Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak uchronić dziecko przed alkoholizmem

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1319 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Nikt nie musi Wam mówić, ile robicie dla swoich dzieci, które właśnie powoli wchodzą w wiek dojrzewania. Nie trzeba udowadniać, ile ciężkiej pracy, czasu i wysiłku – żeby już nie wspominać o nieskończonej cierpliwości – wymaga wychowanie każdego dziecka. Nauczyliście dziecko, żeby zwracało uwagę na własne bezpieczeństwo w domu, w szkole i na drodze. Dbacie by dostatecznie długo spało i dobrze się odżywiało. Tulicie je, gdy ma koszmarne sny, bandażujecie przecięty palec, pocieszacie z powodu kiepskiego stopnia z matematyki czy historii.

W Waszym życiu, tak jak w życiu prawie każdej rodziny, może zdarzyć się coś, co wystawi na próbę rodzicielskie siły, wywoła lęk, sprawi, że poczujecie się bezradni... Jaka to będzie próba – trudno przewidzieć. Wiadomo jednak, że może to być alkohol.

Dzieci piją
Pewnie niektórzy z was pomyślą sobie - ,,Co? Dwunasto – czy trzynastolatki i alkohol? To chyba żarty”
Tymczasem według najnowszych polskich badań:
üNawet małe dzieci są zachęcane lub namawiane do próbowania alkoholu. 70% niepełnoletnich miało kontakt z alkoholem, z czego ponad połowa pije systematycznie, to znaczy co najmniej raz w tygodniu.
üCo piąty młody człowiek ma poważne problemy z powodu picia alkoholu – upija się, ma kłopoty w domu i w szkole, popełnia drobne przestępstwa i inne wykroczenia przeciw prawu.
üWśród uczniów szkół średnich jest zaledwie 15% abstynentów. Piwo pije 73% chlopców i 67% dziewcząt, wino 69% chłopców i 36% dziewcząt, wódkę – odpowiednio – 14% i 7%.

Jak możesz pomóc dziecku nie pić?
Warto aby twoje dzieci dowiedziały się, że troszczysz się o nie i , że bardzo zależy ci na tym, żeby nie piły ani nie ćpały. Prawdopodobnie – wcześniej czy później – ktoś zaproponuje twemu synowi czy córce kieliszek wina czy puszkę piwa. Warto siebie i dziecko na ten moment przygotować. Umiejętność mówienia ,,nie”, gdy ktoś proponuje alkohol i ,,tak”, gdy chodzi o rzeczy fajne i zdrowe – to coś, czego dziecko powinno i może nauczyć się w domu.

Co to znaczy mieć zdrowe dziecko?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Ale wszyscy rodzice chcieliby, żeby ich dziecko:
üczuło się dobrze fizycznie i zdrowo wyglądało,
üdobrze czuło się samo z sobą,
übyło twórcze i radosne,
ümiało fajnych, sympatycznych i oddanych kolegów,
üdobrze radziło sobie w szkole,
üwyrosło na mądrego, odpowiedzialnego i twórczego dorosłego.

Przedstawiam 10 sposobów żeby pomóc dziecku nie pić.

1.Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu i narkotykach.
Sprawdź, czy na pewno rozumie niebezpieczeństwo i problemy z tym związane. Nie strasz i nie ,,truj” – po prostu przekaż dziecku obiektywne informacje na temat działania alkoholu oraz mechanizmu uzależnienia się i wyjaśnij wszystkie wątpliwości.

2.Naucz się naprawdę wysłuchiwać swoje dziecko.
Mówienie to tylko połowa sukcesu. Musisz także umieć słuchać i wiedzieć, kiedy dziecko tego potrzebuje. Kiedy mówi o ważnych dla siebie rzeczach – staraj się przyjąć jego perspektywę widzenia świata, próbuj je zrozumieć, a nie pouczać.

3.Pomóż dziecku dobrze czuć się ze sobą.
Nastolatki są często niepewne siebie. Bardzo ważne jest dla nich, gdy wiedzą, że rodzice im ufają, wierzą w ich wartość, doceniają ich umiejętności, liczą się z ich zdaniem. Po prostu: w odpowiednich momentach chwal dziecko, okazuj mu swój podziw i aprobatę, bierz pod uwagę jego opinie i decyzje.

4.Pomóż dziecku zbudować jasny system wartości.
Silny system wartości, jasne poczucie, co jest dobre, a co złe, da dziecku odwagę podejmowania samodzielnych decyzji na podstawie własnego zdania, a nie presji kolegów.

5.Bądź dobrym modelem i przykładem
Dzieci dobrze znają twoje obyczaje i postawy wobec alkoholu – ich nie da się łatwo oszukać. Pamiętaj, że jeśli ty sam masz problemy z piciem, twoje dziecko ma większą niż jego koledzy szansę, aby mieć podobne kłopoty.

6.Pomóż dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów.
Zwłaszcza dzieci, które uczono, że należy być zawsze miłym i sympatycznym, mogą mieć trudności w opieraniu się naciskom otoczenia. Kłopoty z podejmowaniem niepopularnych decyzji będą miały także dzieci, dla których rówieśnicy są podstawowym punktem oparcia i odniesienia.

7.Ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków.
Obowiązujące w waszym domu zasady powinny być jasne i spójne. Powiedz dzieciom, że nie wolno im pić, palić, zażywać narkotyków oraz robić innych rzeczy, na które się nie zgadzasz. Niech znają dobrze konsekwencje łamania tych reguł. Konsekwencje te powinny być dostosowane do wieku oraz wrażliwości dziecka i nie mogą naruszać jego godności.

8.Zachęcaj dziecko do rzeczy zdrowych i twórczych.
Czy twoje zieci mają dostatecznie dużo dobrych propozycji w życiu? Zorganizuj im coś ciekawego, zachęć do sportu, jakiegoś hobby, zajęć pozaszkolnych – czegokolwiek, co może im sprawić frajdę. Najlepiej jeśli czasem sam będziesz coś robił z nimi!

9.Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci.
Wszyscy przechodzą przez to samo, co ty. Pogadaj z sąsiadami, rodzicami innych dzieci z twojego otoczenia. Gdy syn czy córka wybiera się z kolegami na imprezę, upewnij się, że tam będzie jakaś ,,przyzwoitka” (dotyczy to dzieci młodszych) i że nie będzie żadnego alkoholu.

10.Wiedz, jak postąpić, gdy coś podejrzewasz.
Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że twoje dziecko zaczęło ,,eksperymenty” z alkoholem i dowiedz się , do kogo możesz zwrócić się o pomoc.

Młodzi ludzie, którzy piją kaleczą siebie i ranią innych. To ich sposób pokazywania, że nie radzą sobie z wyzwaniami czasu dojrzewania, że potrzebują zrozumienia i pomocy. Dotyczy to wszystkich dzieci – także tych nieśmiałych czy agresywnych. Gdy wydaje ci się , że dziecko pije, nie odrzucaj go, a raczej zaproponuj pomoc. Ważne, by zrozumiało, że picie alkoholu to tylko przykrywka dla innych problemów, w rozwiązaniu których ktoś mu może pomóc.
Warto by dowiedziało się, że szukanie pomocy jest rzeczą ludzką i, że to właśnie robią silni ludzie, gdy z czymś sami nie mogą sobie poradzić. Zwróć się do kogoś o pomoc i o radę – pójdź do psychologa, pedagoga , zaufanego lekarza albo, po prostu bliskiej ci osoby.

Pamiętaj jednak, że prawdopodobnie nie uda ci się zwalczyć samego objawu bez zajęcia się problemami dziecka, które powodują, że pije.
mgr Renata Gąsior
nauczycielka ogniska przedszkolnego
Szkoły Podstawowej nr 2
w Brzezinach- Berdechowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie