Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ekologiczne zmagania razem z rodzicami

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1074 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Obcując z przyrodą dzieci rzadko pozostają biernymi i obojętnymi obserwatorami. Każde zjawisko wywołuje u dzieci wiele różnorakich uczuć: radość, zmartwienie, obawę a nawet strach.
Naszym wspólnym zadaniem jest budzenie i rozwijanie naturalnych zainteresowań dzieci przyrodą, ukazanie jej piękna, kształtowanie troskliwego i opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt.
Dzieci, u których rozbudzono zainteresowania przyrodnicze, posiadające podstawowe wiadomości z zakresu przyrody i ekologii – będą szanowały środowisko naturalne i interesowały się jego losem.
EKOLOGICZNE ZMAGANIA
- dla rodziców i z rodzicami

W ostatnich dniach kwietnia w PM nr 4 odbyły się „Ekologiczne zmagania” - konkurs zorganizowany z okazji obchodów Dnia Ziemi. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwała nauczycielka mgr Barbara Halińska.
W spotkaniu aktywnie uczestniczyły zarówno przedszkolaki jak ich rodzice. Wystrój przedszkola nawiązywał do obchodów Święta Ziemi, na ścianach umieszczone były hasła, które przedszkolaki raz po raz głośno skandowały: np.
• „Kto zielono jest ubrany – miło u nas jest witany!”
• „Nigdzie nie ma śmieci - bo porządku pilnują dzieci!”
• „Gdy idziesz do lasu – nie rób tam hałasu!”
• „Gdy nie ma rady na odpady, jedyna racja – ich segregacja!”
• „Ziemia opiekuje się nami – więc my zaopiekujmy się Ziemią”

Na tę szczególną okazję rodzice przygotowali dla swoich pociech oryginalne „ekologiczne” stroje, w których dzieci mogły się zaprezentować. Rodzice wykazali ogromną pomysłowość oraz twórcze podejście do zagadnienia. Były więc: leśne duszki, łączki, drzewka, kwiaty, pani Wiosna - jedno z dzieci przebrane było nawet za kosz na śmieci – co stanowiło „żywą” ilustrację do śpiewanej przez dzieci piosenki pt. „Smutny śmietnik”.

Zdobytymi w czasie zajęć przedszkolnych, zabaw, spacerów i wycieczek wiadomościami dzieci mogły pochwalić się podczas różnych zabaw i quizów przygotowanych specjalnie na dzień ekologicznych zmagań.

Oto jak pokrótce przebiegały zmagania:
• rozwiązywanie krzyżówki z wiosennym hasłem
• układanie z rozsypanki wyrazowej znanych przysłów o marcu i kwietniu („W marcu…”, „Kwiecień plecień…”)
• pozytywne i negatywne czynniki wpływające na środowisko w zabawie „Drzewo smutne i wesołe”
• „porównaj obrazki” – wykazanie różnic, uzasadnienie (las czysty i las zaśmiecony, tzw. dzikie wysypisko)
• „Jak chronić las?” – projektowanie i rysowanie emblematów w formie znaków zakazu (np. zakaz palenia ognisk w lesie, zakaz śmiecenia, zakaz deptania kwiatów, zakaz używania sygnałów dźwiękowych, zakaz krzyczenia, zakaz wjeżdżania samochodami itp.)

• Oczytaj napisy (TAK, NIE) i ułóż pod nimi odpowiednie obrazki (dotyczące oszczędzania wody – sytuacje pozytywne i negatywne)
• „Przyporządkuj napisy (TAK,NIE) do odpowiednich obrazków mówiących o tym, jak postępujemy ze śmieciami
• „Posegreguj śmieci” – przyporządkowanie do odpowiednich pojemników
• quiz: „Odpowiedz na pytanie” – dzieci losowały pytania z pudełka, samodzielnie odczytywały treść i odpowiadały
• „Co oznaczają te znaki?” – wyjaśnienie znaczenia znaków ekologicznych recyklingu (np. zielone zamknięte w trójkącie strzałki)
• „Ułóż puzzle” – układanie zwierząt (każda grupa inne zwierzę).

Powyższe zabawy sprawdzające zdobytą przez dzieci wiedzę przeplatały śpiewane przez przedszkolaków piosenki („Gramy w zielone”, „Nasza planeta”, „Duszki pracuszki”) oraz tańce z miotełkami (np. „Sprzątamy las”). Dzieci mogły również przekazać swoje emocje, wrażenia i przeżycia w opowieści o powstawaniu życia na Ziemi pt. „Dziecięca pamięć ewolucji”.

Wspaniałą atrakcją była praca plastyczna w grupach, w której uczestniczyli aktywnie rodzice. Uczestnicy każdej grupy otrzymali po dużym arkuszu papieru, na którym narysowane było drzewo a właściwie jego „szkielet”. Ich zadaniem było „ratowanie środowiska”, czyli wykorzystanie dostępnych materiałów ( kolorowe bibuły, włóczki, obrazki z kwiatami, zwierzętami, kolorowy papier toaletowy, waciki kosmetyczne, resztki materiałów, klej i inne) w taki sposób – aby z „martwych” i smutnych drzew powstało środowisko pełne „życia” i kolorów, w którym chętnie wypoczywamy.

Na koniec zmagań, wszyscy uczestnicy „ spotkania ekologicznego” - (rodzice również) zostali nagrodzeni medalem „ORDER EKOLOGA”.
Podsumowaniem była wspólna fotografia.


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie