Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Krótka historia lekcji muzealnych w szpitalu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 903 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

O tym, jak Mahomet przychodzi do góry, czyli krótka historia lekcji muzealnych prowadzonych przez pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie dla dzieci hospitalizowanych w szczecińskich szpitalach.


Krótka historia lekcji muzealnych w szpitalu „Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry” – to przysłowie, które znajdujemy w eseju „O śmiałości” Francisa Bacona z 1597 r., pochodzące z legendy o Proroku, ma faktyczne zastosowanie w mojej pracy w Szkole Szpitalnej.
Uczniami tej placówki są pacjenci przebywający czasowo w szpitalu . Na ogół nie są to bardzo długie pobyty, choć jest grupa dzieci związanych ze szpitalem na stałe – są to pacjenci dializowani lub po przeszczepach. Bez względu jednak na czas pobytu dzieci na oddziałach szpitalnych, wszyscy bardzo chętnie uczestniczą w różnorodnych zajęciach proponowanych im przez nauczycieli. Aby zapewnić ich atrakcyjność podejmuję starania, aby „Mahomet przyszedł do góry…”.
Tak dzieje się w przypadku lekcji muzealnych prowadzonych przez pracownice Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Typowe zajęcia muzealne odbywają się w gmachu Muzeum, gdzie uczniowie zwiedzają wybraną wystawę, oglądają eksponaty, biorą udział w warsztatach lub lekcjach na określony temat. Nie byłoby to możliwe z pacjentami Szpitala więc zaproponowałam odwrócenie sytuacji.
Od 1999 roku do Szpitala Dziecięcego przy ul. Św. Wojciecha zapraszam p. Krystynę Milewską oraz p. Dorotę Baumgartem – Szczyrską, które wypożyczają z Muzeum wybrane eksponaty i prowadzą „szpitalne lekcje muzealne” dla uczniów – pacjentów. Każdy z nich może zobaczyć, dotknąć a nawet ….. skosztować to, co jest właśnie omawiane (konsumować można było np. wiórki kokosowe). W ten sposób zrealizowane zostały zajęcia zatytułowane: „Najstarsze dzieje Pomorza”, „Bursztynowe opowieści”, „Dzieje Szczecina”, "W afrykanskiej wiosce”, „Boże Narodzenie – polskie zwyczaje i tradycje”, „Jak to ze lnem było”, „Dzieje żeglugi – koga”. Wszystkie zajęcia budziły u naszych uczniów olbrzymie zainteresowanie; słuchali, oglądali, zadawali pytania, przymierzali korale, bransolety, maski, próbowali „prać” dawną pralką ręczną, oddzielali włókna lnu, tańczyli w rytm afrykańskich instrumentów.
Pod koniec każdej „szpitalnej lekcji muzealnej” uczestnicy zajęć otrzymywali zadanie do wykonania w formie uzupełnianki, zdania z lukami, krzyżówki lub w innej atrakcyjnej postaci uzależnionej od wieku dziecka, bo trzeba zaznaczyć, że na naszych lekcjach gromadzili się uczniowie różnych klas. Wysoki poziom atrakcyjności tych zajęć spowodował zainteresowanie koleżanek pracujących w innych miejscach, co zaowocowało lekcjami muzealnymi w Szpitalu przy ul. Arkońskiej, na Pomorzanach, a także w Szpitalu „Zdroje”- gdzie systematyczne zajęcia prowadzi p. Maria Łopuch.
Zachęcona powodzeniem tego przedsięwzięcia próbuję poszerzać swoją działalność opartą na zasadach cytowanego wcześniej przysłowia o Mahomecie. W Szpitalu przy ul. Św. Wojciecha odbyły się już zajęcia, w których rolę „góry” odegrała pracownica największej na Pomorzu biblioteki, czyli Książnicy Pomorskiej, p. Beata Niemaszyk opowiadająca o historii książek ( opowieść poparta była odpowiednimi eksponatami, takimi jak papirus, pergamin, starodruk). „Górą” są aktorzy Teatru Lalek „Pleciuga” oraz „Pogotowia Teatralnego”, „górą” będzie niebawem pracownica Uniwersytetu Szczecińskiego p. dr Urszula Chęcińska opowiadająca o H. Ch. Andersenie.
Jest jeszcze wiele osób, które chciałabym zaprosić, by przybliżały miejsca niedostępne dzieciom leżącym w szpitalu i niosły rozrywkę, wielość atrakcji, by pozwoliły przerwać szpitalną monotonię, uatrakcyjnić lekcje w Szkole Szpitalnej. Mam nadzieję, że przyjmą oni moje zaproszenie, że zechcą być „górą”, która przychodzi do Mahometa, gdy on przyjść nie może … .

Opracowała: Barbara Lewicka nauczycielka Zespołu Szkół Szpitalnych w Szczecinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie