Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1482 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Apel został zorganizowany 21 października 2004 r. z okazji 26 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Utworzony przeze mnie scenariusz miał na celu przybliżyc uczniom kolejne epizody z życia Papieża- Polaka.

Scenariusz apelu szkolnego :
„Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju”

Scena podzielona na części : studio telewizyjne, pokój, Wadowice, Szkoła Podstawowa w Pieckach, księgarnia, studio pogody.
Początek : Sygnał „Wiadomości”. Przy stoliku z logo telewizji pojawia się spikier.

SPIKIER :
Witam państwa i zapraszam do wysłuchania najważniejszych wiadomości. Mija 26 –ta rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dzisiejsze „Wiadomości” będą w całości poświęcone temu wydarzeniu. Jak zapewne wszystkim jest wiadome, Karol urodził się i wychował w Wadowicach. Zatem połączmy się z naszym reporterem. Halo, Wadowice ?!
REPORTER :
Tu Wadowice. Gościmy dzisiaj w pięknej miejscowości, o której wie każdy Polak. To miasto położone jest na trasie…. Tu przyszły Papież był ministrantem, uczniem pobliskiej szkoły powszechnej i gimnazjum. Tu też mieszkało wielu jego przyjaciół. Karol Wojtyła lubił sport. Interesował się piłką nożną i narciarstwem, a także często wędrował po Tatrach. Wiele wolnych chwil spędził na Mazurach, które poznawał pływając kajakiem po tamtejszych rzekach. Postać Jana Pawła II bliska jest mieszkańcom Wadowic. Zadajmy więc im kilka pytań ( podchodzi do tłumu) : Kim chciał zostać młody Karol ?

OSOBA I : Najpierw chciał zostać nauczycielem języka polskiego, później aktorem. W ostatecznej decyzji został kapłanem.

REPORTER : Co robił przyszły Papież, gdy miał wolny czas ?

OSOBA II : Często pisał wiersze, wiele czytał.


REPORTER : Dziękuję. Halo, studio ! To na razie wszystko.

SPIKIER :
Dziękujemy naszemu reporterowi. Wróćmy zatem do czasów sprzed 26 – ciu lat. Były to piękne i doniosłe wydarzenia. W naszym archiwum odnaleźliśmy materiał zarejestrowany w Krakowie. Proszę projekcję.
( na scenie pojawia się babcia z wnuczką)

WNUCZKA : Babciu, pamiętasz co działo się w Polsce 26 lat temu ?

BABCIA : Ależ oczywiście. To było najważniejsze wydarzenie, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. 16 października 1978 roku po całym kraju rozeszła się zaskakująca wiadomość, która napełniła nasze serca radością, nadzieją i dumą. Oto Polak, Karol Wojtyła został wybrany przez Boga na Papieża i przybrał imię Jan Paweł II. A dlaczego pytasz o tak odległe czasy ?

WNUCZKA : Ponieważ w szkole na lekcjach dzisiaj wiele mówiło się o papieżu i chciałam trochę więcej się o Nim dowiedzieć.

BABCIA : Dobrze, opowiem ci więc co się wtedy działo…( pochylają się ku sobie i cicho „rozmawiają”).

SPIKIER :
Był to fragment wywiadu przeprowadzonego wczoraj w Krakowie, ale oto mamy sygnał od naszego reportera z Piecek na Mazurach. Halo, Mazury !!!

REPORTER :
Halo ! Jesteśmy w Szkole Podstawowej w Pieckach, małej miejscowości na Mazurach. Tak jak i w całym kraju, tu również obchodzi się uroczyście 26 – tą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Uczniowie przygotowali specjalne życzenia dla Jubilata ( podaje mikrofon dzieciom, które recytują wiersze – wystarczą dwie osoby )
REPORTER : Dziękujemy. Oddaję głos do studia.

SPIKIER :
Witamy ponownie. Właśnie otrzymaliśmy informację z Warszawy. Oto w centrum stolicy została otwarta księgarnia, która będzie zajmowała się rozpowszechnianiem książek o Janie Pawle II. Mamy zarejestrowaną rozmowę z kierownikiem księgarni. Oto ona.

REPORTER :
Przed naszym mikrofonem Pan… kierownik nowo otwartej księgarni. Proszę pana, widzimy tu wiele książek o najsławniejszym Polaku. Którą z nich poleciłby Pan naszym słuchaczom ?

KIEROWNIK :
Polecam najnowsze wydanie „Autobiografii Jana Pawła II”. Papież opisuje w niej w ciekawy sposób swoje życie.

REPORTER :
Dziękujemy. Łączymy się ze studiem.

SPIKIER :
Nadszedł czas na wiadomości sportowe. Jak donosi nasz reporter z Mazur, uczniowie z Piecek w szczególny sposób uczcili wybór Karola Wojtyły na Papieża. Oto na miejscowym stadionie został rozegrany mecz piłki nożnej o puchar Jana Pawła II. Mecz wygrali oczywiście gospodarze ! Brawo uczniowie z Piecek !
Na zakończenie tego specjalnego wydania „Wiadomości” – prognoza pogody.
(pojawia się prezenterka pogody, stoi obok mapy Europy).

POGODYNKA :
Dzień dobry Państwu. W naszym kraju jest dość ciepło, jednak najcieplej jest na południu Europy, mianowicie w Watykanie. Odnotowano tam aż – uwaga – 200 stopni Celsjusza ! Oczywiście jest to temperatura, którą wywołały życzenia i okrzyki wiernych, którzy przybyli na spotkanie z Papieżem. Właśnie z Watykany rozchodzą się ciepłe wiatry, które obejmują całą Europę, a w tym także Polskę. Taka temperatura zapowiada się w ciągu wielu tygodni. To na razie wszystko. Do zobaczenia.


SPIKIER :
Na dziś to wszystko. Na kolejne „Specjalne Wiadomości” zapraszamy za rok, w 27 – mą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Do widzenia Państwu. Dziękuję za uwagę.


Scenariusz ułożyła i opracowała mgr Maria Micińska, nauczycielka- katechetka
SP w Pieckach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie