Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Określamy zasady obowiązujące w naszej klasie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 22687 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Scenariusz jest propozycją zarówno dla nauczycieli, jak i wychowawców . Można go zrealizować na zajęciach w klasie.
Jest to propozycja skierowana również do nauczycieli organizujących koła zainteresowań, czy jakiekolwiek inne zajęcia grupowe.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH:

OKREŚLAMY ZASADY OBOWIĄZUJACE W NASZEJ KLASIE

OPRACOWANIE:
LUCYNA ZBRÓG
ZESPÓŁ SZKÓŁ W CZARNEM

ROK SZKOLNY 2005/2006

Kilka słów wstępu

     Scenariusz jest propozycją zarówno dla nauczycieli, jak i wychowawców . Można go zrealizować na zajęciach w klasie.
     Jest to propozycja skierowana również do nauczycieli organizujących koła zainteresowań, czy jakiekolwiek inne zajęcia grupowe.
     Ustalenie obowiązujących w grupie norm jest niezmiernie istotne dla dobrej organizacji zajęć, właściwej dyscypliny oraz poczucia bezpieczeństwa wychowanków. Wspólne wypracowanie obowiązujących na danych zajęciach zasad, daje gwarancję akceptacji ich przez dzieci. Przede wszystkim dlatego, że były one ich współtwórcami.

CELE :
Po zajęciach uczniowie powinni :
 • przestrzegać wspólnie ustalonych zasad "bycia ze sobą",
 • przełamać swoją nieśmiałość i niepewność,
 • lepiej się poznać,
METODY :
 • praca indywidualna i w małych grupach.
POMOCE DYDAKTYCZNE :
 • duże arkusze papieru,
 • markery,
 • małe samoprzylepne kartki,
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ:
 • 30 –40 minut
UCZESTNICY:
 • uczniowie klas I-III
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
 1. Przywitaj dzieci i zaproś je do wspólnego przygotowania sali do zajęć. Ustawcie krzesełka w kręgu.
 2. Zaproponuj zabawę " Ludzie do ludzi " Uczniowie dobierają się w pary . Prowadzący wydaje polecenie , które pary muszą wykonać np. "czoło do czoła ", ramię do ramienia", "ręce do rąk ", " kolano do kolana", "plecy do pleców " .Gdy pada hasło : "Ludzie do ludzi" należy szybko zmienić partnera . Osoba , która zostaje bez pary wydaje polecenia ( wg własnego pomysłu ).
ROZWINIĘCIE
 1. Rozdaj dzieciom po dwie małe kartki ( najlepiej samoprzylepne ) i poproś aby na jednej napisali co lubią w klasie, a na drugiej co im przeszkadza. (Po jednej propozycji.). Jeśli dziecko poprosi o więcej daj mu kartki. Określ kolor kartki przeznaczonej do pozytywów i kolor kartki ,na której zapiszą negatywne uwagi
 2. Określ czas wykonania polecenia ( do 5 minut ).Sam też napisz. Następnie poproś , aby uczniowie przylepili swoje kartki na przygotowanym wcześniej dużym arkuszu papieru, na którym jest napisane: TO LUBIĘ., a po lewej stronie: TO MI PRZESZKADZA. Teraz odczytaj głośno lub poproś oto dobrze czytające dziecko i od razu odnoś się do każdego zapisu. Postaraj się wciągnąć do rozmowy uczniów. Zwróć szczególną uwagę na to, co dzieciom przeszkadza.( To ćwiczenie jest punktem wyjścia do ustalenia pewnych norm , zasad ,których wszyscy będą przestrzegać!
 3. Porozmawiaj z dziećmi o tym , że w waszej klasie powinien być ustalony zbiór zasad, norm, które będą obowiązywać wszystkich uczniów naszej klasy lub ( grupy). Podkreśl że również będziesz ich przestrzegać. Zaproś dzieci do wypracowania takiego "regulaminu zachowania". Podziel ich na cztery ( pięć ) zespołów .(niech uczniowie odliczą do 4 (lub 5 )-jedynki to jedna grupa , dwójki to druga grupa itp. ) Każdej grupie daj arkusz papieru i markier. Grupy wypracowują zbiór zasad , które według nich są najważniejsze . Ty również zapisz kilka norm , które według Ciebie są istotne i ważne.
  PRZYKŁADOWE ZASADY, KTÓRE MOŻNA UMIESZCZAĆ W KONTRAKCIE, TO:
  • Mówimy sobie po imieniu ( z wyłączeniem (nauczyciela).
  • Jesteśmy wobec siebie życzliwi i serdeczni .
  • Pomagamy sobie nawzajem.
  • Nie obrażamy nikogo.
  • Nie krytykujemy się.
  • Jesteśmy aktywni na zajęciach.
 4. Gdy już wszystkie zespoły opracowały swoje zasady reprezentant grupy zawiesza arkusz na tablicy i odczytuje głośno wypracowane zasady . Od razu komentuj , jeśli znajdą się tam zasady niemożliwe do przestrzegania . Następnie podkreśl , te które są podobne i zapiszcie je na nowym arkuszu papieru z napisem : KONTRAKT KLASY. Po zakończeniu tej czynności zawieście go w klasie.
  Każdy uczeń niech podpisze kontrakt.
ZAKOŃCZENIE :
 1. Zaproś dzieci do " rundki w kole " – niech każde dziecko dokończy zdanie :
  Dzisiaj na zajęciach , było ....... .
opracowanie - Lucyna Zbróg

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie