Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czy komputer uzależnia?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1436 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

CZY KOMPUTER UZALEŻNIA?

mgr Katarzyna Ankowska
mgr Renata Ułamek

      Uzależnienia to nie tylko alkohol, papierosy i narkotyki. W ostatnich latach do tej kategorii trafiły również nawyki, które często nawet nie kojarzą się z czymś niemoralnym. Do poradni psychoterapeutów trafiają ludzie uzależnieni od komputerów, Internetu, gier komputerowych. Uzależnienie od komputera jest taką samą chorobą jak narkomania czy alkoholizm. Osoba dotknięta nie może obejść się bez komputera, ma problemy ze skupieniem się, traci kontakt z rzeczywistością. Szczególnie groźne i uzależniające są gry komputerowe i Internet.
      Rozwój technik multimedialnych i szybkie rozpowszechnianie komputerów sprawia , że liczba dzieci i młodzieży korzystających z gier komputerowych i Internetu jest bardzo duża , a czas poświęcony na korzystanie z nich stale rośnie . Co gorsza, nie jest to zazwyczaj przez nikogo kontrolowane, gdyż dorośli często nie znają się na nich, nie wiedza na czym polegają, ani też jak działają na psychikę.
      Zaczyna się niewinnie, bo dziecko wkracza w świat gier komputerowych zupełnie od podstaw: najpierw gra w tenisa, kieruje samochodem, by stopniowo wchodzić w coraz bardziej skomplikowane światy wymagające myślenia na poziomie niemal rzeczywistym. Nic dziwnego, że to wciąga, przykuwa do komputera na wiele godzin, a przez to uzależnia. Dzieci tracą zainteresowanie innymi formami aktywności, czy nawet kontaktami z rówieśnikami. Co takiego jest w komputerze? Z badań przeprowadzonych nad tym problemem wynika, że dzieci traktują komputer jako niezwykle wyrozumiałego i atrakcyjnego partnera.
      Nie męczy się, ocenia, ale ani się nie złości, ani nie potępia, daje poczucie władzy poprzez niemal całkowity wpływ na losy swojego bohatera. Bohatera, którym dziecko prawie nigdy nie mogłoby zostać w realnym życiu. Badacze wskazują na największe zagrożenie ze strony gier, w którym możemy się właśnie wcielić w dowolną postać lub tych kreujących tzw. wirtualną rzeczywistość, czyli stwarzających pozory rzeczywistego uczestnictwa w zupełnie fikcyjnych wydarzeniach. Owa iluzja przez wielu badaczy porównywana jest do tzw. "odlotów", czyli stanów po zażyciu środków halucynogennych. Częste przebywanie, zwłaszcza dzieci i młodzieży, które nie mają jeszcze wyraźnie zdefiniowanego własnego "ja" i poczucia świata realnego, w światach wykreowanych przez gry najnowszej generacji, prowadzi do poważnego zachwiania relacji pomiędzy rzeczywistością a fikcją.
      Efektem zbyt częstych kontaktów ze swoim komputerowym "ja" może być zupełna utrata kontaktu z rzeczywistością i w konsekwencji zaburzenia o charakterze psychotycznym. Gry komputerowe nierzadko ociekają też brutalnością i przemocą, a wiele z nich nawet na krok nie odchodzi od schematu - "zabij ich wszystkich". Raczej nie należy się spodziewać, że takie wirtualne doświadczenia pozwolą rozwinąć instynkt społeczny.
      Gry agresywne, stanowiące około 95% wszystkich gier, polegają na walce grającego z różnymi istotami (ludźmi, zwierzętami, potworami). Do walki używana jest rozmaita broń: dzidy, rewolwery, piły tarczowe, maczugi, broń laserowa i atomowa. Gry są tak skonstruowane, że w polu widzenia gracza znajdują się przeciwnicy, a także jego ręką z bronią , np. rewolwerem czy mieczem. W zależności od możliwości technicznych sprzętu i rodzaju gry ,animacja jest bardzo różnorodna, od prostej jak w filmach rysunkowych do realistycznej gry aktorów włącznie. Możliwe jest ponadto włączenie dodatkowych opcji pozwalających między innymi na ponowne obejrzenie zabitego przeciwnika z różnych kątów widzenia. Obrazy uzupełnione są odpowiednio dobranym dźwiękiem : muzyka, krzykiem, jękami, odgłosami wybuchów. Bodźce często powtarzane przestają być atrakcyjne.
      Następuje zobojętnienie. Sceny muszą być bardziej szokujące, żeby wywołać reakcję. Młodzi widzowie często oglądając sceny przemocy stają się przekonani o ich normalności lub przestają na nie reagować. Liczne badania eksperymentalne wykazały, że istnieje silny związek między oglądaniem scen przemocy w wieku od 6 do 10 lat a późniejszym zachowaniem.(najbardziej podatne na uczenie się agresji są dzieci w wieku 6-10 lat, zwłaszcza chłopcy, później podatność ta wzrasta w okresie dojrzewania).

Uzależnienie od Internetu
      Kolejnym uzależniającym czynnikiem epoki komputerowej jest Internet. O tyle groźny, iż jest zjawiskiem masowym o globalnym zasięgu. Jego "ofiarami" paść mogą wszyscy: dzieci , młodzież, mężczyźni, kobiety, bez względu na pochodzenie czy wykształcenie. Każdy znajdzie coś dla siebie w przeogromnych zasobach informacyjnych. Przez Internet można robić wszystko – od przeglądu porannej prasy, aż po sieciowe , wirtualne pogaduszki i randki. Nie można pominąć niewątpliwych zalet tego medium – to naprawdę niezgłębiona skarbnica wiedzy, w dodatku umożliwiająca kontakt z całym światem. Rozmaite usługi internetowe ułatwiają pracę, dostarczają rozrywki, pozwalają zdobyć niedostępne inną drogą informacje, wzbogacają naszą wiedzę, wspomagają naukę, pozwalają poznać świat bez potrzeby wychodzenie z domu. W czym zatem przejawia się uzależniające działanie od internetu?

 • Silna potrzeba korzystania ze środka uzależniającego i trudności w kontrolowaniu tego zachowania ( internauta korzysta z sieci przy byle okazji lub zupełnie bez powodu, dłużej niż tego potrzebuje)
 • Uporczywe korzystanie ze środka uzależniającego mimo szkodliwych następstw z tego wynikających (np. rosnące rachunki telefoniczne)
 • Przedkładanie korzystania ze środka uzależniającego ponad inne zajęcia i zobowiązania (Internet zastępuje normalne kontakty międzyludzkie , powoduje zaniedbanie pracy, rodziny)
 • Zwiększona tolerancja (internauta może coraz dłużej przesiadywać przy komputerze bez zmęczenia czy znudzenia)
 • Występowanie zespołu abstynencyjnego ( siecioholik pozbawiony dostępu do sieci źle się czuje , jest podenerwowany, a nawet agresywny)
     Osoby uzależnione od Internetu spędzają przed komputerem bardzo dużo czasu. Nie lubią, gdy zwraca im się na to uwagę. Starają się ukryć ten fakt . W odpowiedzi na prośbę pójścia spać lub zjedzenia posiłku odpowiadają zwykle "jeszcze tylko kilka minut".Rzadko jednak dotrzymują słowa. Długotrwałe spędzanie czasu przed komputerem zaburza układy rodzinne, pracę oraz naukę. Osoba uzależniona spędza więcej czasu przed komputerem niż z własną rodziną. Nie wykonuje codziennych obowiązków. Obniża się efektywność pracy zawodowej.
      Niebagatelne znaczenie ma pogarszanie się stanu zdrowia . Najczęściej w tym przypadku występują :
 • Zaburzenia koncentracji i sprawności myślenia
 • Pogorszenie wzroku
 • Bóle pleców i kręgosłupa
 • Podatność na infekcje
 • Podrażnienie skóry
 • Bezsenność
 • Nadpobudliwość
      Czy to znaczy, że powinniśmy unikać kontaktu z komputerem? Absolutnie nie, ponieważ ma on wiele pozytywnych stron i warto z niego korzystać. Tyle tylko, że w rozsądnych granicach. Warto zacząć od informacji – od zapoznania się z problemem, dostrzeżenia niebezpieczeństwa.
      Narzućmy sobie pewne ograniczenia – wyznaczmy liczbę spędzanych godzin przy komputerze, wybierzmy usługi z których chcemy korzystać, określmy tematy, które nas interesują.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie