Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
O wycieczkach szkolnych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 787 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Wycieczki szkolne stanowią ważny element realizacji programu zarówno dydaktycznego jak i wychowawczego. Dzięki nim uczniowie mogą w praktyce wykorzystać wiedzę teoretyczną przyswajaną na lekcjach w szkole, poznawać formy aktywnego wypoczynku.
Organizując wycieczki, staram się nie korzystać z usług biur podróży, chcąc w ten sposób maksymalnie obniżyć koszty. Noclegi rezerwuję w sprawdzonych miejscach i jeżdżę praktycznie z tą samą firmą przewozową (gwarantowani dobrzy kierowcy i stan techniczny autokaru).
Wyjazdy prywatne, rozmowy ze znajomymi, korzystanie z przewodników turystycznych oraz wycieczki z uczniami pozwoliły mi wypracować trasy,
które są atrakcyjne pod względem krajobrazowym i zwiedzanych miejsc
oraz maksymalnie wykorzystanych czasowo.

Ze swoimi uczniami często jeżdżę w Pieniny, które są niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zakątków naszego kraju.
Proponuję następującą trasę i program trzydniowej wycieczki z noclegiem
w okolicach Szczawnicy:

Dzień 1.
Wyjazd we wczesnych godzinach rannych. Zwiedzanie zabytkowego kościółka w Dębnie. Zwiedzanie zamku i spichlerza w Niedzicy. Dojazd
do ostatniego przystanku w Sromowcach Niżnych. Wejście na szlak turystyczny (żółty) i Wąwozem Szopczańskim dojście do przełęczy Szopka, wejście
na Trzy Korony, zejście szlakiem niebieskim do Krościenka. Dojazd autokarem do Szlachtowej, wsi oddalonej ok. 5 km od Szczawnicy, miejsca noclegu.
Uczniowie poznają historię i podziwiają w Dębnie zabytkowy drewniany kościół z XV wieku, zwiedzają zamek w Niedzicy, zabytek architektury obronnej, poznają zbytki sztuki ludowej Spisza, oglądają zaporę, spacerują
po promenadzie. Wędrując szlakiem, podziwiają przyrodę i krajobrazy Pienińskiego Parku Narodowego. Realizują zasady właściwego zachowania się na szlaku.

Dzień 2.
Po śniadaniu ze Szczawnicy wyjazd krzesełkową na Palenicę,
a następnie wejście na szlak niebieski i grzbietami Małych Pienin przejście
do wąwozu Homole (ponieważ trasa jest długa, omijam Wysoką i za Durbaszką schodzę w kierunku szlaku zielonego i wchodzę do wąwozu). Powrót autokarem do Szlachtowej, obiadokolacja, później wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami.
Uczniowie podziwiają nowe krajobrazy, poznają szatę roślinną Pienin.
Na szlaku mają okazję odpocząć w bacówce, spróbować oscypka i bunca, wypić rzentycę.

Dzień 3.
Po śniadaniu zwiedzanie muzeum w Szczawnicy, spacer wdłuż Grajcarka,
a następnie Dunajca do przejścia turystycznego w Leśnicy. Po obiedzie wyjazd, w trasie powrotnej zwiedzanie zespołu sakralnego w Ludźmierzu.
Powrót do domu w godzinach wieczornych.
Uczniowie poznają historię Szczawnicy, oglądają obiekty budownictwa sanatoryjnego, odpoczywają w pijalni. Na wysokości przejścia obserwują demontaż tratw, przewóz łodziami na drugi brzeg, widzą Sokolicę.
W Ludźmierzu zwiedzają zabytkowy kościół i oglądają inne obiekty sakralne.

Uwaga
Ze względu na koszty rezygnuję ze spływu ze Sromowców
do Szczawnicy, a gdy wybieram krótszą trasę spływu, nie jadę do Ludźmierza.


***

Inną, również wartą polecenia, jest trzydniowa wycieczka do Żywca. Trasa jest zróżnicowana, prowadzi drogami Beskidu Małego, Średniego, Kotliny Żywieckiej i Beskidu Śląskiego.

Dzień 1.
Wyjazd ok. godz. 8.00. W Wadowicach zwiedzanie miejsc i oglądanie pamiątek związanych z życiem Papieża. Sucha Beskidzka – oglądanie karczmy „Rzym”. Wejście na szlak turystyczny (zielony) i przejście do Krzeszowa. Autokarem przejazd do Żywca. Kolacja. Nocleg.
W Wadowicach uczniowie zwiedzają Muzeum Jana Pawła II, poznają fakty z życia Papieża, oglądają pamiątki, następnie zwiedzają kościół parafialny.
W Suchej niewątpliwą atrakcją jest obejrzenie karczmy „Rzym”, wspólna recytacja „Pani Twardowskiej” A. Mickiewcza i czytanie legend
o Twardowskim. Na szlaku możliwość obserwacja krajobrazów i szaty roślinnej Beskidu Średniego.

Dzień 2.
Po śniadaniu wycieczka objazdowa wzdłuż Jeziora Żywieckiego
i Międzybrodzkiego, wyjazd na górę Żar i na zaporę w Porąbce. Po południu wejście na Mały i Duży Grójec. Kolacja. Nocleg.
Uczniowie podziwiają krajobrazy Beskidu Żywieckiego, oglądają zaporę w Porąbce i zbiornik elektrowni szczytowo – pompowej na górze Żar. Próbują „rozszyfrować” widok puszki toczącej się pod górę. Z Grójca, miejsca,
gdzie znajdowała się praosada Żywca z V w. p.n.e., podziwiają panoramę miasta i okolicy.

Dzień 3.
Po śniadaniu spacer po Żywcu, zwiedzanie Muzeum Regionalnego Ziem
i Żywieckiej, poznanie historii miasta. Po obiedzie w drodze powrotnej
(inną trasą) zwiedzanie ośrodków koronkarstwa u M. Gwarkowej
i H. Kamieniorz w Koniakowie, a w Istebnej izby regionalnej J. Kawuloka. Następnie przejazd do Ustronia, wyjazd kolejką na Czantorię, zejście szlakiem
i powrót do domu.
Uczniowie z zainteresowaniem oglądają eksponaty w muzuzem, a ich szczególne zainteresowanie budzą maski obrzędowe i przykłady zdobnictwa regionalnego. W Koniakowie i Istebnej nie tylko oglądają przepiękne koronki
i przedmioty użytku codziennego, ale i słuchają, ponieważ opowiadający posługują się gwarą.


Bogusława Swoboda

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie