Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Apel i konkurs o środkach odurzających

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4217 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Apel na temat problemu zażywania środków uzależniających wraz z konkursem wiedzy na w/w temat. Program przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Podstawowym celem przedstawienia jest pokazanie i uświadomienie zagrożeń wynikających z zażywania środków odurzających takich jak: alkohol, papierosy, narkotyki

SCENARIUSZ APELU NA TEMAT PRZYCZYN I SKUTKÓW ZAŻYWANIA RÓŻNYCH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCHProgram przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Podstawowym celem przedstawienia jest pokazanie i uświadomienie zagrożeń wynikających z zażywania środków odurzających takich jak: alkohol, papierosy, narkotyki.


CELE:

1. Uświadomienie dzieciom i rodzicom, jakie skutki niesie za sobą zażywanie różnych środków odurzających.

2. Przekazanie informacji nt. dostępnych narkotyków (marihuany) ich wyglądu i ujemnego działania na organizm oraz objawów po ich zażyciu.

3. Kształcenie postaw asertywnych wśród dzieci.

4. Pogłębienie wiedzy o zdrowych, społecznych i ekonomicznych skutkach zażywania środków odurzających.

5. Wywołanie refleksji na temat mądrego dorastania bez nałogów.

6. Mobilizowanie uczniów do współdziałania w rozwiązywaniu trudnych problemów.Narrator 1 Koleżanko! Kolego! Nie pal! Nie bierz! Nie pij! Trudno jest przestać, łatwiej nie zaczynać! Tym apelem zwracamy się dziś do Was rozpoczynając spotkanie na temat szkodliwości zażywania środków odurzających takich jak:
Troje uczniów wnosi na sale plakaty z napisami
Narrator 2
· Alkohol,
· Papierosy,
· Narkotyki

Narrator 1 Wielu młodych ludzi sięga ostatnio po marihuanę jako niegroźny środek zmieniający nastrój. Trzeba o tym głośno powiedzieć, że ten modny narkotyk jest bardzo niebezpieczny!

Narrator 2 Marihuana uzależnia psychicznie, a to nic innego jak nałóg czyli utrata kontroli. Gdy rozwinie się potrzeba „haju” dominuje ona nad wszystkim innym, a więc jest ważniejsza niż rodzina, przyjaciele, szkoła, a nawet życie.

Narrator 1 Marihuana podnosi ciśnienie krwi, zwiększa akcje serca, naczynia krwionośne rozszerzają się. Człowiek palący marihuanę ma trudności z koncentracją, zapamiętywaniem nowych informacji. Człowiek po za życiu marihuany staje się rozluźniony i wesoły lecz często bywa odwrotnie występują myśli o śmierci, uczucie przerażenia, lęku i strachu.

Narrator 2 Wysłuchajmy co sami narkomani sądzą na ten temat:

NARKOMAN
"Mam 33 lata. Jestem narkomanem, od 10 lat nie biorę. Pierwszy raz wziąłem w wieku 16 lat. Namówili mnie koledzy w szkole. Może przez ciekawość, a nawet bardziej potrzebę akceptacji i bycia jak inni z paczki. Byłem zbuntowany. Moi kumple, moje narkotyki - to był cały mój świat. Miałem wiele kompleksów. Kiedy byłem przyćpany swawolnie gadałem, nie wstydziłem się swojego wyglądu, nie zależało mi na niczyjej opinii. (...)
W Monarze stykałem się z dziećmi z różnych rodzin. Kiedy rodzice są nadopiekuńczy, dzieciak może zacząć brać, żeby pokazać, że jest odrębną osobowością. Znałem 16-latków, którzy w nagrodę za zdanie do następnej klasy dostawali mieszkanie, kieszonkowe i samochód. Mimo to wpadli w nałóg.
Jak słyszę, że ktoś pali marihuanę jak papierosy, to mówię mu, że nie znam takiego narkotyku, który byłby bezpieczny. "Trawa" jest największym świństwem jaki może być - palisz ją i nie widzisz żadnych zmian u siebie. Wydaje ci się jeszcze bardzo długo, że możesz normalnie funkcjonować. To pułapka."


Narrator 1
Z tragiczną sytuacją spotkaliśmy się w protokole policyjnych przesłuchań:
"Zdolny ośmioletni chłopiec, nie sprawiający kłopotów, z dobrymi ocenami w szkole, uprawiający sport, miał 14-letniego brata, który popalał marihuanę. Któregoś dnia ten młodszy zgłosił się do starszego mówiąc: "Chcę zapalić jak ty". Usłyszał w odpowiedzi: "Poczekaj, aż będziesz tak dorosły jak ja. Wtedy nauczę cię palić". Mały nie chciał czekać. Pewnego dnia zakradł się do pokoju brata, znalazł marihuanę i z kolegą zszedł do piwnicy, bo tam zwykł palić starszy brat. Ośmiolatkom wystarczył jeden joint na dwóch, żeby się odurzyć. Za mocno. Mały powiedział koledze, że potrafiłby rozciągnąć swą szyję na dwa metry. "No to spróbuj!" - zachęcił go tamten. Nasz ośmiolatek przywiązał jeden koniec sznura do belki stropowej, a drugi obwiązał sobie wokół szyi, wszedł na trzeci stopień schodów i skoczył w dół. Jego szyja nie rozciągnęła się. Zabiłem własnego brata" - powiedział ten starszy. Miał rację."

Narrator 1 A więc widzicie sami, że „narkotyki to najlepszy sposób na zmarnowanie sobie życia”.
Wiersz: Narkotyki to twój wróg
DANIEL (dealer) Dają wizje niesłychane,
Barwy świata malowane.
KASIA (chór) Lecz przychodzi taka chwila,
W której życie Cię omija.
Nikną wizje, bledną barwy,
Szczerzy zęby strach marny.
Narkotyki to twój wróg!
I zrób wszystko, abyś mógł,
Krzyknąć Nie!
Ja żyć chcę!

Narrator 2 Kolejnym zgubnym środkiem odurzającym są papierosy

Narrator 1 Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym, utajnionym przez producentów składzie chemicznym. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak zmieniając pH biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu. Tak chemicznie „spreparowany” papieros dostarcza palaczowi substancji, od której się uzależnia – nikotyny oraz 4000 innych toksycznych związków chemicznych, w tym 40 substancji o działaniu rakotwórczym.
WIERSZ:
Smutne jest życie palacza,
Często ma nikotynowego kaca,
Kaszle i źle się czuje,
Papieros mu życie marnuje.

Narrator 2 Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym jako rezultat połykania między innymi śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowań na wiele niebezpiecznych dla życia i zdrowia chorób płuc, łącznie z rakiem, rozedmą i zapaleniem oskrzeli. Po wielu latach palenia płuca robią się czarne.
Narrator 1 Jak zgubne są skutki palenia przyjrzyjcie się sami:
Scenka, w której biorą udział uczniowie wytypowani wcześniej przez nuczyciela.
Z jednej strony sali wychodzi grupka 4-5 osobowa ubranych w sportowe stroje chłopców i dziewcząt (wskazane są stroje w ciemnych barwach i mocny makijaż u dziewcząt 2 osoby trzymają w dłoniach paczki papierosów). Z drugiej strony wychodzi schludnie ubrana uczennica (ewentualnie uczeń).

MARZENA: Patrzcie jaka prymuska. (zastępują uczennicy drogę)
MAŁGOSIA: Na pewno jakaś kujonka! (śmiech)
DANIEL : Siema mała! Może zajarasz?
ANIA: Nie, nie palę.
ŁUKASZ: No nie wstydź się, bierz.
ANIA: Nie, dziękuję.
MAŁGOSIA: Nie przesadzaj bierz i jaraj!
MARZENA : Bierz! Taka okazja się nie powtórzy!
ANIA: Nawet nie wiecie jak bardzo palenie niszczy zdrowie.
DANIEL: Nie gadaj głupstw. Co ty o tym wiesz! (śmiech)
ANIA: Pewnie nie słyszeliście, że w skład papierosów wchodzi około 3000 substancji w tym 50 rakotwórczych.
ŁUKASZ: Głupoty opowiadasz!
DANIEL: Zero w tym prawdy! (mówi ochrypłym głosem)
ANIA: Naprawdę? A ten twój ochrypły głos (kieruje pytanie do Daniela), a twoja poszarzała cera? Widziałaś się ostatnio w lustrze ( mówi do Marzeny) A ten nalot na zębach i pożółkłe paznokcie. Okropność! A To nie wszystkie skutki palenia papierosów.
MAŁGOSIA DO MARZENY: Faktycznie twoja twarz jest szara...
MARZENA DO MAŁGOSI: A Twoje zęby i palce całe żółte! FUJ
ŁUKASZ : A ja mam gorsze wyniki w nauce i sporcie!
DANIEL: Ona chyba ma rację!
MARZENA: To jak rzucamy palenie?
ODPOWIADAJĄ CHÓRKIEM: Rzucamy !!!!!(wyrzucają papierosy do kosza)


Narrator 2 Rzuć palenie
ANIA: 1) Przestaniesz zanieczyszczać środowisko, w którym przebywasz.
MARZENA: 2) Najbliżsi przestaną być ofiarami twojego nałogu.
DANIEL: 3) Zaoszczędzisz na samochód.
GOSIA: 4) Będziesz wydajniejszy i sprawniejszy w szkole.
MARZENA: 5)Będziesz miał zdrową cerę
ŁUKASZ: 6)Przedłużysz swoje życie
DANIEL: 7) Nie wywołasz pożaru od niedopałka.

MUZYKA:NIE PAL! (zespół RAZ DWA TRZY)


WIERSZ: (ANIA)
Kto nie pije i nie pali,
ten ma płuca jak ze stali.
Zdrowe płuca mieć jak ryba,
to największy skarb jest chyba.
Kto się oprze nałogowi ,
Będzie rozum miał jak sowi.
a kto żyje z papierosami,
ten niemądry, spójrzcie sami:
głupi mózg i chore serce,
wnet się może znaleźć w erce.

Narrator 1 Zapewne zaskakująca wydaje się informacja, że alkohol zabija więcej ludzi niż wszystkie inne narkotyki (wyłączając nikotynę) razem wzięte. Wśród środków odurzających to nasz największy zabójca.

Narrator 2 W Polsce wśród uczniów kończących gimnazjum alkohol pije 64 procent chłopców i 54 procent dziewcząt.

Narrator 1 A jak to wszystko się zaczyna zobaczcie sami. Przeważnie początki sięgania po alkohol są niewinne, wypijamy jedno piwo bądź drinka.
Scenka: Bar do baru podchodzi chłopak i dziewczyna. Chłopak zamawia alkohol i prosi barmana o podanie go również dziewczynie. Dziewczyna odmawia – zamawia sok owocowy. Siadają przy oddzielnych stolikach dziewczyna z koleżankami, a chłopak z kolegami (pije wódkę) w tle muzyka „babski świat”( Ich troje)

Narrator 1 Powodów sięgania po alkohol jest wiele jednym z nich jest łatwy dostęp. W każdym barze, dyskotece podawany jest alkohol. Młodzież pije alkohol
· Aby czuć się dorosłym,
· Aby dopasować się do otoczenia
· Aby czuć się dobrze i na luzie,
· Aby wyrazić swoją potrzebę buntu
· Aby zaspokoić ciekawość
· I w końcu aby nabrać odwagi i łatwiej nawiązywać kontakty
Scenka cd.: Chłopak zaczepia dziewczynę, dziewczyna nie wytrzymuje jego zaczepek i uderza go w twarz. Przychodzi ochrona i wyprowadza pijanego chłopca z baru .cdn.
Narrator 1 Z tą łatwością kontaktów nie zawsze jest tak jak byśmy chcieli mało która dziewczyna chce być podrywana przez pijanego chłopca. Często podczas imprezy w której bierzemy udział urywa nam się film. Nie pamiętamy wówczas co się z nami działo, a dziać mogło wiele: np. uczestniczymy w bójce lub sprzeczce, doświadczamy wypadku lub uszkodzenia ciała bądź co gorsze mamy niechciane kontakty seksualne, które mogą zakończyć się chorobą weneryczną.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy ze skutków jakie ciągnie za sobą picie alkoholu. Wszystkie napoje alkoholowe zawierają tę samą substancję chemiczną – alkohol etylowy czyli etanol. Substancja ta wpływa na pracę mózgu, systemu nerwowego i hormonalnego. Zmienia stan naszych uczuć, sposób myślenia. Powoduje ograniczenia zdolności do prawidłowej oceny sytuacji, upośledza koordynację naszych ruchów oraz kontrolę zachowania. Osoby nietrzeźwe robią rzeczy, których później żałują uszkadzają swoje zdrowie i życie.

Scenka cd. :Chłopiec przerobiony na pijaka z czerwonym nosem i butelką w ręce stoi chwiejąc się na scenie MUZYKA : „Ballada o Mietku żulu”

Narrator 1 Dłuższe picie alkoholu prowadzi do choroby alkoholowej. Choroba alkoholowa powoduje utratę krytycyzmu i uczuć wyższych, rozwój agresji, wyzwolenie się stanów silnej depresji, nawet z tendencjami samobójczymi. W organizmie człowieka pijącego nadmiernie, a głównie u alkoholika, dochodzi do poważnych uszkodzeń i zwyrodnień w takich narządach jak: serce, wątroba, przewód pokarmowy i układ nerwowy. Alkoholizm doprowadza do ciężkich chorób nerwowych i psychicznych. Alkoholizm doprowadza do ogromnych spustoszeń w dziedzinie życia społecznego, powodując nędzę ekonomiczną i moralną, doprowadza do trudnych sytuacji w rodzinie, zaburza zdolność uczenia się jest źródłem trudności w nauce. Jest poważną przyczyną wypadków przy pracy, wypadków drogowych, konfliktów z prawem, a nawet prowadzi do przestępczości.
MUZYKA : „Nie pij Piotrek” (Elektryczne gitary)

Narrator 2 Generalną zasadą każdego człowieka w stosunku do alkoholu, papierosów i narkotyków powinno być: NIGDY NIE PRÓBUJ, NIGDY NIE ZACZYNAJ.

Narrator 1 Proponuję Wam abyśmy dzisiaj złożyli sobie przyrzeczenie. Wstańcie wszyscy. Podnieście prawą dłoń i powtarzajcie za mną: „OBIECUJĘ, ŻE W DNIU DZISIEJSZYM NIE BĘDĘ PIĆ, PALIĆ I ZAŻYWAĆ ŻADNYCH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH.”
Narrator 2 I tym przyrzeczeniem kończymy dzisiejsze spotkanie. Dziękujemy za przybycie i prosimy o pozostanie na sali klasy gimnazjalne i VI S.P. Za chwileczkę rozpocznie się konkurs.
MUZYKA: (Ich troje) „TATO”

PYTANIA DO KONKURSU

1. Jakie znasz środki odurzające? Alkohol, papierosy, narkotyki
2. Co to są środki wziewne? Są to narkotyki np.: klej, rozpuszczalniki itp.
3. Jaką sumę pieniędzy traci nałogowy palacz przez miesiąc palenia. Jeśli paczka kosztuje 5 zł? Od 140 do 155 zł
4. Jak nazywa się substancja aktywna w marihuanie? Tetrahydrokanabinol (THC), którego stężenie decyduje o narkotycznej sile preparatów konopi.
5. 0,001 ile to promili? Jeden promil
6. Podaj tylko jeden przykład dlaczego palenie jest niekorzystne dla kobiet w ciąży? Istnieje ryzyko wystąpienia niskiej wagi urodzeniowej, poronienia, wcześniactwa, śmierci płodu, śmierci w czasie porodu (około porodu).
7. Co oznacza skrót AA? Anonimowi Alkoholicy
8. Jeśli ktoś wypala paczkę papierosów dziennie, jak dużo substancji smołowatych zbierze się w jego płucach w przeciągu roku? 1 litr substancji smołowatych.
9. Gdzie narkomani mogą szukać pomocy? Telefony zaufania, ośrodkach do walki z uzależnieniem np. Monar
10. Jakiego koloru są płuca palacza? Czarnego
11. Jak dzieli się narkotyki? Opiaty, pobudzające, halucynogenne i środki wziewne
12. Jaką częścią kilograma jest jeden gram? Tysięczną
13. Jakie substancje są zawarte w dymie tytoniowym? (minimum trzy) Aceton Arsen, Chlorek winylu, Ciała smołowate, Cyjanowodór, Fenole. Formaldehyd, Nikotyna, Polon, Tlenek węgla (czad, CO)
14. Jakie są najczęstsze formy przyjmowania marihuany? Najczęściej stosowaną formą przyjmowania preparatów konopi jest ich palenie („skręty”, fifki, fajki, itp.).
15. Jak zdrowo i przyjemnie można spędzać czas wolny? Pływać, tańczyć, śpiewać, czytać książki itp.
16. Jaka jest główna przyczyna pożarów w domach i mieszkaniach? Urządzenia elektryczne, łatwopalne środki chemiczne, papierosy? Papierosy.
17. Czy marihuana uzależnia psychicznie? Tak
18. Wymień trzy zewnętrzne oznaki palenia papierosów? Nie przyjemny oddech, ziemista cera, pożółkłe paznokcie i palce dłoni, nalot na zębach itp.
19. Ile sztuk papierosów wypala palacz w ciągu miesiąca jeśli pali paczkę papierosów dziennie? Od 560 – 620 sztuk
20. Jakie narkotyki zaliczamy do halucynogennych? Marihuana, LSD, grzyby halucynogenne itp.
21. Co to jest palenie bierne (pasywne)? Palenie pasywne (niezamierzone) to wdychanie dymu wydychanego przez ludzi palących w twoim towarzystwie. Ty sam nie palisz wówczas papierosa. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla ludzi cierpiących na astmę, dolegliwości układu oddechowego czy choroby serca.
22. Ile procent nastolatków pije alkohol? Powyżej 50%.
23. Czy opium, kokaina i morfina występujące w lekach przeciwbólowych należą do narkotyków? Tak
24. Kto to jest narkoman? To człowiek chory uzależniony od narkotyku, czyli nie umiejący bez niego żyć i nie mogący przerwać jego zażywanie. Całą swoją energię zużywa więc na zdobycie narkotyków
25. Wymień trzy czynności, których nie można wykonywać w czasie palenia papierosa. Pływanie, całowanie, kąpiel pod prysznicem, gra w koszykówkę, itp.
26. Jakie są oznaki zewnętrzne zażycia marihuany (wymień dwa)?
- gadatliwość i wesołkowatość
- zaburzenie orientacji przestrzennej
- ogólne podniecenie i nadczynność psychoruchowa
- zaczerwienienie białek oczu
27. Czym różni się alkoholik od narkomana? Alkoholik uzależniony jest od alkoholu, a narkoman od narkotyków
28. Dlaczego narkomani należą do grupy osób, które częściej chorują na AIDS? Bo korzystają wielokrotnie z tych samych igieł i strzykawek i pożyczają sobie nawzajem
29. Wymień trzy przyczyny, z powodu których nastolatki decydują się nie palić? Dym brzydko pachnie, ich koledzy nie palą, ich rodzice nie palą, itd.
30. Dlaczego alkoholizm zaliczamy do chorób społecznych? Bo przynosi szkody całemu społeczeństwu gdyż niszczy fizycznie i psychicznie zdrowie jednostki przez co obniża się wydajność w pracy, zwiększa liczba zachorowań (mało odporny), więcej jest wypadków po spożyciu alkoholu w pracy i drogach, wzrasta przestępczość
31. Jak nazywa się handlarz narkotykami? Diler
32. Czy kiedy palisz papierosa, wdychasz ten sam trujący gaz, który znajduje się w spalinach samochodowych? Co to za gaz? Tlenek węgla. Jest to trujący gaz, który wiąże się z czerwonymi płytkami krwi i zmniejsza zdolność przenoszenia tlenu przez krew.
33. Wymień dwie nazwy sloganowe amfetaminy? spid, proszek, proch, amfa, feta, setka (100 mg), witamina A,
34. Czy polskie prawo pozwala pić nastolatkom alkohol? Nie polskie prawo zabrania sprzedawania i podawania napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim.
35. Ile znanych substancji rakotwórczych zawiera przeciętny papieros? Każdy papieros zawiera 30 - 40 różnych substancji rakotwórczych.
36. W jakich jednostkach mierzy się poziom stężenia alkoholu we krwi? Promilach
37. Ogólnie wiadomo, że palenie papierosów niekorzystnie wpływa na nasze płuca. Jaki jeszcze inny organ naszego organizmu niszczy palenie? Serce. Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn chorób serca.
38. Jakie problemy zdrowotne występują u dzieci, których rodzice palą? Większy wskaźnik zachorowalności na zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, inne choroby układu oddechowego.
39. Podaj najczęstsze powody sięgania po narkotyki? (minimum trzy)
Ciekawość.
Presja kolegów i koleżanek.
Aspirowanie do dorosłości.
Niezadowolenie z siebie i swojego życia.
Konflikty i napięcia wewnętrzne.
Problemy w szkole lub w domu.
Robienie na przekór dorosłym.
Brak atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu
40. Wymień dwie nazwy sloganowe marihuany? dżoint, skręt, blant, ziele, zielsko, zioło, grass, marycha, trawa, huana, marycha, maryśka, skun, gandzia, samosieja, afgan, kolumbijka, hasz
41. Ile papierosów musisz wypalić, aby spowodować zachwianie rytmu dopływu utlenionej krwi do płuc? Wystarczy jeden papieros, aby spowodować przyspieszony rytm serca, zwiększone ciśnienie krwi i zakłócić rytm dopływu krwi i tlenu do płuc.
42. Jak nazywa się substancja chemiczna zawarta w alkoholu? Alkohol etylowy, etanol
43. Jakie są negatywne skutki zażywania marihuany (podaj minimum trzy)?
- skłonność do ulegania sugestiom
- zagubienie
- nieracjonalne myśli
- zwiększone napięcie
- pogorszenie pamięci
- przyspieszone tętno
- zawroty głowy
- niepokój i napięcie
- apatia
- lęki i urojenia
- niemożność skupienia uwagi na wielu rzeczach jednocześnie


KOPERTY (Punkty od 0 do 5) Polecenie: Przyporządkuj objawy spożycia przez człowieka alkoholu do odpowiedniego poziomu alkoholu we krwi.

Poprawne przyporządkowanie przedstawia się następująco:

POZIOM OBJAWY
0,1 – 0,2 promila nie daje wyraźnych objawów zatrucia
0,3 – 1,0 promila daje uczucie zadowolenia, euforii, szczęścia
1 – 1,5 promila powoduje zaburzenia ruchowe, ograniczenia pola widzenia, pogorszenie słuchu
2 promile widać objawy upojenia, występują trudności w chodzeniu i mowie
4 promile powoduje śpiączkę, a wyższe śmierć
PRAWDA / NIEPRAWDA ( 1 punkt za poprawną odpowiedź)
1. Czy prawdą jest, że Ci, którzy mają mocną głowę mogą pić spokojniej. NIEPRAWDA
2. Czy prawdą jest, że "Piwo i wino to nie jest prawdziwy alkohol" NIEPRAWDA
3. Czy prawdą jest, że "Kierowca może się trochę napić" NIEPRAWDA
4. Czy prawdą jest, że "Alkohol może być dobrym lekarstwem na dolegliwości" NIEPRAWDA
5. Czy prawdą jest, że Większość alkoholików to ludzie z marginesu. NIEPRAWDA
6. Czy prawdą jest, że Porządne kobiety nie zostają alkoholiczkami. NIEPRAWDA
7. Czy prawdą jest, że Alkoholizm jest chorobą postępującą PRAWDA
8. Czy prawdą jest, że Alkoholizm jest chorobą śmiertelną. PRAWDA
Alkoholizm nie leczony jest chorobą zagrażającą życiu. Bez leczenia alkoholik skraca sobie życie średnio o 10-15 lat.
9. Czy to prawda, że ćwiczenia fizyczne eliminują niekorzystne skutki palenia? NIEPRAWDA. Ćwiczenia fizyczne nigdy nie wyeliminują skutków palenia.
10. Czy to prawda, że można uzależnić się od palenia papierosów? PRAWDA. Można uzależnić się od papierosów zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlatego tak trudno zerwać z tym nałogiem.
11. Czy to prawda, że im więcej wiemy o paleniu, tym mniejsze jest ryzyko, że będziemy palić? PRAWDA.
12. Czy prawdą jest, że w skład papierosa wchodzi trutka na szczury? PRAWDA
Opracowała :
Anetta Kęder

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie