Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
60 rocznica zakończenia II wojny światowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1234 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Są w dziejach ludzkości takie okresy, których zapomnieć nie wolno. Należą do nich na pewno lata dramatu drugiej wojny światowej. Szczególnie dla nas, Polaków jest to jeden z najtragiczniejszych okresów w naszej historii. Polska była pierwszą ofiarą ekspansji niemieckiego państwa faszystowskiego, kiedy w dniu 1 września 1939 roku, została zaatakowana przez siły militarne hitlerowskich Niemiec, a wkrótce potem, 17 września, napadnięta od wschodu przez Związek Sowiecki. Te wydarzenia rozpoczęły światową wojnę, która trwała sześć lat i objęła 61 państw, powołując pod broń blisko 110 milionów ludzi. Mimo upływu sześćdziesięciu lat od jej zakończenia, cały szereg problemów z naszych dziejów w tym okresie budzi jeszcze emocje i wywołuje spory. Reżimy faszystowskie z Trzecią Rzeszą na czele łamały prawo, uciekały się do przestępstw wojennych i przestępstw przeciw ludzkości mordując całe narody. Jednak ekspansja Niemiec, Japonii i Włoch oraz ich sprzymierzeńców została powstrzymana. Zagłada i potencjał zniszczenia II wojny światowej ciągle oddziaływuje na czasy nam współczesne. Auschwitz, Stalingrad i Hiroshima wymownie symbolizują różne warianty tej zorganizowanej zbrodni. Polacy nigdy nie powinni zapominać o bohaterskich walkach naszych żołnierzy (Westerplatte, Wizna, Narwik, Tobruk, Monte Cassino, Falaise, Arnhem, Breda czy Wilhemshaven), miejsc eksterminacji polskich oficerów przez Sowietów (Starobielsk, Ostaszków, Katyń) oraz patriotycznych zrywów Polskiego Państwa Podziemnego, jakim było przede wszystkim Powstanie Warszawskie w 1944r. Nie powinniśmy zapominać o miejscach zagłady ludności cywilnej w niemieckich obozach koncentracyjnych (Auschwitz, Treblinka, Bełżec, Sobibór, Majdanek) oraz o wyniszczającej pracy, jakiej byli poddawani Polacy przez radzieckich okupantów po ich wywózce na stepy Kazachstanu i w lasy dalekiej Syberii, z których wielu nigdy do kraju już nie powróciło.
Wśród niezwykłych postaci, które pozostawiły trwały ślad w historii nie tylko państwa polskiego, ale całego świata, należy wymienić generała i premiera polskiego rządu – Władysława Sikorskiego, generała II Korpusu – Władysława Andersa, dowódcy Samodzielnej Dywizji Spadochronowej – gen. Stanisława Sosabowskiego czy dowódcy I Dywizji Pancernej, generała Stanisława Maczka oraz wielu, wielu innych polskich oficerów walczących na różnych frontach II wojny światowej.
Koniec wojny w Europie nastąpił 8 maja 1945 roku. Polska, choć należała do państw, które wyszły z niej zwycięsko, znalazła się pod wpływem działania następnego totalitarnego systemu, który na blisko pół wieku odebrał naszemu narodowi wolność i demokrację. Stało się tak w wyniku postanowień konferencji jałtańskiej, które, potwierdzone w Poczdamie po zakończeniu działań wojennych, wprowadziły Polskę w orbitę wpływów Związku Radzieckiego. Główne mocarstwa świata zadecydowały o przyszłości Polski bez udziału przedstawicieli polskiego rządu na obczyźnie. To, że dziś jesteśmy państwem niepodległym, niezawisłym i w pełni demokratycznym zawdzięczamy niezłomnym dążeniom naszego narodu do samostanowienia oraz poczucia wolności, których szlachetne przykłady stały się udziałem polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej. Jako przyszłość polskiego narodu nigdy o tym nie powinniśmy zapomnieć! Dlatego też uczcijmy minutą ciszy pamięć poległych rodaków w czasie II wojny a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalą znicz i złożą kwiaty pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców naszej miejscowości.
( minuta ciszy) ………….. Dziękuję.

Opracowała: Aneta Wijaszka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie