Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dbajmy o ekologiczne wychowanie naszych dzieci

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1035 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Interesuje mnie Ekologia. W szkole realizuję autorski program ekologiczny i w ramach pedagogizacji rodziców napisałam i wygłosiłam poniższy referat.
REFERAT DLA RODZICÓW

     Rozwój cywilizacji niewątpliwie ułatwia życie człowiekowi, zmniejsza jego uzależnienie od wpływów przyrody, ale jednocześnie uzależnia od wytworów techniki i zmusza producentów dóbr konsumpcyjnych do dalszych udoskonaleń. Pociąga to za sobą nieuchronne naruszanie równowagi przyrodniczej i już dzisiaj jest przyczyną globalnych zmian klimatycznych, efektu cieplarnianego, rozrzedzenia osłony ozonowej, zanieczyszczeń wody, gleby i powietrza.
     Edukacja ekologiczna nie zmieni tych tendencji, ale ukształtuje świadomość uczniów o ścisłej zależności człowieka od środowiska przyrodniczego. Jej zadaniem jest również wprowadzanie młodzieży w świat niezwykłych przeżyć emocjonalnych i estetycznych związanych z przebywaniem w środowisku oraz wykształcenie umiejętności świadomego włączenia się w dzieło ochrony i kształtowania środowiska. To na Was kochani spoczywa obowiązek świadomego uczestniczenia w procesie kształcenia, w zakresie współdziałania: szkoła-dom.
     W związku z czym uprzejmie prosimy o Wasze zaangażowanie się w prośrodowiskową działalność dziecka i dopilnowanie konsekwencji w podjętych działaniach, przy jednoczesnym wsparciu postawy dociekliwości i refleksyjności. Uczestniczenie wraz z rodziną w realizowaniu zdrowego stylu życia, czynnym wypoczynku, walce z nałogami i w odpowiedzialnej oraz twórczej postawie społecznej przez wspólne poszerzanie wiedzy i umiejętności związanych z tym zagadnieniem.
     Człowiek naprawdę jest cząstką natury, ogniwem wielkiego łańcucha przyrody, tylko na co dzień o tym zapomina. Uświadamianiem wszystkich zależności między światem roślin, zwierząt, ludzi i ich środowiskiem zajmuje się ekologia. Kryzys ekologiczny jest bardzo realny. Nie wszyscy wiedzą, jak bardzo można zmniejszyć zagrożenie ekologiczne dzięki prowadzeniu właściwego trybu życia przez każdego człowieka. Plastikowe butelki, torebki, puszki możemy znaleźć wszędzie. Nasze środowisko, również to lokalne też nie jest dostatecznie czyste. Mamy w tym udział my dorośli oraz nasze dzieci.
     W środowisku lokalnym i globalnym woda odgrywa ogromne znaczenie. Zapewnia warunki życia na Ziemi, decyduje o klimacie, jest źródłem energii, spełnia funkcje komunikacyjne oraz ma duże znaczenie przemysłowe i socjalne. Polska ma najmniejsze zasoby wody w Europie. Średnia europejska wynosi 4800 m3 wody na mieszkańca na rok a w Polsce tylko 1600 m3 a mieszkańca na rok. Zasoby wody w Polsce wynoszą 22 km3 na rok. Zużywamy jej więcej. Średnio brakuje nam 2.5 – 18 km3 wody na rok.
     Zapotrzebowanie na wodę ze strony przemysłu wyczerpało wiele wód podziemnych. Ponadto Polska wyprodukowała w 1980 r. 12 mld m3 ścieków i nie zdołała oczyścić aż 5 mld m 3 ścieków. Znaczna część wód powierzchniowych jest bardzo silnie zanieczyszczona i nie może być wykorzystana do celów konsumpcyjnych. W Polsce występuje zatem ostry deficyt wody. Uczmy nasze dzieci rozsądnego korzystania z niej.
     W naszej szkole uczniowie uczestniczą w programie ekologicznym. W ramach tego programu odnowili zobowiązanie do oszczędzania energii. Zechciejcie Państwo dołożyć starań do przestrzegania tego zobowiązania, aby nasze dzieci wyrosły na świadomych użytkowników zasobów naszej planety.
     Powinniśmy dokonać analizy potrzeb, aby oddzielić rzeczywiste od niepotrzebnych, będących efektem reklamy z telewizji lub czasopism. Nie oznacza to rezygnacji z naszych codziennych dążeń i przyzwyczajeń, tylko próbę nadania im bardziej rozsądnej miary.

Opracowała: mgr Helena Hładasz
Nauczyciel Szkoły Podstawowej w Rodnowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie