Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak pomóc naszym uczniom pamiętać słówka?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1057 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Każdy, kto próbował kiedykolwiek zmusić się do zapamiętania różnych informacji doskonale zdaje sobie sprawę z wagi problemu. Pomimo ciągłego powtarzania i możliwości zachowania wiadomości w pamięci krótkoterminowej, utrzymanie ich w pamięci długoterminowej jest znacznie trudniejsze. Pomijając fakt, że ilość wiadomości jest praktycznie nieograniczona, umieszczenie ich w pamięci długoterminowej i umiejętne wykorzystanie może być trudnym procesem.


Zapamiętywanie słownictwa

Jak pomóc naszym uczniom pamiętać słówka?

Wstęp
Każdy, kto próbował kiedykolwiek zmusić się do zapamiętania różnych informacji doskonale zdaje sobie sprawę z wagi problemu. Pomimo ciągłego powtarzania i możliwości zachowania wiadomości w pamięci krótkoterminowej, utrzymanie ich w pamięci długoterminowej jest znacznie trudniejsze. Pomijając fakt, że ilość wiadomości jest praktycznie nieograniczona, umieszczenie ich w pamięci długoterminowej i umiejętne wykorzystanie może być trudnym procesem.

Zapominanie
Dlaczego zapominamy? Dlaczego tak się dzieje? Jedna z teorii mówi, że jeżeli regularnie nie używamy informacji, które posiadamy (w naszej pamięci), zanikną one stopniowo (z naszej pamięci). Inna teoria mówi, że wiadomości zostają w pamięci, tylko my nie potrafimy ich wydobyć. Często zapominamy listy słówek, których się uczyliśmy, ale potrafimy je odtworzyć, gdy otrzymamy wskazówkę, jak to zrobić.

Znaczenie dla uczenia
Jako nauczyciele musimy to wziąć pod uwagę i znaleźć sposoby, by pomóc naszym uczniom zwalczyć problemy z zanikaniem słówek z pamięci i dać im wskazówki jak ulepszyć umiejętność ich odzyskiwania. Musimy również pomyśleć, jak sprawić, by uczenie się słownictwa było bardziej skuteczne i w jak odzyskiwać informacje, które przekazujemy uczniom.

Pamiętne uczenie
Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby proces uczenia się był bardziej pamiętny dla naszych uczniów. Stosowanie obrazków, ciekawych kontekstów i historyjek może wspomóc zapamiętywanie i dać uczniom możliwość ćwiczenia nowego słownictwa w spersonalizowanych i pełnych znaczenia/rozmaitych zadaniach.
Gdy uczniowie analizują zadanie z osobistego punktu widzenia, wcielają się w rolę, wspomaga to proces uczenia i ułatwia zachowywanie wiadomości w pamięci długoterminowej.

Odzyskiwanie wiadomości
Dając uczniom możliwość powtarzania słownictwa w klasie, pomagamy im w zapamiętywaniu. Można to zrobić na początku lekcji, powtarzając słówka z lekcji poprzedniej. Należy również pod koniec lekcji powtórzyć wyrazy, które się w niej pojawiły.
Warto zachęcić uczniów do stworzenia własnego banku słówek. W klasie mamy zestaw flash cards, które dotyczą każdego, przerabianego właśnie zakresu materiału. Karty te są rozmieszczone na ścianach, więc uczniowie nawet mimochodem je sobie utrwalają. Poprzez permanentne powtarzanie i odtwarzanie słownictwa możemy przeciwdziałać efektom zapominania.

Trening
Największa odpowiedzialność za utrzymanie nowych informacji spada na barki ucznia. Niektórzy z nich mogą być tego nieświadomi i niepewni, jakie są najlepsze sposoby, by pomóc swojej pamięci. Dlatego istotne jest, aby w klasie podkreślić ważność strategii uczenia się. Należy zwrócić uwagę na trudności, które mogą mieć w zapamiętywaniu słownictwa i wskazać, co mogą zrobić. Oto parę rad:
• Używaj nowych słówek w klasie i w zadaniu domowym
• Szukaj nowych słówek i zwrotów, których próbujesz się nauczyć, kiedy czytasz lub słuchasz angielskiego
• Pisz krótkie opowiadania lub historyjki stosując wyrazy i zwroty, których się chcesz nauczyć
• Pisz osobiste zdania o swoim życiu/o tym, co Ciebie dotyczy używając słownictwa, które chcesz przyswoić
• Zapisuj nowe słówka w zeszyciku razem z przykładowym zdaniem. Możesz go wszędzie nosić ze sobą i zaglądać w każdej wolnej chwili, np. czekając na autobus.

Warto uświadomić uczniom, że powinni sami powtarzać słownictwo w regularnych odstępach czasu, np. następnego dnia, po trzech dniach, po czterech, po tygodniu, itd.

Zapisywanie i przechowywanie słownictwa
Nasi uczniowie odniosą korzyści z nauki, gdy pomożemy im uporządkować ich notatki. Można im pokazać alternatywne sposoby zapisywania nowych słówek, jak diagramy, drzewa wyrazowe, sieci, a następnie porównać, które są dla nich najlepsze. Należy także zwrócić uwagę, by dodali informacje dodatkowe, takie jak transkrypcja fonetyczna, definicje, przykładowe zdania, część mowy, wyrazy o podobnym lub przeciwstawnym/przeciwnym znaczeniu.

Podsumowanie
Biorąc to wszystko pod uwagę możemy lepiej pomóc naszym uczniom poradzić sobie z trudnym zadaniem, jakim jest uczenie się i zapamiętanie wszystkich wyrazów, które pojawiają się w procesie uczenia.

Aleksandra Ponińska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie