Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jestem Przedszkolakiem , Polakiem i Europejczykiem

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1026 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

"Jestem Przedszkolakiem , Polakiem i Europejczykiem."
Jak realizowaliśmy program edukacji europejskiej w przedszkolu .

     Prowadzona w przedszkolu edukacja europejska pozwala na promowanie wiedzy o Europie, Polsce i regionie.
     W edukacji przedszkolnej zapoznajemy dzieci z mapą Polski, opowiadamy o naszym kraju, ukazujemy piękno i historię naszej Ojczyzny. Dzieci wiedzą, że są Polakami, znają Hymn i Barwy Ojczyste, ale jesteśmy też Europejczykami, więc próbowałyśmy przybliżyć dzieciom niektóre wiadomości o innych krajach Europy.
     W roku szkolnym 2003/2004 przypadało ważne wydarzenie – wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.
     Pragnąc przybliżyć dzieciom poznanie własnego dziedzictwa kulturowego i kształtować postawę otwarcia na świat, sformułowaliśmy temat wiodący: " Jestem Przedszkolakiem, Polakiem i Europejczykiem"
     Planowana w tym temacie praca dydaktyczna pozwoliła dzieciom poznać najbliższe otoczenie, swoje miasto, kraj oraz wybrane kraje Unii Europejskiej, niektóre tradycje, dorobek kulturalny tych krajów i wzajemne relacje ludzi bez względu na ich odrębność kulturalną i miejsce zamieszkania.
      Dzieci nabyły poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczeństwa i społeczności przedszkolnej.
     W trakcie realizacji programu dzieci poznawały położenie wybranych krajów na mapie Europy, ich symbole narodowe. W swoich europejskich podróżach dzieci poznawały historię i zwyczaje panujące w innych krajach, zabytki i pomniki techniki oraz wielkich Europejczyków.
      W każdej sali zorganizowano kąciki tematyczne związane z poznawanym przez tą grupę krajem, które odwiedzały dzieci z innych grup. W trakcie takich międzygrupowych spotkań dzieci prezentowały " swoje" kraje i dzieliły się swoją wiedzą z kolegami
     Ze zgromadzonych materiałów tworzyły albumy i foldery na temat " Europejska podróż przedszkolaka". Nasze przedszkolaki poznawały piosenki, tańce i zabawy dzieci innych narodów a także osłuchiwały się z podstawowym słownictwem w różnych językach.
     Wykonywały kukiełki i pacynki do teatrzyków i inscenizacji teatralnych związanych z poznawanymi legendami i baśniami.
     Organizowałyśmy spotkania z gośćmi – rodzicami, którzy podróżują po Europie i chcieli podzielić się swoją wiedzą o znanych im krajach europejskich.
      Poznając Wielką Brytanię skorzystałyśmy z pomocy pani lektorki języka angielskiego, dzięki temu dzieci poznały piosenki i zabawy dzieci angielskich a także usłyszały ciekawe opowieści.
     Dzieci degustowały potrawy charakterystyczne dla poznawanych krajów przygotowane przez panie kucharki jak również własnoręcznie sporządzone sałatki, kanapki i ciasteczka na podstawie zgromadzonych przepisów kulinarnych.
     Dzień wstąpienia Polski do Unii Europejskiej uczciliśmy zorganizowanym w ogrodzie przedszkolnym piknikiem, który rozpoczęliśmy odśpiewaniem " Małej Ody"
     Odbył się konkurs wiedzy o Europie w dwóch grupach wiekowych: dla dzieci młodszych i starszych. Były korowody, tańce i zabawy dzieci Europy. Później ogród zamienił się w wielką pracownię plastyczną- trwał konkurs plastyczny na temat: " Europejska podróż przedszkolaka", który zakończył się zwiedzaniem galerii prac.
       Rok szkolny zakończyliśmy prezentacją poznanych krajów w wierszach, piosenkach i tańcach .
     Naszym wychowankom bardzo podobała się ich "Europejska podróż przedszkolaka", która przybliżyła im nieznane i znane kraje, gdyż wiele dzieci podróżuje ze swoimi rodzicami po Europie, innym niektóre kraje znane były z programów telewizyjnych czy wydawnictw albumowych.

Opracowała: mgr Janina Zawiła Samorządowe Przedszkole nr 140 w Krakowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie