Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wykorzystanie obcojęzycznych czasopism na zajęciach z j.angielskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1325 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Artytuł przedstawia jaka rolę w świetle obecnego programu nauczania języków obcych odgrywa wykorzystanie czasopism obcojęzycznych. Autorka również dzieli się swoimi doświadczeniami zdobytymi w czasie wykorzystywania na zajęciach języka angielskiego czasopisma "Lettermag".

Wykorzystywanie podczas zajęć czasopism w j. angielskim rozwija u uczniów umiejętność czytania oraz mówienia. Podczas gdy w przeszłości gazeta była źródłem aktualnych informacji na tematy społeczno-politycznych, to dziś metodyka pracy z gazetą ma inny charakter.
Jednym z czołowych zadań w dziedzinie nauczania języków obcych jest wykształcenie ucznia, który potrafi w miarę swobodnie posługiwać się językiem w różnych sytuacjach.
W świetle obecnego programu nauczania języków obcych uważam, że wykorzystywanie czasopisma podczas zajęć edukacyjnych z języka angielskiego w gimnazjum odgrywa ważną rolę w procesie realizacji ww programu następująco:
- zapoznanie uczniów z tematyką oraz specyfiką prasy anglojęzycznej;
- poszerzenie wiedzy w zakresie historii, ustroju państwa, oświaty, stylu życia, języka tego kraju;
- otrzymywanie przez uczniów informacji „z pierwszej ręki” – z artykułów, które odzwierciedlają procesy oraz tendencje w społeczeństwie i które zostały napisane przez członków tego społeczeństwa – przedstawicieli kultury oraz mentalności: to prowadzi do zrozumienia sposobu myślenia charakterystycznego dla użytkowników danego języka;
- wykorzystania autentycznych źródeł językowych, które odzwierciedlają aktualne tendencje rozwoju języka, jak również opanowania współczesnego słownictwa, poszerzenie swego potencjału lingwistycznego;
- zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami j. angielskiego – od Brytyjskiego po Amerykański, jak również od standardowego po język potoczny lub młodzieżowy;
- zachęcanie uczniów do czytania dla przyjemności;
- znalezienie rówieśnika do prowadzenia korespondencji w j. angielskim, co powoduje chęć do pogłębiania swojej wiedzy i motywuje do podjęcia dalszych kroków w kierunku uczenia się języka.

W swojej pracy w miarę możliwości staram się wykorzystywać materiały z różnych czasopism w j. angielskim, ale szczególnie zaprzyjaźniłam się z czasopismem „Lettermag”. Dowiedziałam się o jego istnieniu przypadkowo i zdecydowałam się nawiązać współpracę. Już po zapoznaniu się z pierwszym otrzymanym przeze mnie numerem zorientowałam się, że artykuły i informacje będą świetnym uzupełnieniem i uatrakcyjnieniem moich zajęć z uczniami. W każdym numerze można znaleźć artykuły o młodych ludziach z całego świata, o zespołach młodzieżowych, gwiazdach muzyki filmu i sportu, o problemach narkomanii, alkoholizmu czy bezrobocia. Na łamach pisma również można znaleźć zagadki, krzyżówki czy konkursy. Na stronach Lettermag umieszczone są również adresy młodych ludzi z całego świata, którzy chcą korespondować ze swoimi rówieśnikami w j. angielskim lub niemieckim. Można również samemu po wypełnieniu odpowiedniego formularza umieścić swój adres w bazie danych czasopisma.
Taka forma wykorzystywania własnych umiejętności językowych bardzo korzystnie wpływa na uczniów i zachęca do pogłębiania swojej wiedzy. Dlatego zachęcam ich do korzystania z czasopism oraz prowadzenia korespondencji w j. angielskim.
Lettermag jest czasopismem bezpłatnym i otrzymać go może każdy kto napisze pod adres:
Letternat Postfach 8118
33307 Gutersloch
Deutschland Psdg.,
Engelt bezahlt, G 46685.


Zachęcam wszystkich do korzystania z tego czasopisma.

Helena Kot

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie