki, sylweta domu z szarego
papieru,cegiełki papierowe, schemat drzewa
genealogicznego, papierowe koła z nazwami
członków rodziny,albumy rodzinne, schematy
drzew matematycznych, ilustracje do

zadań tekstowych, podręcznik „Wesoła szkoła”,
karty pracy, kaseta audio z muzyką KLANZA, karton, papier
kolorowy, bibuła, plastelina.



Przebieg zajęć :


1. Rozwiązanie krzyżówki.



    B R A T          
  C I O C I A        
  R O D Z E Ń S T W O
R O D Z I C E        
  D Z I A D E K      
    W N U C Z E K    
    B A B C I A      

1. Syn mojej mamy to mój ......

2. To jest zagadka niezwykle prosta:

kim jest dla ciebie twojej mamy siostra?

3. Ta dziewczynka i ten chłopak
jedną mamę mają.

Odgadnij i powiedz prędko
jak się nazywają?

4. Mama i tata to twoi .....

5. Problem to jest bardzo łatwy
kim jest dla mnie tata mojego taty?

6. Pomyśl, a łatwa będzie zagadka

Kim jest syn syna twojego dziadka ?

7. Jak my nazywamy mamę naszej mamy?





2. Zdefiniowanie pojęcia rodzina.

„Burza mózgów”: Napisz jak najwięcej wyrazów, które kojarzą ci się
ze słowem „rodzina”.

Uczniowie w grupach wypisują na kartonikach-cegiełkach wyrazy
związane z rodziną.

Następnie odczytują i przyklejają cegiełki na sylwecie domu.



3. Konstruowanie schematu drzewa genealogicznego.

Uczniowie siedzą w kręgu na dywanie. Każdy uczeń losuje koło z
nazwą członka rodziny i przykleja w odpowiednim miejscu na
schemacie drzewa.



4. Zabawa ruchowa przy muzyce „Cześć! Hej!”- witamy się z rodziną.



5. Układanie zdań o swojej rodzinie.




a) swobodne wypowiedzi o rodzinie na podstawie albumów rodzinnych i zdjęć,

b) głośne, jednostkowe czytanie tekstów o rodzinie Eli i Damiana-

wypowiedzi porównujące oba teksty pod względem zawartych
informacji,

c) indywidualne układanie i zapisywanie zdań o rodzinie

I grupa – samodzielne układanie zdań

II grupa – przepisywanie tekstu z wymianą wyrazów
pasujących do własnej rodziny



6. Zajęcia domowe członków rodziny – pantomima.







a) wypowiedzi nt. Jakie czynności wykonują w domu mama, tata, babcia ...

b) „Pomocna dłoń” – Jakie są twoje obowiązki domowe?

Uczniowie obrysowują swoją dłoń na kartce i wycinają.
Na palcach wypisują swoje obowiązki domowe.
Za pomocą pantomimy
przedstawiają swoje obowiązki.

c) Utrwalenie pojęcia czasownika.

Jak nazywają się wyrazy, które są nazwami czynności?

Wymień czasowniki, jakie pojawiły się w tej rozmowie.





7. Zabawa ruchowa przy muzyce „Pieczenie ciasta”.



8. Kolejność wykonywania działań.

Przedstawienie treści zadań na rysunku i drzewku matematycznym..

a) W domu piętrowym mieszka rodzina Ani.
W pokoju na górze mieszka
3 braci, a obok w pokoju mieszka Ania z 2 siostrami.
Rodzice mają pokój na parterze. Ile osób mieszka w domu?


b) W domu bliźniaku mieszkają 2 rodziny. W jednej rodzinie są 3 osoby
dorosłe i 3 dzieci.
Druga rodzina składa się z 2 osób dorosłych i 2 dzieci.

Ile osób mieszka w całym domu?


c) ćwiczenia w liczeniu – praca indywidualna.(karta pracy)




9. Zabawa ruchowa przy muzyce „Syp Simeon” – porządki domowe.



10. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. „Całkiem normalnie”

a) sprawdzenie zrozumienia treści tekstu- zdania prawda / fałsz

b) ocena postępowania bohatera utworu

c) Drama : wymyślanie grzecznych odpowiedzi dla Pawła na pytania mamy



11. Zabawa ruchowa przy muzyce „Śniegowe zabawy”.
12. Tworzenie rodziny wyrazu „dom” – karta pracy.
13. Projektowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.
14. Ewaluacja
Dokończ zdanie :

Dzisiaj na zajęciach najbardziej podobało mi się .....................

Dzisiaj na zajęciach nauczyłem się ..........................................


Zorganizowanie wystawy prac plastycznych.






ZAŁĄCZNIKI:



KARTA PRACY 1



Oblicz.
2x5+5=..................
(5+5)+5=...............
(6+6+6)+4=............
3x6+4=..................
3x2+4x3=...............
2x8+4x2=...............


KARTA PRACY 2 WpiszTAK lub NIE


1. Chłopiec miał na imię Robert. ......
2. Babcia pytała chłopca , jak było w szkole? ......
3. Chłopiec na kazde pytanie odpowiadał "normalnie". ......
4. Wujek kupił rower. ......
5. Mama znalazła sposób , aby oduczyć syna
uzywania słowa "normalnie". ......



KARTA PRACY 3

Podkreśl wyrazy w tekście,w których ukrył się wyraz "dom".

O domowych duszkach

W domowym zaciszu obok domowników mogą zadomowić się domowe duszki.
W nocy,gdy jest cicho i ciemno,wychodzą ze swoich domków dla lalek,wkładają
podomki,kapcie i opowiadają o swoich domostwach.
Dobre duszki chętnie zapraszają na plotki bezdomne duszki. Gawędzą wtedy o cieple
domowego ogniska.Mówią jak dobrze jest wracać do domciu,w którym czekają
miłe,udomowione zwierzaki. Opowiadają o panu domu - urodzonym domatorze.
Domowe duszki omijaja nieprzyjazne domy,w których nie ma miejsca dla dodroci i miłości.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie