Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zalecenia do domu dla dzieci i młodzieży z wadami postawy.

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 23375 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Artykuł zawiera zalecenia ćwiczeń domowych dla dzieci i młodzieży z wadami postawy i bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Pierwsza część zawiera tryb życia dziecka z wadą, sposób odżywiania etc.

ZALECENIA DO DOMU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z WADAMI POSTAWY I BOCZNYMI SKRZYWIENIAMI KRĘGOSŁUPA:
  1. TRYB ŻYCIA: Od 8 do 12 godzin snu. Co najmniej 1,5 godz. dziennie - spacer. Ćwiczenia korekcyjne 15 minut rano i wieczorem.
  2. SPANIE: Równy, sztywny tapczan. Mała płaska poduszka pod głowę. Niewskazane meble rozkładane.
  3. ODŻYWIANIE: Mleko 1/2 l dziennie, nabiał (dużo serów), mięso, jarzyny -zwłaszcza surówki, owoce.
  4. ODRABIANIE LEKCJI: Przy biurku lub stole prostokątnym, krzesełko z oparciem. Siedzieć na krześle głęboko, nogi oparte symetrycznie o podłogę lub podnóżek, łokcie symetrycznie na stole. Czytanie - siedząc przy biurku (podpórka pod książkę).
  5. NOSZENIE TECZKI: Do klasy V wyłącznie tornister - uregulowane szelki. Niedopuszczalne noszenie ciężkich toreb na ramieniu.
  6. CHODZENIE I STANIE: Brzuch wciągnięty, pośladki lekko napięte, klatka piersiowa lekko wysunięta do przodu, szyja wyprostowana, obciążenie symetryczne rozłożone na obie nogi.
  7. SPORT: Dziecko do zakończenia okresu dojrzewania nie powinno uprawiać sportów wyczynowych.
  8. WSKAZANE ĆWICZENIA: Edukacja posturalna. Symetryczne, wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu i pośladków oraz kształtujące klatkę piersiową. Na przerwach i po odrobieniu lekcji zabawy ruchowe na powietrzu.
  9. ZALECANE SPORTY: Pływanie stylem klasycznym, siatkówka, rower (przy zachowaniu właściwej postawy), gry i zabawy symetryczne.
  10. PRZECIWWSKAZANIA: Piłka nożna, zapasy, ćwiczenia siłowe - wyczynowo.
W OKRESIE DOJRZEWANIA U DZIEWCZĄT NIEWSKAZANE: skoki, biegi, ćwiczenia akrobatyczne.

ZESTAW ĆWICZEŃ DOMOWYCH
WADA DZIECKA: odstające łopatki (początki hiperkifozy piersiowej)
I. Zestaw ćwiczeń - około 30 minut
Ćwiczenia oddechowe
  1. P.w. - Leżenie na plecach nogi ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Stopy oparte na podłożu, ramiona wzdłuż tułowia. Ruch: Głęboki wdech przez nos, powolny wydech ustami, z syczeniem - 3 razy.
  2. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Głęboki wdech nosem, z równoczesnym przeniesieniem ramion przodem w górę, powolny wydech ustami, ramiona w dół - 3 razy.
  3. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Głęboki wdech przez nos, ręce wzdłuż tułowia, powolny wydech ustami, z jednoczesnym podciągnięciem kolan do brzucha - 3 razy.
Ćwiczenia mięśni grzbietu
  1. P.w. - Leżenie na brzuchu, ręce splecione na pośladkach, nogi wyprostowane i złączone, czoło oparte na podłożu. Ruch: Ściąganie łopatek -4-5 razy.
  2. P.w. - Jak wyżej, ręce splecione na karku. Ruch: Unoszenie łokci w górę, czoło dotyka podłoża -4-5 razy.
  3. P.w. - Jak wyżej, ramiona w bok. Ruch: Wymachy ramion w tył, czoło na podłożu - 4 -5 razy.
  4. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Uniesienie tułowia, głowy i ramion w górę, uderzenie 2 - krotne dłońmi o podłoże z boku, przeniesienie ramion bokiem w górę i 2 - krotne klaśnięcie dłońmi nad podłożem 4-5 razy
  5. P.w. -Jak wyżej. Ruch: Uniesienie tułowia, głowy i ramion w górę i krążenie ramion w tył - 4 - 5 razy.
  6. P.w. - Jak wyżej, ramiona w przód, w dłoniach piłka. Ruch: Chwyt piłki przy wyprostowanych ramionach i uniesienie jej w górę. Czoło dotyka podłoża - 4 - 5 razy.
  7. P.w. - Jak wyżej, ramiona w przód, czoło dotyka podłoża, piłka w dłoniach. Ruch: Wyrzut piłki w przód z jednoczesnym uniesieniem głowy i tułowia w górę -4-5 razy.
  8. P.w. - Jak wyżej, ramiona wzdłuż tułowia. Ruch: Uniesienie głowy i tułowia w górę, broda przyciągnięta do klatki piersiowej - 4-5 razy.
  9. P.w. - Jak wyżej, ramiona w przód, czoło na podłożu. Ruch: Uniesienie głowy w górę, broda przyciągnięta do klatki piersiowej, ramiona zataczają koła na zewnątrz - 4 - 5 razy.
  10. P.w. - Jak wyżej, w dłoniach woreczki. Ruch: Jak wyżej - 4 - 5 razy.
ćwiczenia mięśni brzucha
  1. P.w. - Leżenie na plecach, ramiona wzdłuż tułowia, nogi ugięte w stawach kolanowych i biodrowych, stopy oparte na podłożu. Ruch; Wciąganie i uwypuklanie brzucha („duży i mały brzuch”) -5-8 razy.
  2. P. w.-Jak wyżej. Ruch: Równoczesne przyciąganie kolan do brzucha - 5 - 8 razy.
  3. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Unoszenie głowy i ramion w przód - przejście do siadu prostego podpartego -5-8 razy.
  4. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Naśladowanie jazdy na rowerze (biodra przylegają do podłoża) -5-8 razy.
  5. P.w. Jak wyżej. Ruch: Przyciąganie kolan do brzuchata następnie prostowanie i zginanie kończyn dolnych w stawach kolanowych -5-8 razy.
  6. P.w. - Jak wyżej, lewa noga wyprostowana w stawie kolanowym i uniesiona w górę. Ruch: Krążenie lewą nogą na zewnątrz, to samo prawą - 5 - 8 razy.
  7. P.w. - Jak wyżej, obie nogi wyprostowane i uniesione w górę w lekkim rozkroku. Ruch: Równoczesne krążenie obu nóg na zewnątrz - 5 - 8 razy.
  8. P.w. - Jak wyżej, ramiona wzdłuż tułowia, nogi ugięte w stawach kolanowych i biodrowych, stopy oparte na podłożu, w dłoniach szarfa. Ruch: Przejście do siadu, założenie szarfy na stopy, przeciąganie jej wzdłuż tułowia z równoczesnym przejściem do leżenia na plecach i wyprostem ramion wraz z szarfą w górę - 5 - 8 razy.
  9. P.w. - Jak wyżej, ramiona wzdłuż tułowia, nogi zgięte w stawach kolanowych i biodro¬wych, stopy na podłożu, przytrzymywane przez współćwiczącego. Ruch: Przejście do siadu (tułów wyprostowany), głowa uniesiona - 5 - 8 razy.
  10. P.w. - Leżenie tyłem (na plecach), woreczek w stopach. Ruch: Przenoszenie woreczka w stopach za głowę i z powrotem do leżenia, (leżenie przewrotne) -5-8 razy.
Ćwiczenia oddechowe
  1. P.w. - Stanie lub pozycja siedząca Ruch: Dmuchanie do naczynia z wodą przez wężyk gumowy (słomkę) - 3 razy.
  2. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Dmuchanie zabawek pływających po wodzie - 3 razy.
  3. P.w. - Siad na krześle, ramiona wzdłuż tułowia. Ruch: Głęboki wdech przez nos z uniesieniem ramion przodem w górę, wydech przez usta z równoczesnym skłonem tułowia w przód - 3 razy
Ćwiczenia mięśni pośladkowych
  1. P.w.- Leżenie na brzuchu, ręce wzdłuż tułowia, czoło na podłożu, nogi wyprostowane i złączone (woreczek od brzuchem). Ruch: Ściąganie pośladków - 5 razy.
  2. P.w. - Jak wyżej, nogi ugięte w stawach kolanowych. Ruch: Naprzemienne unoszenie kończyn dolnych - 5 razy.
  3. P.w. - Jak wyżej, nogi wyprostowane w stawach kolanowych, Ruch: Równoczesne unoszenie wyprostowanych nóg w górę - 5 razy.
  4. P.w. -Jak wyżej. Ruch: Przesunięcie równoczesne obu kończyn dolnych po podłożu w bok, uniesienie ich w górę, wytrzymanie, a następnie powrót do pozycji wyjściowej - 5 razy.
  5. P.w. - Jak wyżej, taśma gumowa na wysokości kostek. Ruch: Rozciąganie taśmy gumowej na boki ruchem odwodzenia po podłożu - 5 razy.
Ćwiczenia wzmacniające obręcz barkową i ramiona
  1. P.w. - Siad na krześle, dłonie oparte na barkach. Ruch: Obszerne krążenie ramion w tył - 10 razy.
  2. P.w. - Jak wyżej, ramiona w bok. Ruch: Wyrzuty wyprostowanych ramion w tył - 10 razy.
  3. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Krążenie ramion w tył - 10 razy.
  4. P.w. - Jak wyżej, ramiona wzdłuż tułowia. Ruch: Naprzemienne wymachy ramion przodem w gorę - 10 razy.
  5. P.w. - Jak wyżej, ramiona w przód, w dłoniach laska (kij). Ruch: Unoszenie ramion przodem w górę wraz z laską - 10 razy.
  6. P.w. - Jak wyżej, ramiona wyprostowane w górze z laską. Ruch: Zakładanie laski na plecy z równoczesnym ściąganiem łopatek - 10 razy.
Ćwiczenia oddechowe - powtórzyć pierwszy zestaw.
Ćwiczenia przeciw płaskostopiu
  1. P.w. - Stanie. Ruch: Chodzenie na palcach i piętach.
  2. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Chód z wysokim unoszeniem kolan i równoczesnym zginaniem palców.
  3. P.w. -Siad na krześle, stopy dotykają podłogi. Ruch: Ściąganie kocyka palcami nóg w harmonijkę, zginanie palców, pięty dotykają podłoża.
  4. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Zginamy palce, przesuwamy stopę do przodu, nie odrywając pięt i powrót tą samą drogą do pozycji wyjściowej.
  5. P.w. - Siad na krzesełku. Ruch: Pisanie lub rysowanie na papierze ołówkiem przytrzymywanym między I i II palcem stopy.
  6. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Układanie klocków stopą.
  7. P.w. - Dowolna. Ruch: Podnoszenie z ziemi woreczka z grochem palcami lewej stopy i przekładanie go do prawej z wyraźnym odwróceniem stopy. To samo drugą stopą.
Ćwiczenia wyrabiające odruch przyjmowania prawidłowej postawy
  1. P.w. - Stanie przodem przed lustrem. Ruch: Samokontrola - głowa i szyja wyciągnięte w górę, barki opuszczone i cofnięte w tył, łopatki i pośladki ściągnięte, brzuch wciągnięty.
  2. P.w. - Stanie przodem przed ścianą. Ruch: Jak wyżej, z zamkniętymi oczami, krok w tył - utrzymanie prawidłowej postawy, kontrola - otwarcie oczu.
  3. P.w. - Stanie (prawidłowa postawa). Ruch: Utrwalanie nawyku prawidłowej postawy przez podnoszenie przedmiotów z ziemi z przysiadu.
WADA DZIECKA: kurza klatka piersiowa
Podstawowymi ćwiczeniami są ćwiczenia oddechowe.
Ćwiczenia w leżeniu
  1. P.w. - Leżenie tyłem (na plecach), ramiona wzdłuż tułowia. Ruch: Ugięcie kolan i przyciągnięcie ich do klatki piersiowej z wdechem przez nos, powrót do pozycji wyjściowej z równoczesnym wydechem ustami - 6 razy.
  2. P.w. - Leżenie tyłem, ramiona skurcz. Ruch: Przy wdechu unieść łokcie w górę, przy wydechu łokcie w dół - 6 razy.
  3. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Leżenie tyłem - wdech, przejście do siadu skulnego - wydech - 6 razy.
  4. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Leżenie tyłem - wdech, siad prosty równoważny, wydech - powrót do leżenia - 6 razy.
  5. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Leżenie tyłem, ramiona w bok - wdech - uniesienie nóg w górę, wydech powrót do leżenia - 6 razy.
  6. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Jak wyżej, wykonaj ćwiczenia z różną pracą ramion i nóg, a także z przyborami - 6 razy.
Ćwiczenia w siadach i klękach
  1. P.w. - Siad ugięty podparty. Ruch: Siad ugięty podparty - wdech - siad skulny z chwytem za kolana - wydech - 8 razy.
  2. P.w. - Siad prosty. Ruch: Siad prosty ramiona w górę zewnątrz - wdech, skłon w przód, ramiona w dół, w tył -wydech - 8 razy.
  3. P.w. - Siad skrzyżny. Ruch: Siad skrzyżny, ramiona w bok - wdech, ramiona na kolanach, skłon w przód – wydech - 8 razy.
  4. P.w. - Klęk prosty. Ruch: Klęk prosty, ramiona w górę zewnątrz - wdech, siad klęczny, ramiona wzdłuż tułowia- wydech - 8 razy.
  5. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Krążenie ramion przodem w górę z równoczesnym wdechem, opuszczamy ramiona bokiem w dół z równoczesnym przejściem do siadu klęcznego i wydech - 8 razy.
ćwiczenia w staniu
  1. P.w. - Stanie w rozkroku. Ruch: Stojąc w rozkroku ramiona w dół - wdech, skłon w przód, ramiona luźno w dół -wydech - 6 razy.
  2. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Przy wyproście i wdechu odrzut ramion w bok, w górę, ramiona skurczone itp., przy wdechu i skłonie chwyt za kostki nóg, ramiona skrzyżnie w dole, położenie woreczka na ziemi itp.
  3. P.w. - Rozkrok, ramiona na biodrach. Ruch: Krążenie tułowia w prawo i w lewo z równoczesnym wykonywaniem wdechów i wydechów.
  4. P.w. - Postawa zasadnicza. Ruch: Ramiona w górę zewnątrz - wdech, przysiad podparty skulny wydech.
PONADTO WSKAZANE SĄ ZABAWY Z DMUCHANIEM NP. PIÓRKA, WATY CZY PIŁECZKI PING - PONGOWEJ, A TAKŻE WYDECHY DO WODY.

WADA DZIECKA: - plecy okrągło-wklęsłe
KAŻDE ĆWICZENIE POWTÓRZ 10 RAZY
  1. Ćw.1. P.w. - Siad klęczny, dłonie na udach z laską. Ruch: Wyprost ramion w górę i założenie laski na plecy (na łopatki), przejście do "ukłonu japońskiego" z laską na piecach, łokcie blisko tułowia, wytrzymać. Powrót do pozycji wyjściowej.
  2. Ćw.2. P.w.- Siad klęczny przy drabince (krzesło, taboret - stabilne). Ruch: Przejście do klęku z chwytem za szczebel i rytmiczne pogłębianie opadu tułowia w przód, dłonie do środka, łokcie na zewnątrz.
  3. Ćw.3. P.w. - Leżenie tyłem, ramiona ugięte w łokciach pod kątem prostym, nogi ugięte w kolanach. Ruch: Podciąganie kolan do klatki piersiowej i wyprosi nóg bez dotykania podłogi.
  4. Ćw.4. P.w.- Leżenie tyłem, ramiona splecione na karku, łokcie przywarte do podłoża, nogi ugięte w kolanach. Ruch: "Rowerek" z dociąganiem kolan do klatki piersiowej.
  5. Ćw.5. P.w. - Siad ugięty, stopy stabilne (podtrzymywane przez rodzica lub zaczepione o mebel). Ruch: Wymachy ramion zgiętych w tył (do ściągnięcia łopatek), w lekkim opadzie tułowia w przód.
  6. Ćw.6. P.w. - Leżenie przodem, zrolowany koc pod brzuchem, czoło oparte na podłożu, nogi wyprostowane. Ruch: Jednoczesne ściąganie łopatek z ramionami splecionymi na pośladkach i napinanie mięśni pośladkowych.
  7. Ćw.7. P.w. - Leżenie przodem na stole z chwytem za brzegi stołu, łokcie na zewnątrz, do wysokości kolców biodrowych, zrolowany koc pod brzuchem, nogi swobodnie zwisają w dół. Ruch: Nożyce nogami pionowe i poziome - na zmianę.
  8. Ćw.8 .P.w. - Jak wyżej, pitka w stopach, kocyk pod brzuchem. Ruch: Unoszenie nóg z piłką w górę, tylko do wysokości stołu.
  9. Ćw.9. P.w. - Leżenie tyłem, obciążenie na brzuchu (poduszka, książka) cały kręgosłup przywarty do podłoża, ramiona za głową wyprostowane, nogi skulnie. Ruch: Unoszenie głowy i klatki piersiowej do pionu, ramiona w „skrzydełka”.
  10. Ćw.10. P.w. - Stanie przy ścianie, cały tułów przywarty, brzuch wciągnięty, łopatki ściągnięte, głowa prosto, pośladki napięte. Ruch: Wytrzymanie pozycji skorygowanej przy ścianie i po odejściu od ściany. Kontrola sylwetki przed lustrem.
PAMIĘTAJ O ODDYCHANIU !
ZALECENIA:
  1. Stosować ćwiczenia elongacyjne (wyciąganie, wydłużanie kręgosłupa -w leżeniach, zwisach).
  2. Stosować ćwiczenia oddechowe i kształtujące odruch prawidłowej postawy ciała.
  3. Pływanie, jazda na rowerze, pozycje klęczne.
PRZECIWWSKAZANIA: Unikać pozycji lordozujących - wypychanie brzucha (mostki) i kifotyzujących (garbienie się, krążenie ramion w przód, skłony w przód zastępować opadami).

WADA KOŃCZYN DOLNYCH - płaskostopie
  1. Ćw.1. Chodzenie na palcach, piętach, zewnętrznych krawędziach stóp. Wykonuj ćwiczenie z podkurczonymi palcami - 3 min.
  2. Ćw. 2. Zbieranie palcami stóp drobnych przedmiotów np. małe zabawki, kamyczki, kasztany, klocki, patyczki w pozycji siedzącej- 5 min. Ćwiczy prawa i lewa stopa.
  3. Ćw. 3. Siedząc na stołeczku i dotykając stopami podłogi, zwijaj palcami stóp w harmonijkę kocyk (szmatkę, chustkę). Ćwiczenie wykonuj bez odrywania pięt od podłoża - 3 min.
  4. Ćw. 4. Siedząc na stołeczku, włóż ołówek między I i II palec stopy i rysuj nim na papierze. Ćwicz prawą i lewą stopą - 1 min.
  5. Ćw. 5. Leżąc (na plecach) bij brawo stopami, a następnie tak złączone palce przenieś za głowę i z powrotem -5-10 razy.
  6. Ćw. 6. Usiądź na kocyku, palcami stopy chwyć leżącą chusteczkę lub wstążkę i połóż się na plecach, a następnie machaj wstążką jak chorągiewką. Ćwicz lewą i prawą stopą na zmianę - l min.
  7. Ćw. 7. Usiądź na kocyku. Na jedną stopę włóż luźną skarpetę (najlepiej wełnianą), podeprzyj się rękoma z tyłu. Staraj się drugą stopą - palcami - zdjąć skarpetkę. Ćwicz na zmianę lewą i prawą nogą - 1 min.
  8. Ćw. 8. W pozycji siedzącej na krześle tocz matą gumową piłeczką na przemian lewą i prawą stopą - 7 min.
  9. Ćw. 9. Przechodź po kiju (od szczotki) leżącym na podłodze i obejmuj palcami stóp kij -(bokiem, stopa przy stopie) - l min.
  10. Ćw. 10. Udawaj chód gąsienicy. Poprzez podkurczenie i prostowanie palców - posuwanie się do przodu (bez odrywania stóp od podłoża), -1 min.
ĆWICZ BOSO ! TRZYMAJ SIĘ PROSTO !!!
ZALECENIA: Bieganie boso po nierównym, elastycznym podłożu (las, łąka), a także po gorącym suchym piasku i żwirze. Codzienne mycie i masowanie stóp. Noszenie odpowiedniego obuwia. Jazda na rowerze ze stopami dostającymi pedałów dosiężnie. Codzienne ćwiczenia -wzmacniające mięśnie stóp - zestaw ćwiczeń przecie płaskiej stopie.
PRZECIWWSKAZANIA: Długotrwale stanie we wszystkich sytuacjach i okolicznoś¬ciach życiowych, stanie w „bezruchu”, skoki i zeskoki na twarde podłoże (np. skoki przez, skakankę, gumę na betonie). Ciasne obuwie, zbyt wysoki lub płaski obcas. Chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp.

WADA DZIECKA - plecy okrągłe (hiperkifoza piersiowa)
  1. Ćw. 1. P.w. - Leżenie przodem (na brzuchu) nogi złączone, dłonie pod brodą. Ruch: Unieść tułów do góry, dłonie zwinięte w pięści przy barkach, broda ściągnięta do klatki piersiowej - wdech i powrót do pozycji wyjściowej - wydech - 10 razy.
  2. Ćw. 2. P.w. - Jak wyżej, nogi ustabilizowane, laska w dłoniach. Ruch: Rytmiczne wyrzucanie ramion w przód, następnie przekładanie laski przez łopatki-10 razy.
  3. Ćw. 3. P.w. - Jak wyżej, woreczki w rękach. Ruch: Przenoszenie prostych ramion w przód, bokiem w tył, ze ściągnięciem łopatek- 10 razy.
  4. Ćw. 4. P.w. - Jak wyżej, woreczki w rękach. Ruch: Ramiona w przód, w bok, przyciągnąć ramiona w skurczu pionowym do barków i powrót do pozycji wyjściowej - 2x10 powtórzeń.
  5. Ćw. 5. P.w. - Leżenie tyłem (na plecach), nogi ugięte w kolanach, ustabilizowane, laska w rękach. Ruch: Unieść się do siadu, z wyciągnięciem rąk do pionu (plecy proste), przełożyć laskę przez łopatki, lekki opad tułowia w tył do kąta 60 - wytrzymanie 6 sekund (6 długich wydechów). Przejście do leżenia i przeniesienie rąk z laską w kierunku bioder - 10 razy.
  6. Ćw. 6. P.w. – „Ukłon japoński”. Ruch: Unoszenie prostych ramion z laską do góry. Brzuch przywarty do kolan, stabilizacja kręgosłupa - 15 razy.
  7. Ćw. 7. P.w. - Leżenie tyłem, dłonie splecione na karku, koc zwinięty i umieszczony między łopatkami. Ruch: Nogi wykonują na przemian ruchy rowerka i nożyce pionowe - 2x1 min. W razie potrzeby - stabilizacja łokci.
  8. Ćw. 8. P.w. - Siad skrzyżny. Ruch: Odmachy ramion w tył, w górę, w skos (z laską) - 2x15 powtórzeń.
  9. Ćw. 9. P.w. - Leżenie tyłem, dłonie splecione na karku, łokcie przywarte do podłoża, nogi ugięte w kolanach, kocyk między łopatkami. Ruch: Głęboki wdech - długi wydech z równoczesnym wyprostem nóg do pionu - 10 razy.
  10. Ćw. 10. P.w. - Ćwiczenie prawidłowej postawy. Nogi i tułów przywarte do ściany, brzuch wciągnięty, barki lekko cofnięte, głowa prosto, ramiona swobodnie wzdłuż tułowia - kilka głębokich oddechów.
ZALECENIA: Oglądanie programu telewizyjnego (TV) przez około 30 minut z laską trzymaną na plecach. Słuchanie radia lub muzyki w pozycji leżącej na plecach z ramionami ułożonymi w „świecznik”, nogi ugięte skulnie. Przy odrabianiu lekcji stoi lub biurko nie za niskie, dobre podparcie odcinka lędźwiowego i piersiowego dolnego o oparcie krzesła. Pozycja leząc przodem na tapczanie z książką opartą skośnie na podłodze (łokcie przy tułowiu, skurcz przy barkach). Ćwiczenia wyprostne i symetryczne, zwisy, ćwiczenia elongacyjne.
PRZECIWWSKAZANIA: Nadmiar skłonów w przód , które zastępować można opadem tułowia, ramiona w tył. Podpory przodem o ramionach wyprostowanych zastępować podporami o ramionach ugiętych w stawach łokciowych i nadgarstkach. Unikać krążeń ramion w przód. Unikać zbyt długotrwałych pozycji z ramionami wprzód

WADA DZIECKA - skolioza
  1. Ćw. 1 .P.w. - Leżenie tyłem (na plecach) nogi proste ręce splecione na karku, łokcie na podłożu. Ruch:
    1. Przyciągnięcie obydwu kolan do klatki piersiowej.
    2. Wyprost nóg na podłożu 3x10 powtórzeń.
  2. Ćw. 2. P. w. - jak wyżej. Ruch:
    1. Przyciągnięcie obydwu kolan do klatki piersiowej.
    2. Wyprost nóg w górę.
    3. Zgięcie nóg w kolanach z postawieniem na podłożu.
    4. Powrót do pozycji wyjściowej - 3x10 powtórzeń.
  3. Ćw. 3. P.w. - Leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, ręce splecione na karku, łokcie na podłożu. Ruch:
    1. Wyprost nóg w górę.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 10 razy.
    Ćw. 4.P.W. - Jak wyżej. Ruch: Złączonymi nogami rowerek do przodu - 10 razy.
  4. Ćw. 5. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Wyprost nóg w górę, nożyce pionowe - 20 razy.
  5. Ćw. 6. P.w. - Jak wyżej. Ruch: Wyprost nóg w górę, nożyce poziome - 20 razy.
  6. Ćw. 7. P.w. - Leżenie przodem na brzuchu, koc złożony w wałek pod brzuchem, nogi wyprostowane, stopy złączone, ręce splecione na karku, łokcie do góry. Ruch:
    1. Unieść głowę i tułów nad podłoże, wytrzymać - 5 sekund.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 10 razy.
  7. Ćw. 8. P.w. - Jak wyżej, ramiona wyprostowane w przód, dłonie leżą jedna na drugiej. Ruch:
    1. Unieść ramiona, głowę i tułów nad podłoże, wytrzymać - 10 sekund.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 10 razy.
  8. Ćw. 9. P.w. - Jak wyżej, ramiona z woreczkami wyprostowane. Ruch:
    1. Unieść ramiona z woreczkami, głowę i tułów nad podłoże, wytrzymać - 5 sekund.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 10 razy.
    Ćw. 10. P.w. - Jak wyżej. Ruch:
    1. Jak wyżej, rękami nożyce poziome.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 10 razy.
    Ćw. 11. P.w. -jak wyżej. Ruch:
    1. Jak wyżej rękami nożyce pionowe.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 10 razy
    Ćw. 12. P.w. - Jak wyżej. Ruch:
    1. Jak wyżej, jednoczesne nożyce pionowe rękami i nogami.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 10 razy.
    Ćw. 13. P.w. - Jak wyżej, ramiona z woreczkami odwiedzione w bok, Ruch:
    1. Jak wyżej, krążenie ramion z woreczkami do tyłu.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 2x10 powtórzeń.
  9. Ćw. 14. P.w. - Jak wyżej, ramiona z laską wyprostowane. Ruch:
    1. Unieść ramiona z laską, głowę i tułów nad podłogę.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 3x10 powtórzeń.
  10. Ćw. 15. P.w. - Leżenie przodem, koc złożony w wałek pod brzuchem, nogi wyprostowane, stopy złączone, ramiona wzdłuż tułowia, laska nad pośladkami (chwyt laski od dołu). Ruch:
    1. Unieść laskę nad pośladki i jednocześnie głowę oraz tułów nad podłoże, wytrzymać 5 sek.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 10 razy.
  11. Ćw. 16. P.w. - Leżenie przodem, dłonie splecione pod brodą. Ruch:
    1. Nożyce pionowe nogami.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 2x10 powtórzeń.
  12. Ćw. 17. P.w. - Jak wyżej, ramiona wyprostowane, dłonie leżą jedna na drugiej, głowa schowana między ramionami. Ruch:
    1. Jednoczesne unoszenie ramion, głowy, tułowia i prostych nóg nad podłoże wytrzymać 6 sekund.
    2. Powrót do pozycji wyściowej - 10 razy
  13. Ćw. 18. P.w. - Jak wyżej, ramiona z woreczkami nad pośladkami, broda przyciągnięta do klatki piersiowej. Ruch:
    1. Jednoczesne uniesienie ramion z woreczkami nad pośladki, głowy i tułowia nad podłoże, ramiona nożyce poziome.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej -3x10 powtórzeń.
  14. Ćw.19. P.w. - Siad na piętach (siad klęczny), ramiona z woreczkami wzdłuż tułowia, plecy proste, łopatki ściągnięte. Ruch:
    1. Przenieść proste ramiona z woreczkami bokiem w górę.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 2x10 powtórzeń.
  15. Ćw. 20. P.w. - Jak wyżej, ramiona odwiedzione w bok do poziomu. Ruch:
    1. Zataczanie ramionami z woreczkami kółek do tyłu.
    2. Powrót do pozycji wyjściowej - 3x10 powtórzeń.
KOREKTA POSTAWY PRZED LUSTREM
ZALECENIA: Pływanie, jazda na nartach, jazda na rowerze, łucznictwo, ćwiczenia symetryczne, zwisy, noszenie tornistra (plecaka). Zestawy ćwiczeń domowych według instruktażu nauczyciela.
PRZECIWWSKAZANIA: Skoki, dźwigania, przewroty wprzód, nadmiar skłonów w przód.

Opracowanie:
Janusz Zarębski
nauczyciel wychowania fizycznego
Gimnazjum w Tyszowcach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie