Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wpływ hałasu na zdrowie ludzkie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1565 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz lekcji z fizyki
SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI


Temat: WPŁYW HAŁASU NA ZDROWIE LUDZKIE.


Cele:

Uczeń:
- wie, co to jest hałas,
- zna źródła hałasu,
- wie, że hałas jest szkodliwy dla zdrowia człowieka,
- rozumie, że to, co jest dla jednej osoby przyjemnością,
dla innej może być hałasem,
- umie przewidywać skutki związane z zjawiskiem hałasu,
- umie zapobiegać wpływom hałasu na zdrowie.

Metody: praca w grupach, burza mózgów, dyskusja.

Środki dydaktyczne: arkusze papieru, flamastry, załącznik - poziomy głośności



PRZEBIEG LEKCJI:

Część wstępna:
1.Czynności organizacyjne.
2.Podanie tematu i celów lekcji.
3.Przedstawienie uczniom zasad pracy na lekcji.

Część realizacyjna:
4.Sformułowanie definicji hałasu.
5.Podział klasy na trzy zespoły.
6.Przydzielenie pracy zespołom ( każdy zespół otrzymuje inne zadanie do wykonania i zapisuje swoje propozycje na arkuszach papieru)
a)Zespół 1 - Źródła hałasu.
b)Zespół 2 - Skutki hałasu.
c)Zespół 3 - Sposoby ochrony przed hałasem
7. Przedstawienie przez liderów wyników pracy grup i
zawieszenie plakatów na tablicy.
8. Przyporządkowanie skutków hałasu do źródeł, a następnie
przyporządkowanie sposobów ochrony przed hałasem do źródeł i skutków.
9. Przedstawienie przez nauczyciela poziomów głośności
dźwięków ydawanych przez różne urządzenia i dopuszczalne
normy hałasów - załącznik
10. Zwrócenie uwagi uczniom, że to co dla jednych jest
przyjemnością, dla innych może być hałasem.
Część podsumowująca:
11. Zaangażowania ekologów w walce z hałasem – burza mózgów.
12. Praca domowa
Jak w Twoim domu możesz zmniejszyć hałasy mieszkaniowe?



Załącznik – poziomy głośności.

Zwykła rozmowa z odległości 1 m - 40 – 60 dB75
Hałas skrzyżowania docierający do mieszkania przez otwarte okno - 75– 90 dB
Silnik elektryczny - 80 – 90 dB
Motocykl - 75 – 90 dB
Samochód osobowy - 65 – 75 dB
Samochód ciężarowy - 80 – 95 dB
Autobus - 80 – 90 dB
Samolot odrzutowy - 110 – 130 dB
Odkurzacz - 75 – 85 dB
Młot pneumatyczny - 100 – 110 dB
Radioodbiornik ( nastawiony głośno ) - 90 – 100 dB
Maszyna do pisania - 65 - 75 dB

Dopuszczalne normy:
a)Największa dopuszczalna wartość hałasu stacjonarnego działającego w sposób długotrwały - 90 dB.
Poziom hałasów trwających krócej może przekroczyć tę wartość.
b)Normy hałasów mieszkaniowych:
- w dzień – 40 dB,
- w nocy – 30 dB.

Opracowała:
Elżbieta Jankowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie