Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czy wierzymy w tego samego Boga?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1066 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Rozważania na temat relacji między chrześcijanami a Żydami należałoby zacząć od Deklaracji soborowej o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich NOSTRA AETATE.

Halina Orwat

Czy wierzymy w tego samego Boga?

     Rozważania na temat relacji między chrześcijanami a Żydami należałoby zacząć od Deklaracji soborowej o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich NOSTRA AETATE. Konkretnie chodzi o słowa: "Zgłębiając tajemnicę Kościoła, ten święty sobór pamięta o więzi, jaką został duchowo złączony lud Nowego Przymierza z potomstwem Abrahama. Skoro więc chrześcijanie i Żydzi mają wspólne tak wielkie duchowe dziedzictwo, ten Święty Sobór pragnie poprzeć i zaleca wzajemne poznawanie się i odnoszenie z szacunkiem. Osiąga się je zwłaszcza poprzez studia biblijne i teologiczne oraz braterskie rozmowy". Z tej wypowiedzi wnioskujemy, że chrześcijanie i Żydzi mają wspólne duchowe dziedzictwo wiary. To Bogu możemy dziękować za to pojednanie polsko-żydowskie, które stale ma się rozszerzać przez różne spotkania, sympozja, sesje czy konferencje. Mimo tego nie możemy uważać, że wszystko mamy wspólne, ponieważ wtedy nie nazywali byśmy się chrześcijanami i Żydami. Ale różnice, które istnieją wcale nie muszą dzielić. Powinniśmy skupiać się nad tym co nas łączy. Oczywiście między chrześcijanami i Żydami panuje pewna asymetria, bo chrześcijanin musi przyjąć całą "wiarę żydowską", cały Stary Testament, nie stając się tym samym Żydem, gdy Żyd przyjmując całą wiarę chrześcijańską, musiałby stać się chrześcijaninem.
     Jan Paweł II jako pierwszy po świętym Piotrze przekroczył próg synagogi i powiedział: "Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś, co do naszej religii należy od wewnątrz. Z religią żydowską łączy nas więź, której nie posiadamy z żadną inną religią". Korzenie chrześcijan i Żydów są wspólne, ale drzewa, które z tych korzeni wyrosły, nie są już takie same. My, chrześcijanie, wyznajemy pokornie, radośnie i stanowczo, Jezusa Chrystusa jako jedynego Pośrednika pomiędzy Bogiem a człowiekiem, jako Mesjasza, Syna Bożego i Zbawiciela całego świata, wszystkich ludzi. Zapewne chrześcijan i Żydów łączy osoba Boga, Przynależność do jedynego ludu Bożego, następnie Przymierze, Pismo Święte, osoba Jezusa wspólna nadzieja mesjańska oraz liturgia. Tutaj liturgia chrześcijańska bardzo wiele zawdzięcza liturgii żydowskiej.
     Odpowiadając na pytanie, które jest tytułem tej pracy : "Czy wierzymy w tego samego Boga?’’ Odpowiedź jest pewna i nikt nie powinien w to wątpić, że Żydzi i chrześcijanie wierzą w tego samego Boga-Boga Jezusa z Nazaretu. Jest Jeden i ten sam Bóg, Bóg Żydów i chrześcijan. Bardzo ważny dla judaizmu jest monoteizm, wiara w Jednego Jedynego Boga-z tego monoteizmu rodzi się cała etyka. Jest to Bóg, który jest miłosierny, który stworzył niebo i ziemię, Błogosławiony, żyjący na wieki, w którego wierzą żydzi i chrześcijanie bo objawił się im, przemówił do nich, okazał im swoją niezmierzoną miłość, którą okazuje nadal. Jest to Bóg Abrahama, Mojżesza i proroków jest Ojcem Jezusa Chrystusa. To Jezus Chrystus przedstawia nam, potwierdza i przybliża jedność, miłość, bliskość Boga Izraela. Jest Bogiem bardzo bliskim, który cierpi ze swoim prześladowanym ludem.
     Dla Żydów i chrześcijan bardzo ważne są spotkania w wierze. Są one ważne dla wspólnego świadectwa i działania w świecie. Według Jana Pawła II wiara powinna prowadzić nas chrześcijan i Żydów, do dawania Bogu wspólnego świadectwa i do wspólnego zaangażowania na rzecz pokoju, sprawiedliwości. Ta wspólnota wiary chrześcijan i Żydów jest ważna także dla wspólnego poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania, które rodzi współczesność. I tutaj sięgając do Talmudu można zilustrować tą prawdę, że chrześcijanie i Żydzi wierzą w tego samego-jednego jedynego-Boga. Jeden jedyny Bóg jest Bogiem sprawiedliwym, ale Jego sprawiedliwość oznacza zbawienie i miłosierdzie. W takiego Boga wierzą i Żydzi i chrześcijanie.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie