Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Praca z uczniem nad poprawą pamięci

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 694 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Wielu naukowców zajmujących się neurologią twierdzi, że pamięć ludzka jest absolutnie doskonała, ponieważ nasz mózg notuje wszystkie ludzkie przeżycia i doświadczenia- to co widzimy, słyszymy, czujemy itd. Niemniej jednak, bardzo wiele z tych informacji odbieranych jest na tak głębokich pokładach umysłu, że są one trudno dostępne dla naszej świadomości.

Jest to z jednej strony całkiem logiczne rozwiązanie, gdyż trudno sobie wyobrazić chaos, jaki panowałby w naszych umysłach, gdyby wszystkie informacje i wspomnienia były dla nas dostępne jednocześnie.
Zapamiętanie informacji tak , aby ją można było później łatwo odtworzyć, wymaga wywarcia mocnego wrażenia na komórkach mózgowych. Jednym z najefektywniejszych znanych sposobów dokonania tego, jest włączenie tylu zmysłów, ile jest w danym przypadku możliwe (nauczanie holistyczne), zwłaszcza jeżeli chodzi o odczucia subiektywne. Dokonuje się tego przez wprowadzenie procesu skojarzenia, czyli przez połączenie nowej informacji z informacją już znaną. Powoduje to powstanie nowych, neutralnych „połączeń”, których rezultatem jest późniejsze ułatwione, świadome odtworzenie tej informacji.
Kluczem do doskonałej pamięci jest umiejętność tworzenia skojarzeń, czyli wytwarzanie w wyobraźni mocnych, wyrazistych, interesujących połączeń, z użyciem wszystkich subiektywnych zmysłów: czucia, słuchu, wzroku, zapachu i smaku.
Wyobrażenia subiektywne mogą być bardzo wyraziste, zwłaszcza jeżeli koncentrujemy uwagę na naszych wewnętrznych wyobrażeniach zamykając oczy. Z zamkniętymi oczyma nie odbieramy już wrażeń za pomocą naszego zmysłu wzroku. Nie widzimy np. czerwonej róży, ale myślimy o niej wyobrażając sobie jej wygląd. Myśląc o melodii granej na skrzypach, nie odbieramy dźwięku za pomocą fizycznego zmysłu słuchu, lecz posługując się dźwiękiem wyobrażony itd. Należy pamiętać, że wyobrażenie sobie różnych rzeczy nie ma nic wspólnego z nerwem wzrokowym i naszym fizycznym zmysłem wzroku. W momencie gdy zamykamy powieki, nasz zmysł wzroku odbiera tylko czerń.
Przykładem tezy, że umiejętność zapamiętywania oparta jest na wyobraźni, nie na logice są tzw. zakładki pamięci. Jeśli istnieje potrzeba zapamiętania czegoś, należy to wkomponować w obraz zakładki w jakiś zabawny, dramatyczne, absurdalny, nietypowy sposób i włączyć to w nasze subiektywne zmysły.


z materiałów źródłowych opracowała
mgr Cecylia Matosek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie