Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Opis i analiza wykorzystania technologii komputerowej i informacyjnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2430 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Opis i analiza
wykorzystania i stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej
W dobie szybkiego rozwoju technik informatycznych zdałam sobie sprawę, że umiejętność posługiwania się komputerem staje się koniecznością, a Internet daje olbrzymie możliwości w nauczaniu języka polskiego.
W opanowaniu i różnorodnym wykorzystaniu technologii komputerowej i informacyjnej pomogły mi studia podyplomowe ukończone na Uniwersytecie Szczecińskim w zakresie polonistycznych technik multimedialnych.
Obejmowały one m.in. następujące treści:
- poszukiwanie i gromadzenie informacji dostępnych w Internecie,
- komunikowanie się z wykorzystaniem Internetu,
- tworzenie materiałów dydaktycznych i publikowanie ich w sieci internetowej,
- korzystanie z programu graficznego Paint.

Zdobyte umiejętności wykorzystuję do:
- opracowywania materiałów metodycznych i innych związanych z zadaniami dydaktyczno – wychowawczymi wynikającymi z potrzeb szkoły oraz potrzeb własnych – scenariusze zajęć edukacyjnych, imprez szkolnych, artykuły, referaty, sprawozdania, ankiety, plany wynikowe, raporty po egzaminie gimnazjalnym,
- podniesienia atrakcyjności i skuteczności zajęć edukacyjnych – prowadzę spotkania w sali komputerowej z uczniami uczęszczającymi na zajęcia koła polonistycznego,
- redagowania kolejnych numerów gazetki szkolnej „Reporter”- uczę wykorzystania różnych programów, również graficznych,
- przygotowania materiałów dydaktycznych – sprawdziany, testy, krzyżówki, karty pracy, foliogramy,
- przygotowania materiałów do konkursu ortograficznego – karta testu, podziękowania, dyplomy,
- przygotowania materiałów związanych z dokumentacją potrzebną do uzyskania awansu zawodowego,
- opracowania artykułów do lokalnych gazet,
- przygotowania materiałów na spotkania z rodzicami – referatów, kart ucznia, informacji o ocenach.
Od kiedy uzyskałam stałe łącze do Internetu, systematycznie śledzę portale tematyczne przeznaczone dla nauczycieli, np. Eduseek,Profesor, Eduinfo, Awans.net.
W Literce publikuję swoje artykuły oraz udzielam się na forum dyskusyjnym. Systematycznie korzystam z linków do stron MENiS ( akty prawne i rozporządzenia), Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, gdzie śledzę zagadnienia związane z egzaminem gimnazjalnym i sprawdzianem, ściągam pliki z przykładowymi arkuszami egzaminacyjnymi.
Czytuję też informacje zawarte na stronach CDiDN w Szczecinie i CEN w Koszalinie.
Internet często wykorzystuję na lekcjach podczas odrabiania prac domowych, tworzenia albumów, referatów. Uczniowie, korzystając z czytelni biblioteki szkolnej, gdzie są zgromadzone komputery, przynoszą prace na dyskietkach wzbogacone o teksty, opracowania, ilustracje, zdjęcia, które stanowią gotową pomoc dydaktyczną.
Podjęte działania znacznie uatrakcyjniły zajęcia lekcyjne, uczniowie chętnie uczestniczą w pracach koła polonistycznego, na którym redagujemy gazetę szkolną. Zaskakują mnie wciąż nowymi pomysłami, inspirują do pracy, do ustawicznego samodoskonalenia. Obserwując ich zaangażowanie w wykonywaną pracę stwierdzam, że ochoczo podejmują nowe wyzwania, cieszą się, kiedy prezentuję ich wytwory na forum szkoły . Zauważyłam również, że zgodnie współpracują, konsekwentnie dążą do osiągnięcia celu.
Zajęcia z komputerem uważam za niezwykle atrakcyjne i doskonalące nie tylko treści programowe z języka polskiego, ale także będące okazją do zapoznania się bliżej z taką formą zdobywania i przetwarzania informacji.
Dla mnie komputer stał się nieodzownym narzędziem pomocnym nie tylko w pracy, ale i w życiu. Dał mi możliwość wymiany doświadczeń z nauczycielami z całej Polski, wpłynął na wzbogacenie mojego warsztatu pracy oraz poszerzenie wiedzy metodycznej, jak i merytorycznej.

Opracowała: Małgorzata Słowik
nauczycielka języka polskiego
ZS w Bierzwnicy

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie