Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
W krainie figur i symboli matematycznych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8606 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam konspekt zajęcia dla dzieci 6 - letnich, sprawdzający wiedzę matematyczną z zakresu liczenia, rozpoznawania figur geometrycznych, współdziałania w grupie


Grupa: 6-latki

Opracowanie: mgr Wróbel Grażyna

Temat: W krainie figur geometrycznych i symboli matematycznych.

Cele główne:
  • Przypomnienie i utrwalenie nazw figur geometrycznych i kolorów;
  • Umiejętne odczytywanie umownie przyjętych symboli i kształtowanie umiejętności klasyfikowania figur wg określonych cech;
  • Przeliczanie w zakresie 6;
  • Rozpoznawanie znaków graficznych symbolizujących liczbę;
  • Rozwijanie zainteresowań symbolami graficznymi;
  • Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 6 oraz kojarzenia graficznego obrazu liczby z odpowiednią ilością elementów;
  • Doskonalenie orientacji przestrzennej własnego ciała – prawa i lewa ręka;
Cele operacyjne:
  • Rozwiązuje zagadki dotyczące znajomości nazw figur geometrycznych;
  • Przelicza w zakresie 6 i umiejętnie kojarzy liczbę elementów z odpowiednim symbolem liczby;
  • Potrafi eliminować na zasadzie dedukcji figury geometryczne, zgodnie z umownie przyjętymi symbolami;
  • Nazywa znaki matematyczne +,-, =;
  • Wykonuje działania matematyczne: dodawanie i odejmowanie w zakresie 6;
  • Potrafi współdziałać w grupie i czuć się odpowiedzialnym za powodzenie własnej drużyny;
  • Umiejętnie koloruje obrazek wykonując szereg obliczeń matematycznych.
  • Rozpoznaje prawą i lewą rękę;
  • Nazywa kolory.
Metody:
Podające: wiersz „Pajacyk”, instruktaż słowny do wykonywanych zadań;
Problemowe: zagadki, klasyfikowanie figur zgodnie z przyjętą symboliką, dodawanie i odejmowanie, współpraca w grupie;
Praktyczne: umiejętność przeliczania w zakresie 6 i rozpoznawania figur;

Formy:
Aktywność zbiorowa: rozwiązywanie zagadek, odczytywanie przyjętych umownie symboli, klasyfikowanie, przeliczanie;
Aktywność grupowa: udział w zawodach matematycznych;
Aktywność indywidualna: układanie pajacyka, przeliczanie elementów, kolorowanie zgodnie z wynikiem dodawania i odejmowania.

Pomoce:
Duże sylwety figur geometrycznych (koła, kwadratu, prostokąta, trójkąta) w dowolnej liczbie do 6, monografia liczby, klocki Dienese`a, drzewko, wzory umownie przyjętych symboli, znaki +,-,=, obrazki, karty pracy dla zespołów, karty pracy indywidualnej (w załączniku), opaski z figurami geometrycznymi.

Przebieg praktyczny zajęcia
  1. Powitanie dzieci, losowanie przez każde dziecko opaski z figurą geometryczną, nałożenie opasek na prawą rękę, nazwanie ręki prawej oraz ręki lewej. Wykonywanie powitania zgodnie z instrukcją słowną nauczyciela:
    • Witam tych, którzy wcześnie dzisiaj wstali (machanie prawą ręką);
    • Witam tych, którzy przyszli rano do przedszkola (machanie lewą ręką);
    • Witam tych, którzy są uśmiechnięci (machanie obydwoma rękami);
    • Witam tych, którzy są smutni (klaskanie w ręce nad głową);
    • Zapraszamy do zabawy nasze główki (kiwanie głową oraz głaskanie po głowie);
    • Zapraszamy do zabawy nasze ręce (klaskanie);
    • Zapraszamy do zabawy nasze nogi (podskoki).
  2. Dzieci siadają na przygotowanych krzesełkach i rozwiązują zagadki:
    Powiem tylko jestem szczery,
    Ujrzysz u mnie boki cztery,
    Cztery kąty i wierzchołki,
    Obce mi są różne dołki,
    Moje boki są równiuteńkie,
    A cztery kąty prościutkie.
    Myślę, że teraz wszyscy poznacie,
    Jaką figurę przed sobą macie? (kwadrat)
          Dzieci rozwiązują zagadkę słowną, wyszukują wszystkie kwadraty, które przygotował nauczyciel, układają je w jednym miejscu, przeliczają i podpisują odpowiednią liczbą. Pozostałe etapy rozwiązywania zagadek kształtują się podobnie. Ja mam boków mniej, jest mi przez to lżej,
    A magiczna liczba trzy- zawsze towarzyszy mi.
    Mam trzy boki i wierzchołki,
    Trzy mam kąty, trzy odcinki,
    Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz raz, dwa, trzy. (trójkąt) Toczę, toczę się wesoło,
    I do wszystkich macham w koło,
    Początku nie mam ani końca,
    Podobne jestem do słońca,
    Wszyscy mnie doskonale znacie,
    Myślę, że gotową odpowiedź już macie! (koło) Mam cztery boki równe parami,
    Chociaż różniące się długościami,
    Nie jestem jednak kwadratem,
    A tylko jego bliskim bratem,
    Tak jak on cztery kąty proste mam,
    Lecz nie jestem taki sam,
    Teraz już pewnie poznacie,
    Kogo przed sobą macie (prostokąt)
  3. Czytam dzieciom wierszyk „Pajacyk” Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada,
    Popatrzcie jak sprawnie mozaikę układa,
    Jedno koło, jeden kwadrat, cztery prostokąty,
    Głowa, brzuszek, ręce nogi, kapelusz trójkątny,
    Trzeba jeszcze zrobić butki
    Z prostokątów małych
    No i proszę już pajacyk zrobiony jest cały Czytając wiersz prowadzący układa postać pajacyka z figur geometrycznych na tablicy
         Następnie każde dziecko wybiera z klocków Dienese`a potrzebne figury i na krzesełku, na którym siedziało, na kartce papieru, podczas słuchania wiersza czytanego przez nauczyciela układa podobnego pajacyka. Zadaniem dzieci będzie tu również przeliczenie liczby figur jednego rodzaju i dobranie odpowiedniej cyfry.
  4. Pytam się dzieci jakie znają symbole – znaki w matematyce +,-, = oraz co oznaczają. Demonstruję dzieciom przykłady przedmiotów wykonanych z figur geometrycznych, a zadaniem dzieci jest przeliczenie wszystkich elementów i ułożenie działania (na dywanie) zgodnie z ilustracją.
  5. Zapraszam dzieci do zabawy ruchowej „Znajdź swój dom”. Nauczyciel rozkłada na podłodze 4 rodzaje figur geometrycznych. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, gdy muzyka milknie odszukują figurę na podłodze zgodnie z symbolem figury na swojej opasce i ustawiają się na niej. Dzieci wymieniają się między sobą opaskami i zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
  6. Proponuję dzieciom udział w konkursie. Rozdzielam dzieci zgodnie z rodzajem figury na opasce i sadzam do stolika. W konkursie przewidziano 4 rodzaje zadań.
    • Eliminowanie figur geometrycznych zgodnie z ustalonym szyfrem;
    • Układanie obrazka zademonstrowanego przez nauczyciela z figur geometrycznych;
    • Nazwanie kształtu figur i ich kolorów;
    • Przeliczanie liczby figur i wyszukanie odpowiedniego symbolu liczby
    Nagradzam dzieci dyplomami.
  7. Zapraszam dzieci do indywidualnego konkursu na mistrza liczenia w grupie. Zadaniem dzieci jest dokonać obliczeń w zakresie dodawania i odejmowania i zakolorować obrazek zgodnie z kodem.
  8. Wręczam medale mistrza liczenia i dziękuję za udział w zajęciu.
Opracowała mgr Grażyna Wróbel

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie