Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Leworęczność - czyj to problem ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 924 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Zachowanie rodziców w wczesnym okresie rozwoju dziecka i ich podejście do jego preferencji lateralnych jest bardzo ważne.
Wyposażeni w wiedzę, cierpliwość i wyrozumiałość możemy zapewnić mu szczęśliwą i pomyślną przyszłość .

Pomysł przyjrzenia się głębiej tematyce leworęczności kiełkował od czasu ,gdy doświadczenie przekonało mnie jak wielkim problemem leworęczność może stać się dla dziecka a ile wsparcia powinno ono otrzymać od rodziców i nauczyciela , aby się z nim uporać. Dziecko-mała istota-najważniejsza część życia każdego rodzica.Wychowanie drugiego człowieka to bardzo trudne zadanie . Proces wychowywania jest długi i trwa od momentu urodzenia dziecka przez całe jego życie Często rodzice stają przed dylematami codziennych problemów,zastanawiają się czy to co robią jest słuszne,czy niektórych błędów można było uniknąć. Na codzień zabiegani,napiętnowani brakiem czasu wciąż tłumaczymy własne postępowanie-przecież zawsze chcemy dobra dziecka.
      Czasami w tej codziennej gonitwie nie zauważamy,że nasze dziecko choć małe ma swoje kłopoty,które w jego oczach są wielkie i nie do przezwyciężenia.
      Problemy są różne,tak jak różne są dzieci.Sen z oczu dziecka może spędzić,pozornie błahy powód np.fakt ,że rówieśnicy pięknie kolorują,rysują i kaligrafują wzory a jemu pani ciągle powtarza "postaraj się ", a mama każe wykonywać niezliczone ilości szlaczków. A przecież dziecko się stara, to nie jego wina,że jest mu trudno - na tym etapie nie poradzi sobie samo. "Skąd się bierze leworęczność? ".Lateralizacja,czyli stronność to przewaga funkcjonalna jednej ze stron ciała nad drugą. O tym czy jesteśmy lewostronni czy prawostronni-przesądza większa sprawność wszystkich podwójnych narządów po tej samej stronie ciała a więc nie tylko ręki ale też nogi ,oka czy ucha. Diagnozy lateralizacji powinien dokonać psycholog.
      Dalszy etap to ważna misja dla rodziców .Przede wszystkim nie można dać dziecku odczuć ,że to iż jest leworęczne oznacza że jest "gorsze "!.
      Diagnozy lateralizacji powinien dokonać psycholog. Leworęczność to obciążenie dla psychiki dziecka może być przyczyną jego nerwowości,płaczliwości i wielu lęków. Pomoc rodziców polega na cierpliwym podejściu do dziecka,bo to pomoże w przezwyciężeniu niepowodzeń. Ważna jest również rozmowa z nauczycielem,który z dzieckiem pracuje.
      Ujednolicenie działań Dom-przedszkole -szkoła to sukces.Poza tym nauczyciel będzie potrafił wytłumaczyć wiele wątpliwości rodziców i udzieli wskazówek do pracy z dzieckiem. Problem dziecka jest również naszym problemem , z którym wspólnie musimy się uporać.
      W końcowej części moich rozważań zamieszczam wskazówki właściwej pozycji dziecka podczas rysowania lub pisania wg M.Bogdanowicz :
  • obie stopy oparte na podłodze, plecy wyprostowane
  • lewa ręka musi mieć swobodę ruchów(po lewej stronie dziecka nie powinien nikt siedzieć)
  • kartka lub zeszyt znajduje się nieco na lewo od osi ciała dziecka , tak aby podczas pisania albo rysowania lewa ręka zbliżała się od lewej strony osi ciała
  • ułożenie kartki powinno być ukośne – lewy róg wyżej niż prawy
  • korzystne jest pisanie na lekko pochylonym pulpicie
  • światło powinno padać z prawej strony lub z góry
opracowała mgr Anna Szczepańska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie