Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Najczęstsze wady postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4308 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Wady postawy to zmiany utrwalone w układzie kostnym. Mówiąc o wadach postawy ciała mamy na myśli przede wszystkim odchylenia od normalnego kształtu kręgosłupa.
U dorosłego człowieka prawidłowo ukształtowany kręgosłup ma, patrząc z boku, fizjologiczne wygięcia: do przodu – zwane lordozami oraz do tyłu – w odcinku piersiowym tworząc tzw. kifozę piersiową. Patrząc z tyłu, kręgosłup powinien być prosty.

Najczęstsze wady postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Wady postawy to zmiany utrwalone w układzie kostnym. Mówiąc o wadach postawy ciała mamy na myśli przede wszystkim odchylenia od normalnego kształtu kręgosłupa.
U dorosłego człowieka prawidłowo ukształtowany kręgosłup ma, patrząc z boku, fizjologiczne wygięcia: do przodu – zwane lordozami oraz do tyłu – w odcinku piersiowym tworząc tzw. kifozę piersiową. Patrząc z tyłu, kręgosłup powinien być prosty.

Najczęściej występującymi wadami postawy są:

Plecy okrągłe
Wada charakteryzuje się zwiększonym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym. Dziecko ma wtedy wysunięte do przodu barki oraz głowę, spłaszczoną
i zapadniętą klatkę piersiową, jak również odstające łopatki. Potocznie mówi się o dziecku,
że się garbi. W plecach okrągłych osłabione są mięśnie grzbietu i ściągające łopatki, natomiast nadmiernie napięte i przykurczone są mięśnie piersiowe.
Zalecenia: oglądanie programu TV przez około 30 min z laseczką trzymaną na plecach. Słuchanie muzyki w pozycji leżącej na plecach z ramionami odwiedzionymi w bok i ugiętymi w stawach łokciowych, nogi ugięte skulnie. Przy odrabianiu lekcji należy dopasować wysokość biurka i krzesła do wzrostu dziecka.
Przeciwwskazania: unikanie nadmiaru skłonów w przód, krążeń ramion w przód
oraz stosowanie zbyt długo trwających pozycji ze wzniesionymi do poziomu ramionami
w przód, jazda na rowerze z niską kierownicą.

Plecy wklęsłe
Plecy wklęsłe to pogłębiona lordoza lędźwiowa. W sylwetce dziecka uwidacznia się też wysunięty do przodu, wypukły brzuch. Miednica ma zwiększone przodopochylenie. Osłabione są mięśnie brzucha, pośladkowe wielkie oraz zginacze stawu kolanowego. Nadmiernie napięte są mięśnie grzbietu w odcinku lędźwiowym i zginacze stawu biodrowego.
Zalecenia: leżenie 5 – 10 min na plecach z ciężkim przedmiotem (2-kg woreczek wypełniony piaskiem) na brzuchu. Poleca się jazdę na rowerze, pływanie, narciarstwo i różne inne formy wszechstronnej aktywności ruchowej.
Przeciwwskazania: z ćwiczeń i form ruchu wybitnie przeciwwskazane są: mostek, kołyska, leżenie przodem z podparciem głowy na łokciach oraz gimnastyka artystyczna, łyżwiarstwo figurowe, akrobatyka.


Plecy płaskie
Wada ta charakteryzuje się spłaszczeniem się obu naturalnych krzywizn kręgosłupa. Spłaszczenie takie stanowi predyspozycję do bocznych skrzywień kręgosłupa.
Zalecenia: wszechstronne wzmocnienie mięśni grzbietu, brzucha oraz pośladkowych.
Przeciwwskazania: niewskazane są ćwiczenia elongacyjne polegające na wydłużeniu kręgosłupa wzdłuż osi długiej oraz zwisy.Boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozy )
Jest to wada, w której kręgosłup odchyla się od pionu w prawą lub lewą stronę. Najczęstszą postacią jest skrzywienie prawostronne piersiowe, zniekształcające klatkę piersiową i zawarte w niej narządy. Towarzyszy temu asymetria barków, łopatek, tułowia, miednicy, głowy.
Boczne skrzywienia kręgosłupa mogą być przyczyną poważnych deformacji sylwetki
i zaburzeń zdrowia dziecka.
Zalecenia: pływanie, zwłaszcza stylem klasycznym, jazda na rowerze, nartach, zabawy
na czworakach, umiarkowany bieg. Wskazany jest też ruch na świeżym powietrzu.
Przeciwwskazania: skoki, przewroty i mostki, nadmiar skłonów w przód, dźwiganie, długotrwała nieprawidłowa pozycja, np. przy telewizorze.

Wady statyczne kończyn dolnych:

Kolana koślawe
Odznacza się charakterystycznym ułożeniem skierowanym do wewnątrz. Uda w stosunku do podudzia tworzą literę „X”.

Kolana szpotawe
Kończyny przyjmują ułożenie w kształcie litery „O” – największe wygięcie znajduje się zwykle w górnej części podudzia.

Stopa płaska i płasko - koślawa
Stopy odchylają się na zewnątrz. Stopa taka całym ciężarem opiera się na brzegu przyśrodkowym.

Stopa szpotawa (końsko – szpotawa )
Stopy odchylają się do wewnątrz, oparte na krawędziach zewnętrznych z palcami skierowanymi do środka.

Płaskostopie
Wysklepiające stopę łuki ulegają obniżeniu. Podstawową przyczyną powstania płaskostopia jest niewydolność mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie tychże łuków.
Zalecenia: należy troszczyć się o prawidłowe obuwie i nieprzeciążanie stóp nadmiernym wysiłkiem. Obuwie powinno charakteryzować się :
- odpowiednią wielkością,
- mocną, ale elastyczną podeszwą,
- szerokim przodem, który umożliwia poruszanie się palców,
- sztywnym napiętkiem zapewniającym stabilizację pięty,
- szerokim i niezbyt wysokim obcasem,
- dostosowaniem do pory roku.
Przeciwwskazania: należy unikać długotrwałego stania, biegów i skoków oraz długotrwałych wysiłków doprowadzających do przemęczenia mięśni wysklepiających stopę.

Należy pamiętać, że wady postawy same nie ustępują. Dzieci nie wyrastają z nich
z wiekiem. Wady nie leczone utrwalają się i pogłębiają, doprowadzając do zaburzeń
w sylwetce i zdrowiu dziecka.
Zapobieganie wadom postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinno sprowadzić się do zapewnienia im wszechstronnej, zgodnej z potrzebami rozwojowymi aktywności ruchowej, kształtowania nawyku „poprawnego trzymania się”, odpowiedniego odżywiania, dostosowania sprzętów domowych do wysokości ciała dziecka oraz unikania pozycji
i sytuacji sprzyjających rozwojowi wady.

Opracowała:
Prowadząca zajęcia
gimnastyki korekcyjnej
w SP nr 3 w Pszowie
mgr Gabriela Hulbój

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie