Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Co z tą młodzieżą?!

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1070 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Słysząc kolejne narzekania na młodzież, egoistyczną i niewidzącą niczego poza „czubkiem własnego nosa” postanowiłyśmy przekonać siebie i innych, że to nie jest do końca prawda. Czy uda nam się zachęcić naszych uczniów do bezinteresownej pracy na rzecz innych. No cóż trzeba spróbować.


     I tak to się zaczęło. Postanowiłyśmy zapoznać uczniów z ideą i historią wolontariatu oraz strukturą i formami pracy placówek Pomocy Społecznej. Chętnych było więcej niż się spodziewałyśmy. I tak oto powstał Szkolny Klub Wolontariusza, który obecnie liczy 60 osób. Klub ma własną gablotę, własną stronę WWW, a członkowie okazują się zaprojektowaną przez siebie legitymacją ze zdjęciem oraz posiadają karty pracy.
     Naszym pierwszym przedsięwzięciem było niesienie pomocy starszym ludziom w ich codziennych obowiązkach. Pomoc w dotarciu do potrzebujących okazała nam pani Jadwiga Słowicka z Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej, albowiem ludzie starsi są często nieufni i boją się kontaktów z obcymi.
     Nasi wolontariusza pośpieszają również z pomocą swoim młodszym kolegom zarówno z gimnazjum jak i ze szkoły podstawowej udzielając im korepetycji, głownie z matematyki, fizyki i języków obcych.
     Więzy między naszymi wolontariuszami a uczniami tak się zacieśniły, że jeden z chłopców nie tylko uczył kolegę gry na gitarze, ale także pomógł finansowo w zakupie instrumentu dla niego.
     Chłopcy zaczęli coraz bardziej emocjonalnie podchodzić do swoich działań. Zaangażowali się również w pomoc dzieciom z "Ochronki Bałuckiej".
     Przygotowali oni dla dzieci imprezę bożonarodzeniową oraz kupili im drobne upominki za własne pieniądze. Pomagali również w odrabianiu lekcji i organizowaniu wolnego czasu. Przeprowadzali gry, zabawy, zajęcia sportowe, okazując wiele ciepła i serdeczności.
     I to przyniosło nam wiele satysfakcji, jak i przekonanie, że z "tą złą młodzieżą" to nie do końca tak. Klub się rozrastał, idea wolontariatu cieszyła się coraz większą popularnością. Organizowałyśmy w szkole konkursy, warsztaty i szkolenia, również we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Łodzi. Wynikiem działań były liczne plakaty, krzewiące idee wolontariatu, prezentacje na temat jego historii oraz strona www Szkolnego Klubu, a nawet gablota informująca o klubowych akcjach.
     Przedsięwzięć było coraz więcej – nawiązałyśmy współpracę z fundacją Monumentum Iudaicum Lodzense biorąc udział w kolejnej edycji akcji porządkowania starego Cmentarza Żydowskiego.
     Podsumowaniem akcji było spotkanie z przedstawicielami gminy Żydowskiej i RCW w Łodzi Przejmujące były słowa najstarszego żyjącego byłego więźnia Getta Łódzkiego, który przybył specjalnie z Izraela. Zakończenie odbyło się z udziałem lokalnej prasy, radia i telewizji. Ostatnią akcją, w jakiej do tej pory uczestniczyłyśmy była akcja "Uwolnić motyla" podczas której nasi wolontariusze opiekowali się niepełnosprawnymi.
     Zakładając Klub chciałyśmy siebie przekonać, że nasza młodzież potrafi być empatyczna i bezinteresowna, pomagać słabym i czerpać z tego satysfakcję i łamać stereotypy. Wydaje się, że działalność naszego Klubu jest tego potwierdzeniem.

Opiekunki Klubu Wolontariusza
Ewa Konieczna
Alicja Siadura

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie