Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawy integracyjne uczniów klas I-III z grupą sześciolatków

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6245 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zabawa zorientowana jest na działania, które preferują łatwe nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, rozwijają altruizm i empatię, uczą jak radzić sobie w sytuacjach trudnuch.Wykorzystując do zabawy materiały plastyczne, dzieci tworzą piękne prace, nawiązują nić przyjaźni i pozwalają spojrzeć na otaczającą nas jesień w świetle kolorowych liści.

Scenariusz zajęć integracyjnych

pt .”Jesienna zabawa”

przeprowadzonych dla uczniów klas I-III i grupy 6-latków.



Cele ogólne:

· Zachęcenie do nawiązywania przyjaźni pomiędzy dziećmi zdrowymi i niepełnosprawnymi.

· Wdrożenie do wspólnego udziału w zabawie.
· Szerzenie proekologicznych zachowań wśród uczniów.

· Kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy ruchowe z nietypowym przyborem- gazetą.



Cele szczegółowe:

· Ćwiczenie dużej i małej motoryki.
· Ćwiczenie koncentracji uwagi.
· Dostrzeganie bodźców słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
· Doznawanie przyjemności, radości i zabawy.
· Wyzwalanie aktywności oraz inwencji twórczej.
· Kojarzenie już znanych cech pogody z jesienną porą roku.
· Utrwalenie wiadomości o budowie drzewa (pień + korona).
· Przypomnienie wiadomości o rodzajach drzew (iglaste, liściaste).
· Wytwarzanie związku z drugim człowiekiem


Metody:

· aktywizujące,
· praktycznego działania,
· podające.


Formy pracy:

· zbiorowa jednolita,
· grupowa zróżnicowana.




Środki dydaktyczne: listki różnego kształtu i koloru z imionami dzieci(7 rodzajów),
gazety, chusta animacyjna, papierowy model choinki, balony,
kartki z poleceniami, wełna, nożyczki, „kolorowe buzie”- wesołe
i smutne, farba brązowa, stemple z ziemniaków i z gąbki,
wycinanki, ruloniki i kulki z bibuły, pocięta wełenka i bibułk(wszystkie materiały w jesiennych kolorach), 2 pnie, 2 korony ,
papierowe liście, plakat z hasłem „zawsze możesz na mnie liczyć” , „ pomogę Ci w kłopotach”, odtwarzacz CD, piosenka pt. ”Jesień”.




Przebieg zajęć:

1.Powitanie w kręgu zabawą: „Witam tych, którzy:
- lubią się bawić,
- lubią kolorową jesień,
- lubią się śmiać,...

2.Zabawy rozluźniające i integracyjne:
· „Poznajmy się” –uczestnicy chodzą po sali i podają rękę jak największej liczbie napotkanych osób oraz przedstawiają się.

· „Ludzie do ludzi”- zabawy w parach:
- dłonie witają dłonie,
- kolano wita kolano,
- łokieć wita łokieć,
- plecy witają plecy.

3.Wprowadzenie w tematykę zabawy poprzez wysłuchanie piosenki pt. ”Jesień ”, w czasie której uczniowie klasy trzeciej prezentują słowa piosenki za pomocą pacynek.

4.Zabawy z gazetą:

· nawiązujemy do jesieni:
-opadają liście-swobodnie puszczamy gazetę;
-wieje silny wiatr-gnieciemy, a następnie rwiemy gazetę na drobne kawałeczki;
-swobodne zabawy w „ liściach”- podrzucamy papierki do góry, obsypujemy
kolegę,
· nawiązujemy do zachowania się zwierząt:
-„grube brzuszki”- np. niedźwiadek, aby przetrwać zimę musi dużo jeść i robi się
grubiutki- wkładamy pogniecioną i podartą prasę pod ubranie,
-demonstrujemy wszystkim swoje „grube brzuszki”,
-„cienkie brzuszki”- niedźwiadek zasypia na zimę i nic nie je przez co chudnie-wy-
ciągamy gazety spod ubrań i rzucamy na środek sali,
-„ w liściach śpi niedźwiadek”- jedno dziecko wychodzi, pozostali przykrywają
ochotnika skrawkami .Osoba, która wychodziła zgaduje, kto jest ukryty w "liściach".
*zabawy z chustą animacyjną z wykorzystaniem „kulek” ze skrawków gazet:
-falujemy chustą do czasu ,aż wszystkie „kule” znajdą się na ziemi,
-dzielimy dzieci na dwa zespoły i przerzucamy „kulki” przez trzymaną pionowo chustę.

*Robimy jesienne porządki:
-zbieramy wszystkie „liście”,
-umieszczamy je w przygotowanym modelu drzewa iglastego „choinki”

5.Podział uczestników zabawy na grupy i praca twórcza dzieci:

-poszukiwanie balonika z takim samym listkiem, jaki posiada dany uczeń,
-zabranie balonika i podejście do stanowisk pracy(szary papier ),
-przebijanie balonika i odczytywanie przez poszczególne grupy umieszczonych w nim poleceń.

I grupa: Pomalujcie pień drzewa na brązowo, wykorzystując farby i stemple z ziemniaków.
II grupa: Pomalujcie pień drzewa na brązowo, wykorzystując farby i gąbki.
III grupa: Wykonajcie gałęzie na koronie drzewa, wykorzystując przygotowaną bibułkę.
IV grupa: Wykonajcie gałęzie na koronie drzewa, wykorzystując pocięte wycinanki.
V grupa: Wykonajcie kolorowe jesienne liście, wykorzystując pociętą bibułkę.
VI grupa: Wykonajcie kolorowe jesienne liście, wykorzystując kulki z bibuły.
VII grupa: Wykonajcie kolorowe jesienne liście, wykorzystując pociętą wełnę.

6.Tworzenie dwóch drzew liściastych poprzez łączenie powstałych części, naklejanie wykonanych liści i listków z imionami dzieci. Efektem tej pracy są dwa „drzewka przyjaźni”, które będą pamiątką wspólnej zabawy przedszkolaków i uczniów.

7.Ocena zajęć przez uczestniczące w zabawie dzieci-naklejanie wesołej lub smutnej „buźki” na plakacie z hasłem „Zawsze możesz na mnie liczyć”.

8.Pożegnanie –„pajęczynka” oraz rozdanie słodyczy.




autor: Dorota Kukła

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie