Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dzień Patrona Szkoły - Emilii Plater

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3216 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Na holu szkolnym, przed obrazem Patronki, uczniowie pełnili wartę honorową. Po akademii odbyły się na boisku szkolnym pokazy walk rycerskich, przedstawione przez Bractwo Rycerskie Ziemi Piotrkowskiej. Na akademię przybyli zaproszeni goście.

Dzień Patrona Szkoły - Emilii Plater

W dniu 29 listopada 2002 w rocznicę wybuchu powstania 1830 roku w Szkole Podstawowej Nr 8 w Piotrkowie Trybunalskim nauczycielki Ewa Napora i Renata Fontowicz zorganizowały Dzień Patrona Szkoły - Emilii Plater. W ramach uroczystości uczniowie klasy VIa przedstawili montaż słowno - muzyczny o życiu i działalności Emilii Plater. Na holu szkolnym, przed obrazem Patronki, uczniowie pełnili wartę honorową. Po akademii odbyły się na boisku szkolnym pokazy walk rycerskich, przedstawione przez Bractwo Rycerskie Ziemi Piotrkowskiej. Na akademię przybyli zaproszeni goście.
Przebieg wydarzeń zarejestrowała lokalna telewizja.

Obchody Dnia Patrona Szkoły poprzedziły długotrwałe przygotowania. Najpierw zostały odszukane informacje o szkole, które znajdują się w piotrkowskim archiwum. Szkoła Podstawowa Nr 8 jest jedną z najstarszych placówek w mieście, która nadal mieści się w tym samym budynku od początku swojej działalności. Nasza szkoła była jedną z 12 szkół elementarnych w Piotrkowie Trybunalskim w 1914 r. Na początku grudnia 1914 r. wszystkie szkoły elementarne zaprzestały swojej działalności w Piotrkowie Trybunalskim w związku z trudną sytuacją, brak opału, brak pieniędzy na pensje dla nauczycieli. Zarząd Magistratu Miasta Piotrkowa 13 kwietnia 1915 r. zakazał używania języka rosyjskiego jako urzędowego i od tej pory używano w szkołach języka polskiego albo niemieckiego lub obu języków jednocześnie. Konferencja Kierowników Szkół Ludowych Miejskich (elementarnych), która odbyła się 30 grudnia 1915 r . uchwaliła wprowadzenie patrona dla każdej szkoły. Magistrat wydał polecenie, aby w ciągu czternastu dni każda szkoła była zaopatrzona w tablice z pełną nazwą szkoły z pominięciem dawnej numeracji. Tablica naszej szkoły mogła wyglądać następująco: Szkoła Elementarna w Piotrkowie Trybunalskim im. Emilii Plater. Ustawa obowiązywała od 1 stycznia 1916 r. W dokumentach do wybuchu II wojny światowej posłu-giwano się patronem szkoły , nie używano numeracji szkół. Wykorzystując zasoby Internetu, zebrałyśmy informacje o życiu i działalności Emilii Plater, o sytuacji naszego państwa i nastrojach panujących wówczas wśród Polaków. Odszukałyśmy wspomnienia J. Staszwicza i innych przyjaciół Emilii o niej. Po zgromadzeniu utworów literackich: wiersz o okoliczności wejścia w szeregi walczących panien Emilii Platerówny i Marii Raszanowiczówny autorstwa Konstantego Gaszyńskiego, wiersz Odyńca - słowa Emilii Plater zwrócone do Franciszka Mickiewicza, Śmierć pułkownika Adama Mickiewicza, napisałyśmy scenariusz montażu słowno- muzycznego o Naszej Patronce. Tło muzyczne akademii stanowiła muzyka Fryderyka Chopina. Niezbędne nagranie odgłosów dzwonów kościelnych uzyskałyśmy w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Wykorzystując umiejętności technologii komputerowej wybrane fragmenty utworów muzycznych zostały zapisane na jednej płycie CD.
Następnie zaprojektowałyśmy dekorację. Wypożyczyłyśmy siatkę maskującą z Komendy Państwowej Straży Pożarnej, Wykonałyśmy portret Emilii Plater oraz szkic przedstawiający czapkę żołnierską i szablę z tamtych czasów w węglu. Zrobiłyśmy więżę kościelną i fragment murów kościelnych z tapety. Zgromadziłyśmy sztuczne choinki, duże gałęzie, drewno i inne rekwizyty, które pomogły stworzyć las, ognisko i kościół. Aktorzy byli przebrani za partyzantów, główna postać - Emilia Plater, miała na sobie powstańczy mundur.
Organizując Dzień Patrona zrealizowałyśmy cel, jaki przyjęłyśmy w ramach rozwoju zawodowego, a mianowicie podejmowanie działań promujących możliwości naszej placówki w środowisku lokalnym, w lokalnych mediach; co jest zgodne ze strategią rozwoju szkoły, w której pracujmy.. Jak na prawdziwych urodzinach nie zabrakło tortu z napisem „Urodziny Emilii Plater”. Po inscenizacji odbył się quiz dotyczący życia i działalności Emilii Plater. Uczniom, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania został nadany tytuł „Uważnego szkol-nego słuchacza”.
W czasie stażu podejmujmy działania, które powodują, że nasza szkoła staje się atrakcyjną placówką wychowawczą. Zorganizowanie Dnia Patrona wpłynęło na prawidłowy rozwój psychiki dzieci, wyzwoliło pozytywne emocje, dokonało integracji w grupie, uczyło patriotyzmu i umiejętności wzajemnego okazywania uczuć. Uczenie się przez przeżywanie jest skuteczną metodą. Poza rozwojem indywidualnym ucznia, impreza przybliżyła Emilię Plater uczniom i zintegrowała środowisko szkolne. Nic tak nie zbliża dzieci do nauczycieli i do siebie nawzajem jak wspólne działanie, akademie, zabawy, konkursy, które poprzez wyzwalane emocje rozładowują napięcie i likwidują bariery między nauczycielami i uczniami. Aktywne uczestnictwo w uroczystościach szkolnych umożliwia uczniom wykazanie się talentem, pokonanie nieśmiałości i kompleksów oraz ułatwia promowanie siebie w przyszłym społecznym i zawodowym życiu, a naszym celem - nauczycieli jest dbanie o wszechstronny rozwój wychowanków. Poszukiwanie informacji w różnych źródłach wzbogaciło naszą osobistą wiedzę o placówce, w której pracujemy od początku swojej działalności zawodowej.
Scenariusz imprezy
Dzień Patrona Szkoły-Emilii Plater.


Montaż słowno -muzyczny o Emilii Plater jest podróżą w przeszłość. Dwoje dzieci odwiedza swojego kolegę, który zmaga się z pracą domową z historii-napisanie notatki o Emilii Plater. Odwiedzający są uczniami Szkoły Podstawowej Nr 8 i postanawiają pomóc koledze opowiadając o akademii, która odbyła się w ich szkole z okazji Dnia Patrona Szkoły- Emilii Plater. Opowieść o Emilii rozpoczyna wbiegający partyzant, który informuje swoich towarzyszy o jej śmierci. Potem następuje opowieść o życiu i działalności tej niezwykłej kobiety. Ostatnia scena to powrót do rzeczywistości i rozwiązanie problemu notatki z historii. Po inscenizacji aktorzy przeprowadzają quiz o Emilii Plater. Osobom, które prawidłowo odpowiedzą na pytania nadano tytuł „Uważnego szkolnego słuchacza”.

Cele:
 Przybliżenie postaci Emilii Plater,
 Promowanie szkoły w środowisku lokalnym,
 Wzmacnianie umiejętności współpracy i rezygnowania z egoistycznych postaw,
 Integracja społeczności szkolnej,
 Kształtowanie umiejętności interpersonalnych dotyczących pracy w grupie, budujących empatię, poczucie własnej wartości itp.
 Pokonanie nieśmiałości i kompleksów, co uniemożliwia promowanie siebie w przyszłym społecznym i zawodowym życiu.

Osoby występujące:
Emilia Plater, generał Dezydery Chłapowski, 34 partyzantów, trójka dzieci ubranych
współcześnie.


Miejsce imprezy: sala gimnastyczna.
Scenografia:
 scena- tło stanowi rozwieszona siatka maskująca, widnieje na niej narysowana postać Emilii Plater, szkic przedstawiający czapkę żołnierską i szablę z czasów Powstania 1830 roku; w środku umieszczony jest napis na biało- czerwonym tle „ Imię twe w dziejach Polski i Litwy, brzmieć będzie wiecznie jak pieśń wśród bitwy”,
 przed sceną po lewej stronie- las i ognisko,
 przed sceną po prawej stronie- wieża kościelna i fragment murów kościoła;
stolik na którym stoi komputer i trzy krzesła.
Muzyka:
 fragmenty utworów Fryderyka Chopina:Op.35 Marsz żałobny, Nocturn No.2 in E Flat Major, Etiuda No 12 in C Minor Op.10 No.12 „Rewolucyjna”, Polonez No.3 in A.Major Op.40 No1 „Military”, Nocturn No.8 in D Flat Major op.27 No.2, Ballada no.2 in G Minor, Op.23, Piano sonata no.2 in B Flat Minor Op.35 Marche fenebre,
 nagrany fragment mszy świętej,
 dźwięk dzwonów kościelnych,
 dźwięk dzwonka do drzwi.
SCENA 1
Objaśnienia: Dz1, Dz2, Dz3-dzieci ubrane współcześnie.
(Dzwonek do drzwi, wchodzi dwoje dzieci, jedno siedzi przy stoliku, na którym stoi komputer)
Dz1 -Cześć!
Dz3 - Cześć!
Dz2 - W co grasz?
Dz3- Jakbym grał, to czy miałbym taką „zadowoloną” minę?(znudzony głos)
Dz2 - No, nie. To co robisz?(zdziwienie)
Dz3 - Szukam w internecie wiadomości o Emilii Plater, bo muszę napisać notatkę z historii, ale coś kiepsko mi idzie.
Dz1 - Przecież to pestka! Pomożemy Ci!
Dz3 - Ciekawe skąd, tak na zawołanie miałybyście coś wiedzieć o Emilii Plater?
Dz1 - Chodzimy do Szkoły Podstawowej Nr 8 i każdego roku 29 - 30 listopada w rocznicę wybuchu powstania 1830 roku obchodzimy w naszej szkole Dni Patronki szkoły - Emilii Plater.
Dz2 - Właśnie dzisiaj była akademia i wielu ciekawych rzeczy dowiedziałyśmy się o tej mądrej i odważnej kobiecie. Chcesz posłuchać?
Dz3- No, dobrze.

*******************
SCENA 2.
Objaśnienia:P1, P2,.... P11-partyzanci siedzący przy ognisku, w tle las,
Pk1, Pk2,....Pk9-Partyzanci stojący w dwuszeregu przed murami kościoła.
D1, D2,.... D14 - partyzanci stojący na scenie.

(Partyzant P1 podbiega do ogniska z końca sali przy którym siedzą jego towarzysze, jest przerażony; muzyka Fryderyka Chopina:Op.35 Marsz żałobny około 35s)
P1 - Towarzysze! Czy dotarły do was tragiczne wieści o Emilii Plater?
P2 - Co się stało?

P3 - Czy jej stan zdrowia pogorszył się?(zamieszanie pomruki niepokoje)

P1 - Dzisiaj, 23 grudnia 1831 roku zmarła w dworze Abłamowiczów w Kopciowie.

(Muzyka: Nocturn No.2 in E Flat Major)
P2 - Emilia Plater - dziewczyna, która z bronią w ręku stanęła do walki z wrogiem w czasie powstania listopadowego. Swoją odwagą i brawurą porwała do boju część powstańców litewskich.

P3 - Mówiono o niej „dziewica-bohater”, obrosła legendą tak dalece, że stała się w końcu jakąś niematerialną zjawą. A przecież była to istota z krwi i kości, żyjąca w określonym środowisku i określonych warunkach historycznych.

P4 - Urodziła się w Wilnie 13 listopada 1806 roku. Całe wczesne dzieciństwo Emilii, aż do lat dziesięciu, upływało pod znakiem ustawicznych nieporozumień i kłótni małżeńskich, od których uciekała w swój własny świat przeżyć i lektury. Zamknięta w sobie nad wiek poważna, stroniła od paplaniny podlotków na temat kroju sukien i form kapeluszy. Unikała czułostkowych zwierzeń i korespondencji z koleżankami.

P5 - W roku 1815 opuściła wraz z matką Wilno. Duży szmat życia Emilii upłynął na Litwie w domu Izabeli Plater. Mała Emilia była pozostawiona samej sobie. Miała swój pokoik, swoje podręczniki i cyrkle, ale jednocześnie nikt się nią nie zajmował. Błąkała się po okolicznych lasach, hasała na koniu, odbywała długie spacery, uprawiała szermierkę i strzelanie z pistoletu.

P6 - Rówieśnikami i najbliższymi towarzyszami zabaw byli dwaj kuzyni - starszy od niej o rok Ludwik i młodszy o tyleż Kazimierz. Emilia górowała nad swymi krewniakami inteligencją, bystrością, widziała i rozumiała więcej, ponad swój wiek.

P7 - Emilia nie była ładnym dzieckiem - niska, krępa, blada, o nieciekawej cerze i mało atrakcyjnych rysach twarzy. Wizerunek Emilii, który znamy wszyscy - młodziutkiej dziewczyny, smukłej o niewinnym spojrzeniu i słodkim profilu, z rozwianymi włosami - nie ma nic albo niewiele wspólnego z rzeczywistym wyglądem dziewczyny. Ta tak bardzo rozpowszechniona litografia Stręczyńskiego została wyidealizowana już po jej śmierci.

P8 - Wyrosła na pannę rozsądną i wykształconą. Zaczęły ją interesować sprawy historyczne
i społeczne np. pańszczyzna u chłopów. Często wstępowała do wiejskich chat badając warunki życia, zbierała teksty piosenek i melodii ludowych. Pasjonowała ją historią i matematyka.

D1 „Widziałem, jak dorastając marzyła o sławie polskiej, gdy inne dziewczęta marzą o swych mężach przyszłych, jak się żywiła wspomnieniami naszej dawnej narodowości, jak to uczyniła swoim kultem, przedmiotem swego uwielbiania’ wspomina J. Staszwicz.

P9 - Pragnęła żyć według ideałów głoszonych przez Filomatów i Filaretów - kształcić się
i szerzyć oświatę, kultywować przeszłość i być gotową do wszelkich ofiar dla ojczyzny. Przejęła od tej młodzieży także akcesoria zewnętrzne, czyli prosty niewymyślny strój o ciemnych barwach.

P10 - Na ostateczne ukształtowanie się przekonań młodej dziewczyny duży wpływ wywarła przyjaźń z kuzynem Cezary Platerem, późniejszym towarzyszem broni, który rozwinął działalność konspiracyjną.

P11 - W gruncie rzeczy Emilia, przy całej swej inteligencji, polocie, poważnych zainteresowaniach i ideałach - była najzwyczajniejszą dziewczyną, która lubiła się śmiać, żartować
i tańczyć, która nie odrzeka się nadziei szczęścia i marzeń o prawdziwej miłości.

D2 Przyjaciółka Emilii, pisała o niej, że była z natury swej czuła, lecz starała się to ukrywać, by nie uchodzić za słabą. Nie odznaczała się owym szczególnym urokiem kobiet, łączących słodycz charakteru z ujmującym obejściem.

(Muzyka: koniec Nocturnu No.2 in E Flat Major;
około 30s Etiuda No 12 in C Minor Op.10 No.12 „Rewolucyjna”)
D3 Tymczasem nadchodziły na Litwę wieści o wybuchu powstania w Królestwie. Litwa nie była przygotowana do powstania. Dopiero wiosna 1831 roku tworzyły się oddziały do walki z wrogiem.(Muzyka: fragment mszy świętej, następnie dźwięki dzwonów kościelnych, gdy Emilia Plater wychodzi na scenę po kilku jej słowach cichną)
D4 29 marca Emilia znajdowała się w Dusiatach. Była niedziela, w kościele parafialnym odbywała się uroczysta suma. Emilia postanowiła na placyku przed kościołem przemówić do chłopskich serc, natchnąć ich chęcią walki. Tłum wiernych przyciąga do siebie głosem z początku drżącym, potem coraz potężniejszym. Mówi o miłości ojczyzny, o obowiązkach względem niej, o konieczności poparcia powstania w Koronie o pierwszych zrywach powstańczych na Litwie i Żmudzi.

(Muzyka: Polonez No.3 in A. Major Op.40 No.1 „Military” około 1minuta 50s)
D5 Emilia Plater ma na sobie powstańczy mundur: szarawary, surdut szaraczkowy po kolana z czerwonym kołnierzem i koronkową kryzą „ co było jej bardzo do twarzy”, męski kaszkiet nałożony z fantazją na krótko obcięte włosy i srebrne ostrogi u butów oraz małą szablę u pasa.
(Partyzanci stojący przed kościołem kolejno występują przed szereg, gdy wypowiadają kwestie)
Pk1 - Przemówienie musiało być bardzo gorące. Emilia zdołała zwerbować sporą grupę ochotników. Dnia 4 kwietnia Emilia Plater wpisuje do ksiąg akt powstania.

Pk2 - Jednakże w pobliżu zaczynają się niepokojąco mnożyć oddziały rosyjskie. Po jednej
z krwawych walk rozbici i wycieńczeni powstańcy muszą się wycofać, a ona sama wraz
z nieodstępną adiutantką Pruszyńską, musi uciekać przed ścigającymi ją Kozakami.

Pk3 - Wkrótce jednak łączą się rozproszone oddziały i odnoszą kilka zwycięstw, by ponownie ulec wrogom. Emilia zachowywała się bardzo dzielnie w czasie bitwy, ale podczas odwrotu straciła siły i spadła z konia. Jednak nie chciała opuścić szeregów powstańczych. Dnia 17 maja weszli do Wilkomierza. Tu Emilia spotkała się z Marią Raszanowiczówna, która odtąd stała się jej nieodłączna towarzyszką.

(Muzyka: Nocturn No.8 in D Flat Major op.27 No.2 około 1minuta 20s)

(Konstanty Gaszyński - Wiersz z okoliczności wejścia w szeregi walczących panien Emilii Platerówny i Marii Raszanowiczówny)

D6 Strojne kwiatem młodości, ozdobne uroda,
Jakieś dwie bohaterki mężczyzn na bój wiodą.
Czyż Bóg, któremu walka o wolność tak miła,
W pomoc dzielnym powstańcom dwóch aniołów zsyła?
I mieczem wybawienia święte zbroi dłonie,
Jak kiedyś Orleankę ku Francji obronie?

D7 Nie! To ziemskie dziewice, córy mężnej Litwy,
Z ciemięzcami wolności wychodzą do bitwy.
Ustronia ścian rodzinnych, spokój sercu miły
Dla bronienia Ojczyzny chętnie opuściły.
I te, co miały tylko walczyć wdzięków bronią,
Do pieszczoty stworzoną miecz chwytają dłonią.D8 Tyrani świata z duszą zbyt sroga,
Dzikie ludzkości poczwary,
Patrzcie, jak wolność musi być droga
Gdy dla niej czynią takie ofiary!
Polsko, rozjaśnij uśmiechem lice!
Na twym ołtarzu żony i matki
Składają ślubów złote zadatki -
Żelazem walczą dziewice!

(Muzyka: Etiuda No 12 in C Minor Op.10 No.12 „Rewolucyjna”, około 2 minuty 54s)

Pk4 - Generał Dezydery Chłapowski mianował Emilię Plater kapitanem I kompanii XV pułku litewskiego, który liczył 1500 ludzi. W kilka dni później pułk ten otrzymał nazwę 25 liniowego. Generał Chłapowski zaproponował Emilii powrót do domu

Generał Służba żołnierska tak bardzo jest dla kobiet uciążliwa!
Emilia Plater „Jenerale! Dopóki Polska nie odzyska zupełnej swobody, postanowiłam być żołnierzem!”

Pk5 - Kapitan Emilia Plater odznaczała się szczególnym męstwem i odwagą. Kiedy po tragicznej bitwie pod Szawłami stało się rzeczą jasna, ze dalsza walka na Litwie jest beznadziejna, Emilia nie wierzy w ostateczna klęskę powstania. Postanawia przedrzeć się do Królestwa, gdzie się jeszcze walczy

Pk6 - 9 lipca na naradzie w Kurszankach, postanowiono podzielić siły polskie na 3 korpusy. Emilia Plater znalazła się pod dowództwem gen. Chłapowskiego.

Generał Zamierzam przekroczyć granicę Prus!
Emilia Plater:„Co do mnie, sto śmierci wolę nad hańbę; nie pójdę jej ulec wśród obcych, zostanę w kraju i walczyć będę za ojczyznę, dokąd mi starczy sił i krwi!”*******************
(Wiersz Odyńca - słowa Emilii Plater zwrócone do Franciszka Mickiewicza)

Tyś jest przyjaciel, brat Mickiewicza....
Jeśli go kiedy jeszcze zobaczysz,
Gdy sobie o mnie przypomnieć raczysz,
Powiedz, ze jedna Dziewczyna młoda,
Gdy przeczytała pieśń Wallenroda,
Wzięła broń w rękę, nie żeby słynąć,
Lecz by za Polskę walczyć i zginąć.
Może. gdy umrę, pod tą potwarzą jak Orleanki pamięć znieważa,
Wiem, że z mych szydzić nie będzie czynów....

(Muzyka)
Pk7 - W przebraniu, bocznymi drogami, borem i lasem, przedziera się w stronę Warszawy.
Towarzyszy jej tylko Maria Raszanowiczówna i kuzyn Cezary Plater.

Pk8 - Droga trwa blisko dziesięć dni. Emilia jest bardzo zmęczona. Pogrąża się w coraz większym smutku i zadumie. Nagle spada z konia. Kiedy Maria i Cezary podbiegają do niej - uśmiecha się niewyraźnie. Jest blada. W twarzy goreją gorączkowym blaskiem nadmiernie rozszerzone oczy.

(Muzyka: Ballada no.2 in G Minor, Op.23, około 2 minut)

„Śmierć pułkownika” Adam Mickiewicz

D11 W głuchej puszczy, przed chatką leśnika
Rota strzelców stanęła zielona;
A u wrót stoi straż pułkownika,
Tam w izdebce pułkownik ich kona.


Z wiosek zbiegły się tłumy wieśniacze;
Wódz to był wielkiej mocy i sławy,
Kiedy po nim lud prosty płacze
I o zdrowie tak pyta ciekawy.

D12 Kazał konia pułkownik kulbaczyć,
Konia w każdej sławnego potrzebie;
Chce go jeszcze przed śmiercią obaczyć,
Kazał przywieść do izby - do siebie.

Kazał przywieść swój mundur strzelecki,
Swój kordelas i pas, i ładunki;
Stary żołnierz - on chce jak Czarniecki
Umierając swe żegnać rynsztunki.

D13 A gdy konia już z izby wywiedli,
Potem do niej wszedł ksiądz z Panem Bogiem
I żołnierze od żalu pobledli,
A lud modlił się klęcząc przed progiem.

Nawet Kościuszki starzy żołnierze,
Tyle krwi swej i cudzej wylali,
Łzy ni jednej - a teraz płakali
I mówili z księżami pacierze.

D14 Z rannym świtem dzwoniono w kaplicy;
Już przed chatą nie było żołnierza,
Bo już Moskal był w tej okolicy.
Przyszedł lud widzieć zwłoki rycerza.

Na pastuszym tapczanie on leży,
W ręku krzyż, w głowach siodło i burka,
A u boku kordelas, dwururka.
Lecz ten wódz, choć w żołnierskiej odzieży,

Jakie piękne ma lica?
Jaką pierś? - Ach, to była dziewica!
To Litwinka, dziewica - bohater!
Wódz powstańców - Emilia Plater.

Pk9 - Docierają do pierwszej napotkanej chaty chłopskiej. Stamtąd osłabioną ponad wszelka miarę dziewczynę przewieziono do dworu Abłamowiczów w Ustianowie. Ten biały dwór, stojący wśród wysmukłych topoli, to jej ostatnie miejsce na ziemi.

Pk10 - Niebezpieczeństwo grożące ciągle ze strony Kozaków zmusza do najbardziej żałosnego rozstania: Maria Raszanowiczówna i Cezary Plater wyruszają do Warszawy.

(Muzyka: Piano sonata no.2 in B Flat Minor Op.35 Marche fenebre około 45s)

Pk11 - Emilia pod czułą opieką rodziny Abłamowiczów zdaje wracać do zdrowia, gdy nagle wieści o kapitulacji Warszawy i klęsce powstania listopadowego podkopują jej siły. Po kilkutygodniowej chorobie umiera w dniu 23 grudnia 1831 roku. Pochowana została w Kopciowie.

Gen. Dezydery Chłapowski: I odtąd rozpoczęły się dni jej pośmiertnej sławy.
„Imię twe w dziejach Polski i Litwy
Brzmieć będzie wiecznie, jak pieśń
wśród bitwy”

*******************
Scena przy stoliku
Dz2 - O Emilii Plater powstała legenda. Polacy czcili ją i wielbili jak Francuzi Joannę d’Arc. A przecież nie była „pułkownikiem” i nie zmarła w „chatce leśnika” - jak mówi ów wiersz. Nie była również tak urodziwa jak ukazują ja portrety z tamtych czasów.

Dz1 - Ale z pewnością była nieprzeciętną, mądrą, niezwykle odważna i bohaterską kobietą, która zasługuje na naszą pamięć, zwłaszcza w listopadową rocznicę.

Dz3 - HUUURRRA! Teraz już wiem co napisać!

Dz2 - Świetnie to ty piszesz a ja gram!

Dz3 - Okey!

*******************
D12 -Kamil już przekonał się jak wiele można dowiedzieć się słuchając uważnie koleżanek
i kolegów w czasie szkolnych akademii. Mamy nadzieję, że Wy też uważnie słuchaliście
i z łatwością odpowiecie na nasze pytania. Jeżeli znacie odpowiedź to proszę podnieść rękę, a ja za chwilę udzielę komuś głosu.

Gong!
Pytanie 1: Gdzie urodziła się Emilia Plater?

Gong!
Pytanie 2: W jakim powstaniu walczyła Platerówna?

Gong
Pytanie 3: Pod kogo dowództwem znalazła się Emilia Plater?
Gong
Pytanie 4: Kiedy umarła Emilia?

Gong
Pytanie 5: Gdzie została pochowana Patronka naszej szkoły?

D12- Proszę o wystąpienie na środek osób, które prawidłowo odpowiedziały na pytania.

(osoby, które prawidłowo odpowiedziały na pytania otrzymują dowód nadania tytułu „Uważnego szkolnego słuchacza” i słodycze)
Występujący kłaniają się.

Scenariusz opracowały
Renata Fontowicz
Ewa Napora

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie